P. Židonio nuotr.

Apie riboženklius galvotų tik turėdami idėją

Apie riboženklius galvotų tik turėdami idėją

https://sekunde.lt/leidinys/paneveziobalsas/Panevėžyje nelikus sovietinius laikus menančių gigantiškų riboženklių, miesto ribas jau porą metų ženklina paprastos informacinės lentelės.

Griežto „ne“ išskirtiniams miesto ribų ženklams Panevėžio savivaldybė netaria, tačiau plano statyti naujų neturi. Nebent postūmiu apsispręsti taptų dabar kuriamas Panevėžio identiteto ženklas.

Nei vaizdo, nei tikslumo

„Apie naujus riboženklius dabar net kalbos nėra. Nesama tokio poreikio ir kol kas nė negalvojame apie tai“, – sako miesto Savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus dizaino specialistas Arvydas Narkevičius.

Jo teigimu, prieš porą metų nugriauti senieji ženklai nebebuvo nei reprezentatyvūs, nei žymėjo tikrąsias Panevėžio ribas. Nuo jų pastatymo maždaug 1985-aisiais miesto teritorija gerokai išsiplėtė, pakeliui „prarydama“ ir didžiules betonines konstrukcijas.

Pasak A. Narkevičiaus, miestas ir toliau nesustodamas plečiasi. Pastačius dekoratyvinius riboženklius, juos anksčiau ar vėliau tektų perkėlinėti, ir tas nebūtų taip paprasta, kaip perkeliant informacinius kelio ženklus.

Plynlaukėje statyti netinka

A. Narkevičius svarsto, kad idėja vėl turėti išskirtinius riboženklius gali kilti nebent patvirtinus miesto identiteto ženklą – kitaip tariant, savotišką prekinį Panevėžio ženklą.

Galutinis jo variantas visuomenei turėtų būti pristatytas rugsėjį per miesto 520-ąjį gimtadienį.

„Griežto „ne“ Savivaldybė nepasakė, bet gigantomanija kaip sovietiniais laikais tikrai niekas neužsiims“, – tvirtino dizaineris.

Anot jo, Panevėžio minusas toks, kad išskirtinių, tinkamų riboženkliams vietų, kuriose miestas matytųsi it ant delno, tiesiog nėra.

„Pas mus tokia plynlaukė, įvažiavimas ir viskas“, – sako specialistas.

Laiko dėl grožio

Skirtingai nei Panevėžys, ne vienas aplinkinis miestas šalia informacinių kelio ženklų tebeturi išsaugojęs ir didžiuosius riboženklius. Vienas tokių – Šiauliai.

Šio didmiesčio valdžia apie riboženklių demontavimą kol kas negalvoja. Viena priežasčių – čia jie nebe sovietiniai, o įrengti jau nepriklausomybės metais.

„Gigantomanija kaip sovietiniais laikais tikrai niekas neužsiims.“

A. Narkevičius

Šiaulių savivaldybės Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyriaus architektė Vilija Vaičekauskienė sako, kad prieš keletą metų, kai Šiauliai minėjo 785 metų jubiliejų ir didžiojo miesto herbo patvirtinimo dvidešimtmetį, riboženkliai buvo atnaujinti.

„Perdažėme, aptvarkėme vizualiai ir šiuo metu negalvojame keisti“, – patikino ji.

V. Vaičekauskienė pripažįsta, kad ir Šiaulių puošnieji ženklai su miesto plėtra nespėja. Bet tokios, pasak vyriausiosios architektės, šiuolaikinės realijos: ne tik riboženkliai, bet ir kelio ženklai nebeatitinka gyvenamųjų vietovių ribų – taip yra net sostinėje.

Masyvūs betoniniai riboženkliai su užrašu „Panevėžys“ raudonomis raidėmis buvo pastatyti dar apie 1985-uosius ir išstovėjo iki 2021 metų. Jų autorius – architektas Juozas Skublickas, tas pats, suprojektavęs ir Panevėžio santuokų rūmus. P. Židonio nuotr.

Bandė ne kartą

Iki 2021-ųjų vasaros Panevėžio ribas ženklino keturi betoniniai riboženkliai – Pasvalio, Vaivadų, Velžio, Šiaulių kryptimis.

Jų eros pabaigą pirmieji savotiškai paskelbė vandalai, ties įvažiavimu į miestą nuo Pasvalio pusės gerai visiems žinomas buvusias raudonas raides žodyje PANEVĖŽYS užteplioję dažais.

Miesto Savivaldybė tada priėmė sprendimą riboženklio nebetvarkyti, o kartu su visais kitais išmontuoti.

Trejetą metų anksčiau Savivaldybė dar turėjo kitokių planų – buvo paskelbusi viešųjų pirkimų konkursą naujiems riboženkliams statyti.

Konkurso dalyvių – architektų, dizainerių, dailininkų ir kitų kūrėjų – prašyta suprojektuoti „vizualiai patrauklius, įdomius ir dėmesį atkreipiančius ženklus“. Ypač laukta interaktyvių riboženklių, sukurtų naudojantis naujausiomis technologijomis.

Taip pat ženklai turėjo būti tokie, kad galėtų būti panaudojami miesto informacijos sklaidai, pavyzdžiui, palikta galimybė sukurti aplikacijai, kurią būtų galima keisti.

Pageidauta, kad miesto ribos ženklas būtų matomas ne tik dieną, bet ir apšviestas naktį, naudotų atsinaujinančius energijos šaltinius.

Idėjas konkursui tuomet pateikė trys įmonės. Tačiau vertinimo komisijai jos pasirodė pernelyg primityvios, tad iki kainų svarstymo net neprieita.

Tai nebuvo pirmas bandymas kažkuo kitu pakeisti riboženklius. Architektūrinių idėjų konkursus miesto Savivaldybė skelbė dar 2007-aisiais.

Tąsyk iš keturių pasiūlymų nė vienas, komisijos nuomone, neatspindėjo Panevėžio savitumo.

Pastatyti naujus riboženklius vėl pabandyta ir 2009 m., tačiau irgi nesėkmingai.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų