Ant Savanorių aikštės daugiabučio stogo atsiradusi nauja reklama apstulbino ir gyventojus, ir pačią Savivaldybę – verslininkai kažkodėl nusprendė, kad tokiai veiklai leidimas nereikalingas. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Ant stogo – reklama savivalei

Ant stogo – reklama savivalei

Kaip jaustumėtės, jei vieną dieną ant savo namo stogo pamatytumėte šeimininkaujančius svetimus žmones?

Pačiame Panevėžio centre, autobusų stoties pašonėje, stūksančio daugiabučio gyventojai apstulbę: prieš kelias dešimtis metų sumontuotą reklaminio stendo konstrukciją iš senojo jos savininko nusipirkę verslininkai ant jų stogo ėmėsi tvarkytis kaip ant savojo.

Apstulbino nesiskaitymas

Miesto istorinėje dalyje ant daugiabučio atsiradusi nauja reklama nustebino ir Savivaldybės dizainerį. Mat tuo verstis sumojęs Panevėžyje žinomas ir ne vienoje baudžiamojoje byloje figūruojantis Jurijus Grafmanas nematė reikalo tam išsiimti leidimo, kaip reikalauja įstatymai.

„Mes apstulbę. Ant mūsų namo stogo reklama užkabinta absoliučiai be mūsų žinios. Suprantu, jei iškaba būtų kur nors Rožyne ant mažo privataus namuko, bet čia miesto centre, visiems akyse! Kaip leidimas tokiai reklamai galėjo būti išduotas be namo bendrijos žinios? Visi kaimynai stebimės, pečiais gūžčiojame“, – pasakojo Savanorių aikštės 3-iojo namo bendrijos pirmininkė Jurga Radvilienė.

Jau kelios dešimtys metų ant šio namo stogo įrengta masyvi konstrukcija, skirta reklamai.

Kadaise Panevėžyje tai buvo didelė naujovė – švieslentėje rodyta bėganti reklama.  Vėliau tokio modernumo neliko, jį pakeitė paprasčiausias reklaminis plakatas.

Pasak J. Radvilienės, tuomečių verslininkų ketinimai reklamai išnaudoti daugiabučio stogą gyventojams nekėlė jokių nepatogumų, anaiptol, iš stogo nuomos namas dargi galėjo uždirbti.

Pirmininkė saugo dar 2002 metais bendrijos su Reklamos ir leidybos centru dešimčiai metų pasirašytą sutartį dėl stogo nuomos reklaminei konstrukcijai.

Pasak J. Radvilienės, kelerius metus nuomą verslas mokėjo, bet vėliau savo pažadus pamiršo, o jau 2009-aisiais prasidėjo bendrijos bylinėjimasis dėl susidariusios skolos. Pinigų namas taip ir neatgavo, mat nuomininkai bankrutavo. Pirmininkės žiniomis, paskutinė įmonė, kuriai ši konstrukcija priklausė, buvo dabar jau irgi bankrutavusi „Aukštaitijos reklama“.

Maždaug prieš metus, planuodama naujos autobusų stoties statybas ir dabartinės teritorijos pertvarkymą į jaukią rekreacinę vietą, miesto Savivaldybė pradėjo ieškoti griozdiškos konstrukcijos ir ant jos prieš daug metų ištempto plakato su klaidinama reklama savininko.

„Savivaldybė kreipėsi į mus, kieno ta baisi konstrukcija, darkanti miesto centro vaizdą. Bendromis pastangomis suradome, kad ji priklauso „Swedbanko lizingui“. Jo žinion perėjo, kai bankrutavo „Aukštaitijos reklama“ – ankstesnis savininkas“, – teigė pirmininkė.

Anot jos, bankas ėmėsi ieškoti pirkėjo.

Jaučiasi apgauti

J. Radvilienė pasakoja, kad viena įmonė, susidomėjusi šia konstrukcija, skambino pasiteirauti, kokios būtų galimybės ją išmontuoti. Pirmininkė spėja, kad šiuos pirkėjus tedomino metalas. Tačiau nuo stogo nukelti tokį gremėzdą pasirodė pernelyg sudėtinga – tam netgi būtų tekę bent parai uždaryti išvažiavimą iš autobusų stoties.

Kaip klostėsi konstrukcijos pardavimo reikalai, bendrija jokių žinių neturėjo, kol praėjusią savaitę gyventojai savo akimis sunkiai patikėjo išvydę ant jos iškabintą naują reklamą.

„Kaimynė pasakojo mačiusi kažkokius vyrus, jie be mūsų žinios užlipo į palėpę, nuo jos – ant stogo. Nėra paprasta į palėpę įeiti, raktas paslėptas, bet laikomas tokioje vietoje dėl priešgaisrinės saugos. O čia kažkas be mūsų žinios pasinaudojo namo kopėčiomis, užlipo į palėpę, niekam nieko nežinant po mūsų namą laipiojo. Viena kaimynė pastebėjo tuos darbininkus, bet nespėjo nė paklausti, ką jie čia veikia“, – pasakojo J. Radvilienė.

Pirmininkė neslepia ir pati esanti apstulbusi.

„Jaučiamės labai apgauti. Kaip galima šitaip savivaliauti? Suprantu, kad ta konstrukcija yra privati, turi savo šeimininką, bet ji stovi ne jo žemėje, o ant mūsų stogo. Reikia su mumis tartis, o dabar – nė žodžio. Prieš daug metų, kai ją pastatė, su tuomečiais savininkais buvo namas sutaręs dėl metinio nuomos mokesčio, o kas tie naujieji savininkai, mes net nežinome. Niekas į bendriją nesikreipė, neatėjo prisistatyti, tartis, klausti, ar sutinkame toliau suteikti stogą jų komerciniams tikslams“, – civilizuoto bendravimo iš verslininkų pasigedo J. Radvilienė.

Pirmininkė sako tik gandus girdėjusi, kad konstrukcija priklauso Panevėžyje žinomam, Jurijui Grafmanui, kurio pavardė minima ne vienoje teismo byloje.

„Konstrukcija tėra detalė, techninis reklamos išpildymo sprendimas. Ji sumontuota ant namo stogo, todėl Savivaldybės leidimui gauti bus labai svarbu pateikti gyventojų sutikimą.“

D. Svirelienė

Leidimas arba teismas

Daugiabučio gyventojams pradėjus piktintis, kad be jų žinios Savivaldybė išdavė leidimą reklamai, paaiškėjo, jog ir šiai tokia verslininkų iniciatyva buvo naujiena.

Savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Daiva Svirelienė patvirtino, kad gremėzdiškos konstrukcijos naujajai savininkei – viešajai įstaigai dar kovą išsiųstas įspėjimas arba ją išardyti, arba gauti Savivaldybės leidimą lauko reklamai. Pasak vedėjos, verslininkai paprašė pratęsti terminą šiems reikalams susitvarkyti. Galutinė data numatyta rugsėjo 1-oji. Jau kitą dieną, pasak D. Svirelienės, bus atliekamas patikrinimas.

Kol kas leidimo reklamai konstrukcijos savininkei Savivaldybė nėra išdavusi. Vedėja patikino, kad kartu su prašymu jam gauti verslininkai privalės pateikti ir daugiabučio namo bendrijos sutikimą.

„Konstrukcija tėra detalė, techninis reklamos išpildymo sprendimas. Ji sumontuota ant namo stogo, todėl Savivaldybės leidimui gauti bus labai svarbu pateikti namo gyventojų sutikimą“, – pabrėžė D. Svirelienė.

Anot jos, jei gyventojų sutikimo nebus, verslininkas negali tikėtis ir Savivaldybės leidimo eksploatuoti konstrukciją lauko reklamai. Kadangi tokio gremėzdo negalima laikyti tuščio, jį tektų išmontuoti arba Savivaldybei beliktų su jo savininku bylinėtis teisme.

Turi milijoną darbų

„Norit išsinuomoti?“ – išgirdęs, kad žurnalistai domisi reklaminiu plotu ant Savanorių aikštės 3-ioji namo stogo, iš karto paklausė J. Grafmanas.

Klausimas, ar ant konstrukcijos prieš kelias dienas kabinant naują reklamą buvo gautas gyventojų sutikimas dėl tokios veiklos, verslininkas, regis, nustebo.

„Jei tektų iš naujo įrengti reklaminę konstrukciją, reikėtų jų sutikimo. Bet mes kalbame apie seną konstrukciją, pastatytą dar tarybiniais laikais. Kokių čia reikia leidimų, sutikimų?“ – pareiškė J. Grafmanas.

Jis susijęs ne tik su viešąja įstaiga, įsigijusia metalo gremėzdą ant stogo, bet ir buvo susijęs su ankstesniąja jos savininke, jau bankrutavusia įmone.

„Koks skirtumas, dabar apie praeitį nebekalbėsime. Viskas buvo labai gražiai, o jei dabar reikia bendrijai pinigų, duokit mano telefoną – mes suderinsime“, – nesismulkino J. Grafmanas.

Pats ieškoti namo gyventojų atstovų ir su jais tartis dėl stogo nuomos verslininkas aiškino neturintis laiko. „Aš turiu milijoną darbų“, – motyvavo.

Verslininkas teigia esąs įsitikinęs, kad nepadarė pažeidimo nei apstulbusių gyventojų, nei jam įspėjimus siunčiančios Savivaldybės atžvilgiu.

„Jei kažkas mano kitaip, tegul ateina – diskutuosime“, – teigė J. Grafmanas.

Laukia ir mokestis

Diskusijoms su J. Grafmanu Savivaldybė nėra nusiteikusi. Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus specialistas, dizaineris Arvydas Narkevičius pabrėžė: ant daugiabučio stogo atsiradusi reklama – savavališka.

„Leidimas lauko reklamai išduodamas konkrečiam laikotarpiui, ne amžinai. 2018-aisiais pasikeitęs įstatymas numato, kad maksimalus leidimo galiojimo terminas yra 10 metų. Aš į miesto Savivaldybę atėjau dirbti 2018 metais, kai ta konstrukcija priklausė „Swedbanko lizingui“. Vėliau savininkai pasikeitė ir galiu patvirtinti, kad lauko reklamai ant Savanorių aikštės 3-iojo namo leidimas tikrai nėra išduotas. Be to, be bendrijos sutikimo niekas negali tos konstrukcijos eksploatuoti“, – teigė dizaineris.

Negana to, už lauko reklamą yra nustatyta ir rinkliava į biudžetą – 36 eurai už kvadratinį metrą metams. Kadangi Savanorių aikštė yra miesto istorinėje dalyje, iš reklamos ant namo stogo užsidirbti bandantiems verslininkams įkainis būtų dvigubai didesnis.

Komentarai

 • ne baisiau už autobusų stotį

 • Kodėl apie naują „JP.lt“ reklamą rašo „Sekundė“ ? Ar ne todėl kad du dešimtmečius ten už dyką kabojo „Panevėžio balso“ reklama ir niekam nekliuvo. „Panevėžio balso “ ir „Sekundės “ leidėjai- tie patys. Būtų dar dešimtmetį kabojusi ir radvilienėms būtų gerai. Tipiniai lietuviai iš pavydo bet ką padarys.

 • Ko negali Jurijus Gagarinas, tą sugebės Jurijus Grafmanas, maladiec! 🙂

 • korespondente neabejinga Jurijui Grafmanui,Labai jau daznai apie ji raso/

 • bendrijai visada reikia pinigu !

 • Bankrutuojanti SEKUNDE nufotografavo reklama,kad nesimatytų pagrindinio konkurento – JP. Gerb.redaktore, jūsų laikraštukas net pensininkams neidomus. Panevėžiui užtenka JP.

  • Atsakyti
  • Šaunu jp.lt ačiū, labai gražu.

 • Dėkojame už reklama

Rodyti visus komentarus (8)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų