Paliūniškyje medicinos punktas uždarytas 2021-aisiais, tačiau jį žyminti rodyklė likusi. P. Židonio nuotr.

Ant prekystalio – medicinos punktas

Ant prekystalio – medicinos punktas

Panevėžio rajone per pastaruosius porą metų uždarius septynis medicinos punktus, dabar jų teliko vos penki. Nors Savivaldybė tvirtina šiemet uždarymo neplanuojanti, tačiau ir pastarųjų ateitis miglota.

Panevėžio rajono savivaldybė vasarį tikisi parduoti pernai uždaryto Jotainių medicinos punkto patalpas.
Šių 22,62 kv. m patalpų pradinė kaina – vos 5400 eurų.
Šį turtą bus galima apžiūrėti, o vėliau ir pirkti vasarį.
Jotainių medicinos punktas kartu su buvusiais Bernatoniuose ir Linkaučiuose Savivaldybės tarybos sprendimu uždaryti pernai. Paslaugos pacientams teikiamos jų namuose arba Panevėžio rajono poliklinikoje mieste.
Savivaldybė motyvuoja, jog tokių vietiniams drastiškų sprendimų teko imtis mažėjant gyventojų. Pagal reikalavimus, poliklinikos padalinyje turi būti sukomplektuota įranga, baldai, pirmosios pagalbos ir anafilaksinio šoko rinkiniai. Nepigiai atsieina ir patalpų šildymas, remontas, išlaikymas. Savivaldybės duomenimis, 2022 metais minėtuose medicinos punktuose suteikta 2039 paslaugos, iš kurių 1990 – namuose ir tik 49 – pačiame punkte. Pastarosios visos Linkaučių medicinos punkte.

Per tris mėnesius – šeši lankytojai

Panevėžio rajono mero Antano Pociaus teigimu, neturima planų uždaryti dar kurį nors medicinos punktą. Šiemet įgyvendinami įvairūs su sveikatos priežiūra susiję projektai, atkeliauja ir investicijos.
„Kai tas procesas pajudės, matysime, ką toliau darome su sveikatos apsauga. Kol kas daug klaustukų, neaiškumų, bet tų įstaigų, kurios dabar veikia rajone, nenumatome uždaryti“, – tvirtina meras.
Anot jo, suskaičiavus, kiek pacientų ateidavo į uždarytus medicinos punktus, paaiškėjo, kad buvo ir tokių, į kuriuos per ketvirtį užsuko vos šeši sunegalavusieji. O darbuotojas vis tiek turėdavo ten sėdėti.
„Nelogiška taip dirbti. Per tą laiką galėtų aplankyti tuos pačius žmones namuose, kam reikia suleisti vaistus ir atlikti tiesioginį savo darbą“, – sako A. Pocius.
Anot jo, bėgant metams pasikeitė ir medicinos punktų funkcijos, medikai teikti paslaugų važiuoja į gyventojų namus.
„Tam tikru laiku šie medicinos punktai buvo labai gerai, bet tada jie kitaip dirbo“, – sako meras.

Siūlys pirkėjams

Savivaldybė tikisi greitai sulaukti pirkėjo uždarytam Jotainių medicinos punktui.
O jo istorija gana įdomi.
Medicinos punktas buvo įrengtas gyvenamo buto kambaryje.
Kadaise felčerė sutiko vieną savo buto kambarį skirti medicinos punktui.
A. Pociui dar tebedirbant Vadokliuose seniūnu, įrengtas atskiras įėjimas, patalpos suremontuotos. Dabar norint parduoti tokį Savivaldybės turtą, pagal įstatymus būtina skelbti aukcioną. Teisės aktai neleidžia gretimo buto savininkams tiesiog pasiūlyti įsigyti patalpas.
A. Pociaus teigimu, Panevėžio rajone medicinos punktai veikė ne atskiruose pastatuose ir dėl to dabar turima problemų. Pernai uždarius Bernatonių medicinos punktą, liko keliems savininkams priklausantis pastatas, kuriame iki šiol tebeveikia tik rajono biblioteka.
„Ieškome sprendinių perkelti ją kitur, o tuščias patalpas parduoti aukcione“, – sako rajono vadovas.
Meras neabejoja, kad pardavimo procesas nebus lengvas.
„Tie objektai nėra tokiose vietose, kad būtų labai paklausūs“, – sutinka meras.

Drastiškai sumažėjo

Panevėžio rajono savivaldybės gydytoja Renata Valantinienė skaičiuoja, kad 2006 metais jai pradėjus eiti šias pareigas, rajone veikė 25 medicinos punktai. Dabar jų tėra penki – Ėriškiuose, Miežiškiuose, Trakiškyje, Upytėje ir Velžyje.
Rajone dar veikia keturios ambulatorijos: Ramygaloje, Krekenavoje, Naujamiestyje, Raguvoje. O Paįstryje, Smilgiuose, Tiltagaliuose, Vadokliuose yra šeimos gydytojų kabinetai.
Per pastaruosius porą metų rajone duris užvėrė net septyni medicinos punktai.
„Atsižvelgiant į sumažėjusį aptarnaujamų gyventojų skaičių bei būtinas išlaidas medicinos punktams išlaikyti, 2022 metais buvo pertvarkytas darbo organizavimas Daukniūnų, Liūdynės, Geležių, Žibartonių medicinos punktuose. 2023 metais pertvarkytas darbo organizavimas Bernatonių, Jotainių ir Linkaučių medicinos punktuose. Nurodytų padalinių pacientams paslaugos teikiamos namuose bei Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikoje“, – komentavo R. Valantinienė.
Iš rajono gyventojų skundų, kad trūktų medicinos punkto, jos teigimu, nesulaukta.

Susitaiko su padėtimi

Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos vyriausioji gydytoja Neringa Šinkūnienė neatmeta, kad ateityje medicinos punktų rajone gali ir visai nelikti, mat tokia Sveikatos apsaugos ministerijos strategija. Pasak vyriausiosios gydytojos, tam kuriamos mobiliosios į namus atvykstančios medikų komandos.
„Punktai senais laikais buvo pritaikyti felčeriams. Tokių jau nebėra. Mūsų žmonės tiesiog įpratę prie senos tvarkos“, – sako poliklinikos vadovė.
Pasak jos, šalyje jau yra rajonų, kuriuose tokių punktų visiškai nebelikę.
N. Šinkūnienės teigimu, poliklinika neskaičiuoja, kiek į veikiančius punktus ateina žmonių.
Poliklinikos vadovė neabejoja, kad tikrai yra norinčiųjų, jog slaugytoja punkte suleistų ir vaistus, norėtų įsigyti ir medikamentų, anksčiau tai buvo galima.
Medikės pastebėjimu, tie, kurie gauna paslaugas namuose, lieka patenkinti. Jei gydytojas paskiria, pacientas namuose gali gauti ir kineziterapeuto, slaugytojo, jo padėjėjo paslaugas.
Jau keletą metų medicinos punkto nebėra ir Uliūnuose.
„Nėra tai nėra. Susitaiko žmonės, prisitaiko prie situacijos“, – sako šio kaimo bendruomenės pirmininkas Giedrius Aleliūnas.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų