Alimentų reikalauja iš vaikų

Alimentų reikalauja iš vaikų

Teismai užversti bylomis, kai subyrėjus šeimai tėvai vengia išlaikyti savo atžalas. Daugėja ir tokių bylų, kai jau pilnamečiai, bet dar mokykloje ar universitete besimokantys vaikai per teismą bando prisiteisti išlaikymą iš savo gimdytojų. Tačiau jau keletą metų stebima ir dar viena tendencija – iš skurdžių pensijų ar pašalpų negalintys išgyventi senoliai vaikšto po teismus, kad šie įpareigotų jų atžalas jais pasirūpinti.

Nors Konstitucijoje įtvirtinta, kad vaikai privalo pasirūpinti savo tėvais, tačiau ne visais atvejais pavyksta prisiteisti alimentus iš savo vaikų.

Kaip pasakojo savo vardo nenorėjęs sakyti 32-ejų vyras, galimybė iš savo vaikų prisiteisti išlaikymą jau tapo savotiška reketo forma. Šiuo metu su šeima Anglijoje gyvenantis jaunas vyras prieš keletą metų buvo priverstas bylinėtis teismuose dėl išlaikymo tėvui. Pasak jo, tėvas, kuris šeimą paliko, kai vaikas buvo dar mažas, apsireiškė tik tada, kai sužinojo, jog šiam gana neblogai sekasi. Iš pradžių panevėžietis pamanė, kad tėvas, supratęs savo jaunystės klaidas, nori atnaujinti santykius su sūnumi, tačiau vėliau paaiškėjo, kad viskas buvo tik dėl finansinių sumetimų.

„Keletą kartų pabendravome, jis manęs paprašė kelių šimtų eurų malkoms, vėliau – vaistams, dar vėliau atsirasdavo vis kitų priežasčių, kodėl jam verkiant reikia pinigų. Kiek galėjau, tiek padėjau, bet supratau, kad apetitas auga bevalgant. Nesu milijonierius, pats auginu du mažamečius vaikus, ir Anglijoje gyvenant reikia sunkiai dirbti, kad galėčiau aprūpinti šeimą. Tuo labiau kad tėvas manimi nesirūpino – užaugino mama“, – pasakojo vyras.

Kai emigrantas atvirai pasakė, kad negali finansiškai remti Lietuvoje gyvenančio tėvo, jų santykiai nutrūko, tačiau po pusmečio jis sulaukė šaukimo į teismą – jo gimdytojas išlaikymą bandė prisiteisti per teismą, motyvuodamas, kad neįgalumo pensijos neužtenka net kukliai pragyventi.

„Ačiū Dievui, kad teisme dirbantys žmonės blaiviai pasižiūrėjo į šią situaciją. Nors tėvas bandė įrodyti, kad mokėjo alimentus ir tinkamai atliko savo tėviškas pareigas, tačiau tai, kad minimalūs alimentai buvo išieškomi tik per antstolį ir buvo susidariusi nemaža skola, dar kartą įrodė, kad tiek ir terūpėjau. Liūdna, kad aš tapau tik sotesnio gyvenimo galimybe“, – apgailestauja vyras.

Ne tik stiklinė vandens

Tokių bylų, kur išlaikymą iš savo vaikų nori prisiteisti tėvai – daugybė. Panevėžyje dirbantis advokatas Kęstutis Galvičius teigė, kad išlaikymo priteisimas vaikams ir jau nusenusiems tėvams šiek tiek skiriasi. Tėvai savo vaikus privalo išlaikyti be jokių išlygų iki pat pilnametystės ir yra nustatyta minimali suma, skiriama kiekvienam vaikui, o siekdami išlaikymo tėvai turi įrodyti, kad tai jiems yra reikalinga. Pasak advokato, pagrindinė sąlyga – kad išlaikymo prašantys tėvai galėtų sulaukti paramos iš savo vaikų, jie turi būti nedarbingi dėl sveikatos arba jau pensininkai ir patys negali patenkinti net minimalių savo poreikių. Be abejo, teismas vertina, kokį tiek kilnojamąjį, tiek nekilnojamąjį turtą turi ieškovai, kokios jų gaunamos pajamos ir išlaidos. Reikia pateikti ir šūsnį įrodymų, kodėl reikalinga finansinė parama.

„Teismas taip pat turi atsižvelgti ir į tai, ar vaikai, iš kurių reikalaujama išlaikymo, išlaiko savo vaikus, kokia jų materialinė padėtis. Žinoma, vienas svarbiausių kriterijų – ar tėvai patys tinkamai išlaikė vaikus. Alimentų mokėjimas – tai dar ne įrodymas, kad vaikais buvo tinkamai rūpintasi. Būna, kad susikaupusi nemaža skola už alimentų nemokėjimą“, – pasakojo K. Galvičius.

Pasak jo, kiekvienas tėvas turi teisę kreiptis į teismą dėl išlaikymo, tačiau ne visais atvejais šie prašymai yra patenkinami. Pareigos išlaikyti savo tėvus nėra tuo atveju, kai patys tėvai buvo pamiršę, kad reikia rūpintis savo atžalomis. Taip pat nėra nustatyta, kokią sumą reikia skirti tėvams išlaikyti. Įstatyme tik įtvirtinta, kad tai gali būti periodinė išmoka arba galima prisidėti prie gydymo ar slaugos išlaidų. Kiekvienu atveju teismas sprendžia individualiai.

Santykių spragos

Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos Panevėžio skyriaus laikinai einantis skyriaus vedėjo pareigas Irmantas Skauranskas teigė, kad kiekviena situacija – skirtinga, tad kokius nors apibendrinimus daryti būtų sunku. Žmogui priimti sprendimą per teismą prašyti išlaikymo iš savo vaikų nėra lengva. Visgi dažniausiai yra kreipiamasi, kai iš menkų pensijų senoliai negali pragyventi. Vaikai būna emigravę į užsienį ir juos tiesiog pamiršę, glaudūs ryšiai nutrūkę.

„Dažnu atveju vaikai yra išvykę, likęs tik vienas iš tėvų, kuris negali pragyventi, galbūt turi negalią ar sveikatos bėdų. Aišku, paprastai tokiose bylose tėvų ir vaikų santykiai būna gana komplikuoti, nes darniose šeimose ir be teismo sprendimo vieni kitais rūpinasi“, – pažymi I. Skauranskas.

Kaip sakė Panevėžio apylinkės teismo atstovė spaudai Irma Gritėnienė, nors didžioji dauguma civilinių bylų yra dėl išlaikymo vaikams priteisimo, pasitaiko ir atvirkštinių variantų.

„Negalime sakyti, kad tokių bylų daugėja, bet jų pasitaiko kasmet – bent keli procentai visų teisme nagrinėjamų civilinių bylų. Žinant, kad tokių bylų vien pernai mūsų teisme buvo per aštuoni tūkstančius, tai nemažas skaičius“, – teigė I. Gritėnienė.

Komentarai

  • Ar tai nera zmogaus teisiu pazeidimas kai bandoma reikalauti pinigu is zmogaus kuris sąmoningai neprieme sprendimo gimti? Nei zmogus prase ji gimdyti nei auginti, o jis yra ipareigojamas nesti atsakomybe. Tuo labiau, kad visu pirma tai yra valstybes pareiga pasirupinti zmonemis. Idomu kaip butu jei tokia byla kai priteisiama parama tevams butu perduota i Europos zmogaus teisiu teisma? Gal kas zinot is praktikos? Ar teoriskai kazkas gali pasiimti priežiūra vyresniu zmoniu ir persekioti piktybiskai vaikus( ar as klystu)? Gal zurnalistai galetu placiau pasidometi.

  • Jai mama savo turtus padovanos anūkams ,kad galėtų iš savo vaiku prisiteisti išlaikimą ar tai įmanoma

  • DAUGEJA BYLU,PILNAMECIAI BYLINEJASI.SLYKSTU,KAI PILNAMETE JAU GYVENA SU VYRU,TUOJ GIMDYS,MOKOSI ,O TEVA PO TEISMUS TASO.BAISU,KAI PILNAMECIAI BIJO PAPILDOMAI PADIRBETI,KAD UZSIDIRBTI,SU TEVU NEBENDRAUJA,O IESKINYJE RASO,KAD TEVAS NEIGIA BENDRAVIMO,VISAIS IMANOMAIS BUDAIS APDERGIAMAS TEVAS.TEISMAI TOKIEMS PRITEISIA ISLAIKYMUS.TEVAI SAZININGAI MOKEJE,SENATVEJE GALBUT PRASYS PARAMOS.IR KA GI,PAKELUS BYLAS SKOLU NERA,BET VISUR PARASYTA,KOKS BAISUS BUVO( NEBENDRAVO,NEMOKEJO…)TAI SENATVEJ KAS ? DABAR TEISEJAI NESUVOKIA,KAD JIE BUSIMA KARTA ISPAIKINA.VISKAS JAUNIMUI,O SENAM SPYGA,GYVENT NEBEREIKIA.NUO TOKIU VAIKU KENTESIME VISI 🙁 TOKIA EGOISTU KARTA VISKA SUZLUGDYS…

  • Okaip su tokiais vaikais,kai sedejo ant sprando tai jiems buvo gerai,o tevams padeti atsisako.Vienas baige mokslus musu islaikomas ,kitas dirba uzsieni su musu pagalba.ESU 1 gr invalidas zmona pensijoje,kaip tokiu atveju,gal kas patars

Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų