P. Židonio nuotr.

Aldonos gatvėje įkurtuvių nuotaikos

Aldonos gatvėje įkurtuvių nuotaikos

Beveik dviem dešimtims panevėžiečių jau kitą savaitę bus įteikti raktai nuo naujutėlaičių butų. Šie laimingieji – ne loterijos laimėtojai, o nepasiturintieji, kone dešimtmetį laukę socialinio būsto.

Panevėžio savivaldybei seną ir nugyventą buvusios profesinės mokyklos mokinių bendrabutį pavertus moderniu daugiabučiu, butais bus aprūpinta kiek daugiau nei septyniasdešimt šeimų. Planuojama, kad likę naujakuriai į socialinį daugiabutį įsikels iki metų pabaigos.
Viena pirmųjų raktus nuo dviejų kambarių buto gaus panevėžietė Kristina.
Ji pasakoja į eilę socialiniam būstui gauti įstojusi tik gimus dukrai. Dabar vyresnėlei – jau 25-eri. Tiesa, vienais metais nespėjusi laiku pateikti dokumentų ir vėl teko iš naujo stoti į eilės galą. Kadangi trijų vaikų mamai įsigyti nuosavą būstą nebuvo galimybių, visą šį laiką glausdavosi nuomojamuose būstuose.
„Nuomos kainos kosminės, o ir rasti, kas priimtų su vaikais, labai sudėtinga. Už trijų kambarių buto nuomą moku 180 eurų, bet džiaugiuosi, kad ir tokį radau išsinuomoti“, – pasakojo Kristina.
Dabar jos vyresnieji vaikai jau užaugo ir išėjo gyventi savarankiškai.
Namuose liko tik pats mažiausias, devynerių sūnus.
Kristina taip pat rūpinasi ir vyresniojo sūnaus dukryte.

Įkurtuvės kainuos

Nors už socialinio būsto nuomą taip pat reikės mokėti, bet ji bus gerokai mažesnė. Kaip Kristinai paaiškino Savivaldybės specialistai, už vieno kvadratinio metro plotą per mėnesį teks atseikėti vidutiniškai po eurą. Moteriai suteiktas dviejų kambarių butas.
Nors laukia malonūs persikraustymo rūpesčiai, Kristinai kiek neramu dėl sūnaus – berniukui mokykla bus gerokai toliau.
Ką tik prasidėjus mokslo metams, ji nenorėtų sūnaus leisti į artimesnę švietimo įstaigą, mat tektų iš naujo pirkti uniformą, pratybas, tai gerokai patuštintų ir taip nestorą piniginę. O naujame bute reikės ir baldų, namų apyvokos daiktų.
„Dabartiniame mūsų bute visi baldai yra šeimininkų. Kai tenka daug kraustytis, iš naujų baldų nieko neliktų. Žinau, kad yra galimybė gauti vienkartinę socialinę pašalpą įsikurti, tačiau kaip supratau, negalėsiu į ją pretenduoti. Viena specialistė kalbėjo, kad galiu prašyti, o kita pasakė, kad net nesvajočiau, nes ją gali gauti tik socialinės rizikos šeimos. Tad ir nežinau, iš kur reikės gauti pinigų įsikurti“, – susirūpinusi Kristina.

Pradėtos dalybos

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus specialistės Rasos Rimšienės teigimu, baigiamos pasirašyti sutartys su pirmaisiais septyniolika būsimų socialinio būsto nuomininkų.
Jiems raktai nuo naujųjų namų bus įteikti jau kitą savaitę.
Iš viso socialiniame daugiabutyje galės apsigyventi 71 šeima arba vieniši asmenys.
„Dėliojamos paskutinės detalės. Nesame suinteresuoti laikyti tuščių butų, už kurių šildymą reikėtų mokėti Savivaldybei. Tačiau kol sutvarkomi formalumai, aprodomi būstai, pasirašomos sutartys, užtrunka laiko“, – sako R. Rimšienė.
Specialistės teigimu, būstai naujame, dar dažais kvepiančiame daugiabutyje skiriami eilės tvarka. Daugelis šių žmonių valdiškos pastogės laukia dešimtmetį.
Nemažą dalį socialinio būsto nuomininkų sudaro neįgalieji, vyresnio amžiaus vieniši asmenys, negalintys dirbti dėl sveikatos bėdų, daugiavaikės šeimos arba vieniši tėvai su vaikais. Nors būstai skiriami eilės tvarka, tačiau kai kuriais atvejais leidžiama juos pasirinkti. Patys populiariausi – pirmame ir antrame aukštuose.
„Eilė juda lėtai, nes reikia daug dalykų įvertinti, kad žmogui galėtume pasiūlyti tai, kas jam tiktų. Yra tokių, kurie į eilę atsistojo būdami sveiki, o dabar matome, kad po širdies operacijos ar pasiligoję ir būsto penktame aukšte nebegalime siūlyti. Sveikatos bėdos ne vienam apribojo pasirinkimo galimybes. Kas jau išsirinko būstą, kuriame gyvens, labai patenkinti“, – pasakojo R. Rimšienė.

Norėjo arčiau mamos

Visgi jau pasitaikė atvejų, kai panevėžiečiai atsisakė jiems pasiūlyto būsto visiškai naujame, dar negyventame daugiabutyje.
„Viena moteris būsto norėjo konkrečiame mikrorajone, motyvuodama, kad ten gyvena sunkiai serganti mama, kuria reikia rūpintis. Tų priežasčių, kodėl žmonės atsisako pasiūlyto būsto, būna įvairių“, – pastebi specialistė.
Ką tokiems pasiūlyti, kol kas Panevėžio savivaldybė neturi. R. Rimšienės teigimu, šiuo metu yra du laisvi socialiniai būstai. Vienas jų atsilaisvino mirus ankstesniam nuomininkui, o kitas – jam išsikrausčius. Tačiau abiejų būklė tokia, kad nė vienas netinkamas gyventi. Šiuo metu butai remontuojami.

Išeitis remtiniesiems

Socialinis daugiabutis Panevėžio savivaldybei atsiėjo 2,7 mln. eurų.
Šios dienos kainomis toks projektas kainuotų bent du kartus brangiau.
Jeigu ne vietos gyventojų pasipiktinimas tokia kaimynyste, šis namas Aldonos gatvėje būtų iškilęs gerokai anksčiau.
Toks projektas, kai socialiniams būstams skiriamas visas daugiabutis, Panevėžyje dar naujiena. Buvusį Margaritos Rimkevičaitės profesinio rengimo centro bendrabutį nuspręsta rekonstruoti ir paversti socialiniu daugiabučiu susiklosčius nepalankiai situacijai rinkoje: Savivaldybei iš gyventojų nupirkti socialinį būstą tapo vis sunkiau – arba prašoma rekordiškai didelių sumų, arba būstas taip nugyventas, kad jo remontui reikės daugiau investicijų, nei kainuoja pats butas.

Bendrabučio neliko

Po rekonstrukcijos buvęs mokinių bendrabutis nė iš tolo neprimena senojo pastato. Iš jo liko tik pamatai, perdangos ir pagrindinės sienos. Daugiau viskas perdaryta ar pristatyta naujai.
Kad nebeliktų koridorinės sistemos, būdingos bendrabučiams, vietoj buvusios vienos suprojektuotos trys laiptinės iš vidinės namo pusės. Vidurinioji pritaikyta neįgaliesiems: pirmame aukšte jiems įrengti vieno kambario butai, į kuriuos pakilti padės nuožulna ir specialus keltuvas. Vieno kambario butų, kurių dydis vidutiniškai siekia apie 35 kv. m, šiame daugiabutyje įrengta daugiausia – 52.
Gyventojams taip pat paruošta 15 dviejų kambarių ir 4 – trijų kambarių butai.
Tiek butai, tiek ir bendros patalpos išdažyti baltai. Tokios pat ir laiptinės bei holai.
Vieno kambario butai įrengti kaip studijos – virtuvės ir gyvenamasis kambarys bendroje erdvėje. Erdvesniuose būstuose virtuvės nuo kambarių atskirtos.
Kiekviename bute pastatytos ir naujos dujinės viryklės su orkaitėmis, sumontuoti gartraukiai, įrengtos kriauklės. Patiems socialinio būsto nuomininkams teliks pasirūpinti baldais ir užuolaidomis. Butuose – erdvūs vonios kambariai – čia sumontuotos dušo kabinos, klozetas, modernūs gyvatukai.

Dairosi kitų pastatų

Socialinio daugiabučio gyventojus nuo prašalaičių saugos kodinė lauko durų spyna.
Visi skaitikliai – elektros, dujų, vandens – iškelti į laiptines prie kiekvieno buto.
Jei atsitiktų taip, kad gyventojas nemoka už paslaugas, jam nesunkiai galės būti išjungti elektra, dujos.
Per rekonstrukciją rūsyje įrengti ir nemaži sandėliukai su metalinėmis rakinamomis durimis. Tokiu tvarkingu rūsiu vargu ar galėtų pasigirti net ir renovuoti miesto daugiabučiai.
Atskiroje rūsio patalpoje įrengta namo šerdis – modernus šilumos punktas.
Rūsyje taip pat įrengtas stebėjimo kamerų pultas su įrašymo įrenginiu. Vaizdo kameros stebės daugiabučio aplinką ir prieigas. Prie pat namo įrengtos naujos automobilių stovėjimo, vaikų žaidimų aikštelės.
Kaip anksčiau teigė Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna, visiškai naujo daugiabučio sąmata miesto kišenei būtų nepakeliama. Todėl jau dabar galvojama apie panašias investicijas.
Svarstoma, kad socialiniams daugiabučiams tiktų į naujas patalpas planuojančio persikelti Panevėžio policijos komisariato pastatas arba kurios nors mieste veikiančios profesinės mokyklos bendrabutis, kuris taps nereikalingas ministerijai sujungus šias švietimo įstaigas į vieną.
Taip pat vienas iš variantų socialiniais būstais paversti šilumos tiekėjos „Panevėžio energijos“ buvusį sveikatingumo kompleksą su pirtimi ir netgi baseinu Senamiesčio gatvėje. Dabar buvusi sovietmečio didybė ištuštėjusi ir nebenaudojama. Apskaičiuota, kad trijų aukštų pastate, pakeitus langus, atlikus kosmetinį remontą, būtų galima įrengti 1–2 kambarių maždaug 21 butą. Atnaujintuose būstuose būtų galima įkurdinti apie 40 gyventojų.

Galerija

 

Komentarai

  • jai valstybe remia kultura tai atgal gauna kulturos produkta, jai remia sporta tai sporto pasiekimus, kai valstybe kisa pinigus i zmones, kurie nesugeba patys per 30 metu susitvarkyti nuosavo gyvenimo tai rezultatas akivaizdus- atgal gausi dar diesne pasalpiniu armija, nes pamineta kristina jau kazkodel augina ir savo sunaus vaika, ir ji tokia ne viena, kiskim toliai biudzeto pinigus i pasalpinius, didinkim ju skaiciu , na ir palaukim koki pusmeti, tada bus idomu paziureti kas liks is to euro remonto , ar tiknereikes namo vel kapitaliai remontuoti. na o jaunos , dirbancios ,tvarkingos seimos auginancios vaikus kaip nors pacios issikapstys, musu valstybei jos nelabai kam rupi

    • Kad ten toks jau biudžetinis, nepatvarus remontas… Pvz., virtuvės siena prie gartraukio baltai dažyta… Po pirmo kotletų kepimo viskas nusišiks nenuvalomai … O kad pašalpinių buvo, yra ir bus, tai tikrai niekur nuo to nedingsim – kažkur reikia likimo nuskriaustus apgyvendinti, tai normalios valstybės pareiga pasirūpinti savo piliečiais.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų