Uždarytą Skaistgirių mokyklą Turto bankas ketina parduoti aukcione. Nors iš pradžių bendruomenei leista kaip savo registruoti prie mokyklos tos pačios bendruomenės iniciatyva už ES lėšas įrengtus sporto aikštynus, tačiau vėliau apsižiūrėta, kad bendruomenės norai per daug dideli. P. Židonio nuotr.

Aistros dėl sporto aikštyno visai nesportiškos

Aistros dėl sporto aikštyno visai nesportiškos

Panevėžio rajono savivaldybei nusprendus su Turto banku į patalpas mieste išmainyti nebeveikiančios Skaistgirių mokyklos pastatus, neapsižiūrėta, kad atiduotas ir sklypas su bendruomenei už europines lėšas įrengtais sporto aikštynais.

Kilus skandalui, galiausiai Skaistgirių bendruomenei buvo leista aikštynus registruoti savo vardu.
Tačiau visai neseniai juos pasiekęs ultimatumas: atsisakyti praktiškai visų sporto aikštelių, kurias pati bendruomenė ir įsirengusi, antraip teks bylinėtis teismuose.

Liko be nieko

Kaip pasakoja gyventojų bendruomenės „Skaistgiriai“ valdybos narė Elona Švipienė, apie tai, kad mažiau nei 400 gyventojų turintis kaimas gali likti be mokyklos, kalbos sklandė jau seniai.
Nors mokykla buvo renovuota, nelikus mokinių ir jos likimas tapo aiškus.
Kad ir kaip gailėdama mokyklos, bendruomenė supratusi: kovoti dėl jos išlikimo beviltiška. Tačiau staigmenos, kad kartu su mokykla į valstybės rankas perėjo krepšinio, teniso aikštelės bei futbolo stadionas, kurie buvo įrengti bendruomenės iniciatyva už europines lėšas, skaistgiriečiai tikrai nesitikėjo.
Pasak E. Švipienės, bendruomenės prižiūrimi aikštynai yra ne tik vienintelė vieta, kur kaimo gyventojai gali rengti šventes ir susitikimus. Vaikams bei jaunimui reikalinga erdvė aktyviai leisti laisvalaikį.
„Mokykla tiek to, – nusileidžia bendruomenės atstovė. – Bet sporto aikštynai ir dalis parkelio turi būti palikti bendruomenei.“

Pažadėjo ir neištesėjo

„Kai sužinojome, kad Savivaldybė su Turto banku išmainė Savivaldybės pastato ketvirtąjį aukštą į Skaistgirių mokyklą, ėjome kalbėtis ir su pačiu meru, – teigia E. Švipienė. – Tačiau iš jo išgirdome, kad jau per vėlu – kreipkitės į Turto banką. Tuomet ir buvo „bum“ – net pats Turto bankas stebėjosi, kaip Savivaldybė galėjusi atiduoti sklypą su jame esančiais sporto aikštynais, įrengtais už europinius pinigus ir kurie net nėra įregistruoti. Savivaldybė padariusi klaidą, bet kas dabar už tai atsakys?“
Vis dėlto nuleisti rankų Skaistgirių bendruomenė neketino.
Pasak E. Švipienės, galiausiai šį pavasarį per nuotolinį susitikimą, kuriame dalyvavo Panevėžio rajono savivaldybės ir Turto banko atstovai, pavyko sutarti, kad bendruomenė kaip savo įregistruotų aikštynus, kuriuos savo pačios pastangomis įrengė.
„Tąkart visiems pavyko sutarti, kad sporto aikštynai būtų bendruomenės žinioje, o sklypas, kur jie stovi, atidalytas nuo mokyklai priskiriamo, – aiškina bendruomenės aktyvistė. – Iš Turto banko gavome sutikimą. Bet visai neseniai mus pasiekė ultimatumas – privalome geruoju atsisakyti savo sporto aikštynų, nes neva mes apgavome valstybės įstaigą, priešingu atveju teks bylinėtis teisme.“
„Taip ir likome nesupratę, ar čia iš mūsų kažkas tyčiojasi, ar tikrai nesusikalbame kalbėdami ta pačia lietuvių kalba“, – priduria E. Švipienė.

Įtaria žaidimus

Pasak pašnekovės, Turto bankas yra išdavęs leidimą bendruomenei įregistruoti sporto inžinerinius įrenginius neįvardijant jų konkrečiai.
Kadangi susitikimo metu buvo kalbėta, jog bendruomenei reikalingi visi aikštynai, kuriuos ji pati įrengusi už ES lėšas, „Skaistgiriai“ savo vardu ir įregistravo krepšinio, tinklinio aikšteles, futbolo stadioną ir dar automobilių stovėjimo aikštelę.
Bet dabar Turto bankas tvirtina, kad bendruomenei leidęs registruoti tik jai priklausančius sporto treniruoklius, nes perkėlimo į kitą vietą metu šie gali būti mechaniškai pažeisti ir nebetinkami naudoti.
Bet stadionas, krepšinio, tinklinio bei automobilių aikštelės, nors ir neįregistruoti Nekilnojamojo turto registre, yra mokyklos pastato priklausiniai ir teisinio pagrindo juos įregistruoti nuosavybės teise bendruomenės vardu nėra ir nebuvo. Turto banko sutikimas tokiems veiksmams taip pat nebuvo duotas.
„Ketvirtadienį visa bendruomenė renkasi į susitikimą. Kvietėme ir Turto banko bei Savivaldybės atstovus, kad mums paaiškintų, kokie žaidimai čia yra žaidžiami. Deja, Turto bankas informavo, kad į susitikimą neatvyks, bet jeigu iki rugpjūčio 10-osios sporto aikštynų neperleisime jiems, teks susitikti teisme. Dar bus taip, kad teismams reikės susimokėti už tai, jog mūsų pačių turtą paėmė. Bet gal neverta net kažką daryti, kai paprastas žmogus nieko nereiškia“, – nesuvokiama E. Švipienei.

Galerija

Per dideli lūkesčiai?

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis patvirtino, kad dar pavasarį vykusio nuotolinio susitikimo metu išties pavyko rasti bendrą sutarimą.
Turto bankas sutiko dėl sklypo atidalinimo ir dalies sporto įrenginių ir aikštynų įregistravimo bendruomenės vardu.
Susitikimo metu buvo kalbama apie galimybę bendruomenei palikti krepšinio aikštelę ir treniruoklius.
Tačiau registravimo metu įvyko nesusipratimas ar tiesiog nesusikalbėjimas. Pagal Turto banko leidimą buvo suregistruoti visi sporto įrenginiai, tad baigėsi tuo, kad iš didžiulio sklypo, kur stovi parduodama mokykla, liko tik labai maža dalis.
„O gal ir lūkesčiai buvo per dideli, – neatmeta rajono Savivaldybės administracijos vadovas. – Neapsižiūrėjome, ir susiklostė taip, kad bendruomenė susiregistravo visus lauko statinius, apie kuriuos pirminiame variante nebuvo kalbama. Iš maždaug pusantro hektaro sklypo beliko vos pusė. Turto bankas tuo liko nepatenkintas, nes su tokiu mažu žemės sklypu uždaryta mokykla tiesiog tampa nebepatraukliu nekilnojamojo turto objektu.“

Pripažįsta klaidą

Anot E. Lunskio, Panevėžio rajono savivaldybei derybos dėl Vasario 16-osios gatvėje esančių patalpų – viso ketvirtojo aukšto – perdavimo mainais už Skaistgirių mokyklą užtruko kone aštuonerius metus.
Savivaldybės klaida, kad iš karto nebuvo atskirtas sklypas su ugdymo įstaigos krepšinio aikštele ir lauko sporto įrengimais.
Kita vertus, E. Lunskiui nelabai suprantami bendruomenės priekaištai dėl norimų atimti neva jų pačių įsirengtų sporto aikštynų.
Anot administracijos vadovo, taip, skatinant bendruomenių savarankiškumą, įvairių projektų vykdytojai yra bendruomenės. Bet prie finansavimo jos neprisideda nė euru.
Ir šiuo atveju Skaistgirių bendruomenei skirtos lėšos buvo iš Vietos veiklos grupės įgyvendinimo strategijos ir 10 proc. pridėjo pati Savivaldybė.
„Aštuoneri metai derybų, kol pagaliau pavyko mums su Turto banku sutarti dėl mainų – papildomų patalpų Savivaldybei. Atrodė, kad lyg radome kompromisą. Bet pasirodo, kad ne, – sakė E. Lunskis. – Bendruomenė nori išsaugoti visus statinius, Turto bankas su tuo nesutinka, o mes, kaip tarpininkai, turėsime ieškoti sprendimo, kuris bent iš dalies tenkintų abi puses.“

Du pasirinkimai

Pasak E. Lunskio, šį ketvirtadienį šaukiamas visuotinis bendruomenės susirinkimas ir jis turės nuspręsti – ar ieškoti abi puses tenkinančio susitarimo, ar savo tiesą bandyti įrodinėti teisiniu keliu.
Savivaldybė bendruomenei pažadėjusi tvarkyti bendruomenės teritoriją, galbūt suformuoti naują žemės sklypą, kad vietiniai gyventojai turėtų daugiau erdvės renginiams ar savo veikloms.
Jau anksčiau buvo pastatytas visiškai naujas modulinis namelis bendruomenės poreikiams.
„Ketvirtadienį bendruomenė šaukia visuotinį susirinkimą, kuris turi kompetenciją priimti sprendimus. Aš ir seniūnas dalyvausime susitikime, bandysime išaiškinti visą situaciją ir padėti rasti kompromisą. Bet padėties šeimininkė yra pati bendruomenė ir ji turės rasti sprendimą. Jeigu nepavyks pasiekti kompromiso, Turto bankas pasiryžęs ginčyti kai kurių statinių teisinę registraciją, įskaitant mokyklos kiemo aikštelę, stadioną“, – konstatuoja E. Lunskis.

Užvaldė turtą

Turto banko Komunikacijos skyriaus vadovas Karolis Vaitkevičius teigė, kad bendruomenės minimi objektai nuo seno buvo mokyklos statinio priklausiniai ir negalėjo būti registruoti kaip nauja statyba, tad Turto bankas leidęs bendruomenei įregistruoti savo vardu tik treniruoklius.
„Geranoriškai pasitikėdamas bendruomene ir pasiektu susitarimu Turto bankas davė sutikimą bendruomenei registruoti turtą – treniruoklius, įrengtus už ES lėšas. Tačiau bendruomenė, pasinaudodama situacija, kaip naują statybą įregistravo mokyklos pastato priklausinius: stadioną, krepšinio, tinklinio ir automobilių stovėjimo aikšteles (mokyklos pastato priklausiniai, akivaizdžiai matyti orto nuotraukose nuo 2009 m. ) t.y. neteisėtai užvaldė valstybės turtą“, – komentavo K. Vaitkevičius.
Pasak vadovo, Turto bankas informavo bendruomenę ir pareikalavo ištaisyti situaciją. Jei bendruomenė veiksmų nesiims, Turto bankas viešąjį interesą gins teisinėmis priemonėmis.
„Turto bankas, ištaisius susidariusią neteisėtą situaciją, yra pasiruošęs toliau ieškoti sprendimų, kurie tenkintų tiek bendruomenės lūkesčius, tiek valstybės interesus“, – teigė K. Vaitkečius.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų