Agnė Bilotaitė. Juliaus Kalinsko (ELTA) nuotr.

A. Bilotaitė: nepasitikėjimas R. Pociumi nėra susijęs su pernykščiais neramumais prie parlamento

A. Bilotaitė: nepasitikėjimas R. Pociumi nėra susijęs su pernykščiais neramumais prie parlamento

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė tvirtina, kad nepasitiki pareigų netekusiu Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadu Ričardu Pociumi. Ir, pasak politikės, jos nepasitikėjimas nėra susijęs su praėjusiais metais įvykusiomis riaušėmis prie Seimo.

Ministrė atmetė jai mestus kaltinimus dėl mobingo. Priešingai, akcentavo ji, buvęs VST vadas negalėjo susitaikyti, kad jam vadovauja moteris.

„Dėl Pociaus atleidimo noriu pasakyti tik tiek, kad vadu nepasitikėjau ir tas nepasitikėjimas augo. Ir tai niekaip nėra susiję su pernykščiais neramumais prie parlamento. VST darbo organizavimo bėdos pasireiškė per krizines situacijas, nepaprastąją padėtį. VST yra statutinė tarnyba, kuri yra atsakinga už strateginių objektų apsaugą. Ji turi būti dieną ir naktį pasirengusi reaguoti į grėsmes viešajai tvarkai“, – trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė A. Bilotaitė.

„Man yra nepriimtina, kad tokios svarbios tarnybos vadas praleisdavo nepaprastosios padėties komisijos, generolų pasitarimus, kur buvo priimami sprendimai dėl grėsmių valdymo. Iš 21 pasitarimo vadas praleido 10“, – pridūrė ministrė.

Pasak ministrės, dalyvaudamas posėdžiuose, R. Pocius neteikė pasiūlymų, ignoravo kitus kolegas. Ji dar kartą pakartojo, kad R. Pocius dažnai būdavo nepasiekiamas telefonu, pateikdavo melagingą darbotvarkę ir nebūdavo darbo vietoje. Tuose susirinkimuose, kuriuose R. Pocius dalyvaudavo, pasiūlymų nebuvo sulaukta, kalbėjo ji.
„Jis nėra pateikęs nė vieno pasiūlymo. Jis tiesiog ignoruodavo kolegas. VST vadas nebuvo pasiekiamas telefonu tiesioginiams vadovams nors nepaparptosios padėties metu galioja 24/7 parengtis“, – sakė A. Bilotaitė.

Atmeta jai mestus kaltinimus dėl mobingo

Konservatorių deleguota ministrė atmetė jai mestus kaltinimus dėl mobingo. Pasak jos, tai tik R. Pociaus kliedesiai.
„Kategoriškai paneigiu vado kliedesius apie persekiojimą, marškinių praseginėjimą, grasinimus sunaikinti ar abejones vyriškumu. Tai yra šmeižikiški išsigalvojimai“,– sakė A. Bilotaitė.

„Buvusio VST vado samprotavimai jau panašėja į liguistus kliedesius, kuriuos būtina stabdyti. Desperatiška generolo gynybinė taktika ima kenkti statutinių tarnybų ir šalies įvaizdžiui. Dabartiniame geopolitiniame kontekste, tai darosi pavojinga“, – pabrėžė ji.

Priešingai, akcentavo ji, buvęs VST vadas negalėjo susitaikyti, kad jam vadovauja moteris. Kaip pasireikšdavo tokia generolo laikysena, A. Bilotaitė nedetalizavo, tačiau patikino, kad jos darbui tai niekaip netrukdė
„XXI a. gyvenančiam generolui dažnai kilo keblumų dėl vadovės moters. Tikrai neverčiau generolo nei lūpų dažytis, nei aukštakulnių dėvėti“, – sakė ji.

Paklausta, ar dėl R. Pociaus šmeižto kreipsis į teisėsaugos institucijas, A. Bilotaitė teigė, kad šiuo metu konsultuojasi su teisininkais ir priims sprendimus vėliau.

Pripažino padariusi klaidą

A. Bilotaitė pripažino padariusi klaidą, kai nepaviešino visų aplinkybių dėl R. Pociaus darbo.

„Kai apsimelavo dėl savo darbotvarkės ir į melų karuselę įtraukė ne tik savo pavaldinius, bet ir užsienio diplomatą… Kitą dieną jis pasiprašė atleidžiamas šalių sutarimu. Čia ir norėtųsi dėti tašką. Vado prašymą pasitraukti šalių susitarimu įvertinau kaip atsakingą žingsnį ir naujo tarnybinio incidento viešinti neplanavau. Dabar pripažįstu, kad tai buvo klaida. Visuomenė turi žinoti su kokiu generolu mes turime reikalą“, – sakė politikė.

Kelia klausimus, kam naudinga kilusi diskusija dėl riaušių valdymo

Interviu metu R. Pocius negailėjo kritikos VRM ir policijos darbui riaušių metu – pareigūno teigimu, tarnybos buvo gavę įspėjimus apie riaušių grėsmę gerokai anksčiau, tačiau galimiems neramumams nesiruošė. Be to, generolas tvirtino, kad riaušių malšinimui niekas nevadovavo, buvo taikoma neaiški skandinaviška taktika.

A. Bilotaitė patikino, kad riaušių valdymui jokie politikai nevadovavo – situaciją valdė Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas.

„Operacijoms ir riaušių malšinimo planams, ikiteisminiams tyrimams vadovauja pareigūnai. Joks politikas negali jiems nurodinėti. Neramumų malšinimo operacijai prie Seimo vadovavo policija – tiksliau, Vilniaus AVPK“, – aiškino ji.

„Prireikus skubiai pasitelkti VST pareigūnus, tai galima padaryti ir žodiniu ministro leidimu. Tą numato teisės aktai. Taip ir buvo padaryta – pastiprinimas atvyko laiku. Procedūrinis formalumas žodinį pavedimą įforminti raštu tikrai neturėjo jokios įtakos neramumų suvaldymui“, – kalbėjo ministrė, akcentuodama, kad taktinių pareigūnų veiklos klausimų politikai nesvarsto.

Visgi, politikei kėlė klausimą, kam gali būti naudingas kilęs ginčas apie tai, kas ir kaip suvaldė 2021 m. rugpjūčio 10 d. naktį prie Seimo kilusius neramumus.

„Neramina kas kita – kodėl po metų, kai riaušių byla perduota teismui, vėl grįžtama prie viešo neramumų malšinimo taktikos aptarimo. Ir kam? Kuriam iš įtariamųjų talkina eskaluojantys šią istoriją politikai?“, – klausė A. Bilotaitė.

Atsakys į visus opozicijos keliamus klausimus

Po R. Pociaus pareiškimų, Seimo opozicija žada inicijuoti specialų parlamentinį tyrimą. Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai kreipėsi ir į Generalinę prokuratūrą, prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą ir įvertinti, ar vidaus reikalų ministrė bei atsakingi Vilniaus AVPK vadovai tinkamai atliko savo pareigas dėl 2021 m. rugpjūčio 10 d. mitingo virtusio riaušėmis. Be to, parlamentai kreipėsi ir į Valstybinę darbo inspekciją, kurios prašo ištirti galimą šios ministrės mobingą R. Pociui. Tuo metu parlamento „darbiečiai“ užsimena ir apie galimą ministrės interpeliaciją.
A. Bilotaitė sako neabejojusi, kad generolo R. Pociaus atleidimas iš pareigų sukels tokią parlamento mažumos reakciją. Atsakyti į opozicijos jai keliamus klausimus, politikė teigė, pasiruošusi.

„Neabejojau, kad šitie pokyčiai sukels tokių pasisakymų laviną, tokių veiksmų laviną – aš tuo neabejojau. Atėjau būti ministre ne tam, kad gražiai kalbas sakyti ir plaukti pasroviui, o daryti pokytį. O, matyt, pokyčiai ne visada vyksta labai parastai“, – nurodė konservatorė.

Kalba apie VST pertvarką

Vertindama susiklosčiusią situaciją ir prastą R. Pociaus vadovavimą VST, A. Bilotaitė teigė, kad tarnybos auditas „neišvengiamas“ ir, pasak ministrės, taps „kelrodžiu tolimesniems sprendimams, stiprinant tarnybą“.

Viešojoje erdvėje jau pasigirdo siūlymų VST stiprinti prijungiant tarnybą prie policijos struktūrų. Apie tai antradienį prakalbo ministrės kolega Seime, konservatorius Kęstutis Masiulis bei VRM viceministras Vitalijus Dmitrijevas.
Ar palaikytų tokią iniciatyvą, VRM vadovė tiksliai neatsakė, tikindama, kad viskas paaiškės po tarnyboje pradėto veiklos audito.

„Esame suplanavę VST veiklos auditą, taip pat yra atliekama funkcijų peržiūra. Ir po šito bus priimti sprendimai, kaip stiprinti VST. Viskas priklausys nuo rezultatų“, – tvirtino ji.

ELTA primena, kad pirmadienį buvęs VST vadas portalui delfi.lt teigė po pernai rugpjūtį prie Seimo vykusių riaušių iš ministrės A. Bilotaitės sulaukęs ne vieno reikalavimo trauktis iš tarnybos vadovo pareigų. Anot R. Pociaus, siekiant jį patraukti, buvo vykdomi nuolatiniai tikrinimai, ministrė kviesdavosi jį privatiems pokalbiams.

Interviu metu R. Pocius negailėjo kritikos VRM ir Policijos darbui riaušių metu – pareigūno teigimu, tarnybos buvo gavę įspėjimus apie riaušių grėsmę gerokai anksčiau, tačiau galimiems neramumams nesiruošė.

Vidaus reikalų ministrė atmeta R. Pociaus kaltinimus mobingu ir tariamu jo žeminimu. Pasak politikės, prieš ją ir prieš jos vadovaujamą ministeriją R. Pocius pradėjo šmeižto kampaniją. VRM pareiškė, kad R. Pocius desperatiškai bando pridengti tikrąsias atleidimo priežastis. Ministerija pranešė, kad R. Pocius gavo tarnybinę nuobaudą dėl melagingos informacijos apie savo darbotvarkę, susitikimus su diplomatais, nedalyvavimą VRM statutinių įstaigų pasitarimuose dėl grėsmių valdymo ir pan.

Kaltinimus dėl netinkamo pasiruošimo riaušėms atmetė ir R. Požėla – jis tvirtino, kad iki riaušių institucijos neturėjo jokios informacijos, kad mitingas gali išvirsti į didesnius neramumus.

Komentarai

  • pamirškit ir nepastebėkit. Gerai, kad tokį atleido, tikras skuduras, ne karininkas. karininkai neverkšlena spaudoje

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų