6 patarimai, kaip apie koronavirusą kalbėtis su vaikais: pagerės ir santykiai su tėvais, ir mažųjų psichologinė savijauta

6 patarimai, kaip apie koronavirusą kalbėtis su vaikais: pagerės ir santykiai su tėvais, ir mažųjų psichologinė savijauta

Šiuo metu aplinkoje tiek tarp gyventojų, tiek tarp ekspertų dėl susidariusios situacijos kyla daugiau naujų klausimų, nei atsakymų. Natūralu, kad ši „siaučianti“ pasaulinė pandemija – karščiausia tema. Tačiau kaip ją paaiškinti vaikams, kad šie suprastų situaciją? Kokį pasirinkti toną ir kurių temų geriau vengti? Kaip jų neišgąsdinti, o nuraminti?

Ką jau žinome?

Pirmiausia išsiaiškinkite, ką vaikas jau žino. Paklauskite, ką jam teko girdėti iš kitų suaugusiųjų ir vaikų. Ką jis žino apie šį virusą ir pandemiją. Kalbantis su mažesniais vaikais, žodžius Koronavirusas galite pakeisti į nauja liga. Pavyzdžiui, galite klausti, ką žinai apie šią naują ligą – taip vaikui bus paprasčiau suprasti, apie ką eina kalba. Kartais gali atsitikti ir taip, kad vaikas paklaus klausimų, į kuriuos patys nelabai žinote atsakymų. Viskas gerai – nebijokite būti atviri ir ieškokite atsakymų kartu.

Nuo ko pradėti?

Pradėkite nuo apibūdinimo ir išaiškinimo, kas yra COVID-19, kitaip žinomo kaip koronavirusas. Papasakokite, kad tai – liga, kurią sukelia virusas. Žmonės, kurie yra užsikrėtę, gali turėti aukštą temperatūrą, kosulį, jiems gali būti sunku kvėpuoti. Kad vaikas jaustųsi ramiau, pabrėžkite, jog šis virusas nėra itin pavojingas vaikams, labiau vyresnio amžiaus žmonėms.

Kaip keliauja virusas?

Papasakokite, kaip šis virusas plinta: dažniausiai virusas keliauja per mažus lašelius, esančius ore. Taip pat jis gali pasiekti mus nuo paviršių, patekęs ant mūsų rankų. Jomis palietus veidą, akis ar burną, virusas patenka į mūsų vidų. Tačiau jeigu žmogus nusičiaudėja kažkur toli, virusas mūsų nepasieks, nes esame per toli. Štai kodėl ne tik katės mėgsta atstumą, bet ir žmogus turi jį pamėgti! Todėl šiandien mes laikomės atstumo būdami gatvėje ar bendraudami su kitais žmonėmis. Rekomenduotinas atstumas – bent du metrai. Kad vaikas geriau suprastų šį atstumą – du metrai atitinka suaugusiųjų dviratį. Vaikui galite patarti, kad kai jis bus tarp žmonių, įsivaizduotų tarp jų esantį dviratį.

Kaip galime sustabdyti virusą?

Pakalbėkite su mažyliais apie tai, kas jau yra daroma, kad virusas būtų sustabdytas ir mes visi liktume sveiki. Kadangi virusas išgyvena tik keliaudamas iš vienų namų į kitus – nuo vieno žmogaus prie kito, mes laikomės atstumo ir kiek įmanoma dažniau būname namuose. Taip, todėl buvo įvesta saviizoliacija. Juk visi norime būti sveiki ir saugoti vieni kitus. Taip pat dažnai plauname rankas ir jas dezinfekuojame – virusams labai nepatinka švara ir tvarka. Mokslininkai visame pasaulyje taip pat sunkiai dirba ieškodami vakcinos ir tyrinėdami, kaip virusas keliauja ir ko labiausiai bijo. Gydytojai padeda jau sergantiems ir rūpinasi jų sveikata. Vaikams labai svarbu žinoti, kad gydytojai yra pasiruošę padėti jiems ir jų šeimos nariams, jei netyčia kuris nors užsikrėstų. Vaikai taip pat gali prisidėti prie viruso stabdymo ir rūpinimosi savo šeima. Tegul jie tampa mažaisiais superherojais – jiems tereikia dėvėti kaukę ir kuo dažniau plauti rankas.

Pokalbio palaikymas

Palaikykite pokalbį apie virusą ir esamą situaciją. Dažnai neužteks tik vieną kartą vaikui papasakoti, kas dedasi. Todėl karts nuo karto, pavyzdžiui, išgirdus naujas žinias, vis dar matant žmones su kaukėmis, paklauskite, kaip jie jaučiasi, ką mano apie susidariusią situaciją. Tokiu būdu jie ne tik jausis išgirsti, bet ir žinos, kad jūs esate čia – pasiruošę atsakyti į klausimus.

Kaip padėti vaikui dar geriau suprasti?

Dar vienas būdas, kaip vaikams suprasti ir mokytis apie esamą situaciją, yra žaidimai. Žaidimai – viena iš vaikų supratimo ir mokymosi kalbų. Žaisdami jie geriau įsisavina informaciją ir ima aiškiau suvokti aplinką. Keisdami žaidimo scenarijaus siužetus, jie išbando skirtingus problemos sprendimo būdus. Tad jeigu matote, kad jūsų vaikai žaidžia daktarais, įsijunkite į žaidimą – jis padės geriau suprasti esamą situaciją ir sumažinti neigiamas emocijas, kurios gali kilti.

Žaidimai

Štai vienas iš daugelio edukacinių žaidimų, kuris padės papasakoti apie esamą situaciją: „Misija – mokslininkas!“

Paruoškite vaikui nedideles korteles su aukščiau išvardintomis temomis, apie ką galite kalbėti. Pavyzdžiui, keliais sakiniais supažindinkite su tuo, kaip atrodo koronavirusas. Kai vaikas įsisavins informaciją, jo lauks kita misija – iš namie esančių daiktų pagaminti nedidelį viruso prototipą. Čia galite naudoti plastiliną, ausų krapštukus ir spalvotą popierių. Pasitelkę fantaziją, sukurkite kelias misijas, padengiančias svarbiausias temas.

Kitas smagus būdas įsisavinti informaciją – edukaciniai filmukai ir knygelės. Dėl savo įtraukiančio ir vaizdingo pateikimo, jie gali padėti vaikui geriau įsisavinti į situaciją. Visą informaciją galima pamatyti paveikslėlių forma.

Šiek tiek vyresniems vaikams informacijos galite rasti ir lietuvių kalba. Internetinė televizija „Mokslo sriuba“ yra sukūrusi ne vieną įrašą apie virusus ir koronavirusą.

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų