P. Židonio nuotr.

Dujos užkaitino vartotojų pinigines

Dujos užkaitino vartotojų pinigines

Vos prieš porą metų masiškai prie dujinį šildymo perėję Krekenavos daugiabučių namų gyventojai sausį už tokį komfortą sumokėjo kone dvigubai daugiau nei panevėžiečiai. Kepa ir verda ant savo dujinių viryklių jie taip pat aštuonis kartus brangiau nei miestiečiai.

Visą praėjusią savaitę Krekenavos gyventojai rinko parašus protestuodami dėl nuo gruodžio smarkiai pabrangintų jų butus šildančių suskystintų dujų. Krekenaviškius centralizuotai jau daug metų aptarnauja įmonė „Suskystintos dujos“. Šias paslaugas administruoja įmonės atstovai –Kupiškio dujų ūkis.

Susiviliojo maža kaina

Ilgą laiką krekenaviškiai į savo butus tiekiamas suskystintas dujas naudojo tik maistui gaminti. Bet 2019–2020-aisiais didelė dalis miestelio daugiabučių gyventojų nusprendė iš centralizuoto šildymo kietuoju kuru pereiti prie dujinio šildymo. Investavę tūkstantines sumas, namuose įsirengė naujas šilumos sistemas, susistatė individualius katilus ir jiems reikalingas dujas ėmė iš bendrų vamzdynų.

Iš pradžių toks komfortas visiems labai tiko. Bet praeitų metų gruodį pasiekusi žinia, kad suskystintos dujos Krekenavoje brangs, ne tik sugadino nuotaiką, bet ir įvarė baimės. Krekenaviškiai pasijuto dujininkų įkaitais.

Nuo 2018 m. gruodžio metus kas mėnesį mokėdavome po 4,04 Eur pastoviąją dujų kainą bei po 1,76 Eur už išnaudoją dujų kubinį metrą. Nuo 2019 m. pastaroji per pusę sumažėjo, o pastovioji – penktadaliu pakilo. Tokie mokesčiai mums nebuvo per sunkūs, todėl daugelis ir ryžosi pereiti prie dujinio šildymo“, – pasakoja Krekenavos gyventoja, vietinės gimnazijos mokytoja Vilhelmina Kavaliauskienė.

Tačiau pernai gruodžio 2-ąją įmonė „Suskystintos dujos“ abonentinį mokestį už dujas krekenaviškiams pabrangino 40 centų – iki 5,30 Eur. O kintamoji kaina šoktelėjo net dvigubai – nuo 86 ct iki 1,98 Eur už kubinį metrą.

Įkliuvo į spąstus

Panevėžio mieste, kur dujas vartotojams tiekia energetikos įmonė „Ignitis“, šio mokesčio pastovioji dalis butuose buitiniams vartotojams dabar siekia 56 centus, kintamoji – 50 centų už kubinį metrą. Šildymas dujomis individualiuose namuose mieste kainuoja 28 centus už kubinį metrą bei kas mėnesį išrašomas 3,99 eurų abonentinis mokestis.

Dar negirdėjau, kad kas mokėtų tiek už šildymą, kiek krekenaviškiai“, – piktinasi V. Kavaliauskienė.

Ji pati už šilumą savo 79 kv. m bute pagal naujausias dujų kainas sausį paklojo net 240 eurų. Anksčiau šis mokestis siekdavo daugiausia iki 70 Eur per mėnesį.

Įsirengti naują šildymo dujomis sistemą man kainavo 5 tūkst. eurų. Tai dideli pinigai, teko imti paskolą. Bet kai dabar tokius nerealius mokesčius mums nustatė, nebežinau, kiek tempsime. Net vasarą, kai šildytis nebereikės ir liks tik dujinė viryklė, mano išlaidos už dujas gali būti apie 9 eurus per mėnesį“, – drastiškomis kainomis pasibaisėjusi mokytoja.

Dujininkų įkainiai sukėlė jomis besišildančių Krekenavos gyventojų pasipiktinimą. Trečiadienį jie išsiuntė oficialų laišką įmonei „Suskystintos dujos“, teiraudamiesi, kokios priežastys lėmė tokį nežmonišką dujų mokesčio šuolį Krekenavoje. Raštą pasirašė 70 žmonių.

Atsakymo iš paslaugos teikėjų gyventojai dar tebelaukia.

Nieko neteisėto

Krekenaviškius išgąsdinusias kainas yra patvirtinusi Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).

Mūsų kainos patvirtintos VERT – be jos žinios nieko negalėtume keisti. Dujų kainos kilo visoje Lietuvoje. O mus tai padaryti paskatino įmonės situacija – einame į nuostolius su tokiomis paslaugomis, dujas praktiškai tiekiame už savikainą“, – tvirtino bendrovės „Suskystintos dujos“ Kupiškio skyriaus vyr. meistras-viršininkas Alis Apšega.

Pokalbio metu jis kaip tik lankėsi Krekenavoje, kur dujos tiekiamos maždaug 400-ams vartotojų.

A. Apšegos teigimu, bendrovei toks skaičius klientų ir jų sunaudojamų dujų kiekiai tėra ašaros, palyginti su patiriamomis išlaidomis.

Kai dalis gyventojų Krekenavoje perėjo prie dujinio šildymo, dujų vartojimas miestelyje šiek tiek padidėjo. Bet kai žmonės puolė centralizuotą šildymą kietuoju kuru mainyti į naują, mes juos įspėjome, kad kainos ateityje gali keistis. Jei dabar nepatinka, gali atsijungti ir grįžti prie ankstesnės šildymo sistemos“, – teigia A. Apšega.

Anot jo, dujų kainos negali stovėti vietoje, kai Lietuvos ekonominė situacija tokia prasta.

Suprantu, kad Krekenava toli nuo miesto, gal kai kurie žmonės per karantiną ir darbo neteko. Bet net ir šaltas vanduo, pažiūrėkite, kiek dabar kainuoja“, – pabrėžia krekenaviškių šiluma besirūpinantis kupiškėnas.

Atsisakyti nebus paprasta

Visgi visai atsisakyti dujų A. Apšega krekenaviškiams nesiūlo. Anot jo, draskyti vamzdynus daugiabučiuose nėra racionalu.

Kad ir atjungtume vienam butui dujas, vamzdžiai vis tiek pro jį eis. Be to, reikia suprasti, kad daugiabutis namas ne vieno šeimininko turtas, reikia laikytis bendrystės ir ardyti sukurtos sistemos nereikėtų“, – aiškina A. Apšega.

O bute statyti suskystintų dujų balioną draudžiama dėl saugumo reikalavimų.

Pasak A. Apšegos, per pastaruosius metus įmonė buvo sulaukusi tik vieno prašymo Krekenavoje, daugiabučio namo bute išjungti dujas. Jame gyvenę savininkai dažnai būdavo emigracijoje.

Atjungti nėra taip paprasta: reikia projekto, kaimynų sutikimo tokiam sprendimui. Visa tai surašyta paslaugų teikimo sutartyje“, – aiškina bendrovės atstovas.

Suskystintos dujos“ daugiau gyventojų Panevėžio rajone neaptarnauja. Anksčiau jie savo paslaugas teikė dar keliems namams bei įstaigai Upytėje, bet prieš kurį laiką čia vartotojai tokių paslaugų atsisakė.

Įmonė dujas perka iš Ispanijos ir kitų Europos šalių. A. Apšegos teigimu, jų kainoms įtakos turi ir tarptautinė rinka.

Tai sudėtingas procesas ir sudėtingi skaičiavimai. Paprastai nepaaiškinsi, kodėl kaina kyla ar krenta“, – pareiškė bendrovės atstovas.

Nuo vilko ant meškos

Panevėžio rajono mero pavaduotojas Antanas Pocius irgi jau girdėjo krekenaviškių skundus dėl išaugusio dujų mokesčio. Tačiau jis pamena, kokie neperkalbami buvo gyventojai, kai prieš kelerius metus puolė į naujo paslaugų teikėjo glėbį.

Bėgo nuo vilko – užbėgo ant meškos. Kalbėjome tada su gyventojais, kad nereikia atsijungti nuo centralizuoto šildymo. Juos anksčiau aptarnavusi Panevėžio rajono įmonė Velžio komunalinis ūkis neteko vartotojų, todėl ir mes turėjome nuostolių. Bet žmonės tada norėjo pigiau“, – pasakoja vicemeras.

Suskystintos dujos“ – privataus kapitalo įmonė, taigi, pasak vicemero, Savivaldybė jos įkainiams jokios įtakos daryti negali.

Tai būtų tas pats, kas skųstis pabrangusia duona. Aišku, mes stengsimės žmonėms kažkaip padėti, jei mokesčiais juos varo į bankrotą, nepaliksime nelaimėje. Bet gyventojai šitaip patys įkliuvo – tokios įmonės pasiūlo pradžioje pigias paslaugas, prisiriša, o paskui diktuoja savas sąlygas. Man baisu, kad taip pat nenutiktų ir su atlaisvinta elektros tiekimo rinka. Siūlosi įvairios kompanijos, bet nežinia, kaip jos ateityje pakoreguos elektros įkainius“, – sako A. Pocius.

Komentarai

  • IS VIENO TIEKEJO PAS KITA BEGIOJA TIK PASIMETE. IS VIENOS FIRMOS I KITA TAIP PAT. O GAL TAI EILINIAI SUKCIAVIMAI? O KAIP SU NAMU RENOVACIJA?:)

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų