Žydinčių namų taisyklės

Žydinčių namų taisyklės

Išsiilgusiems spalvų ir grožio viena paprasčiausių estetinių kompensacijų – gėlių puokštės namuose. Nėra skirtumo, ar jos pirktos floristikos salone, turguje, iš gatvės prekeivių ar skintos močiutės darželyje – rinkitės spontaniškai ir drąsiai improvizuokite. Gėlininkės Aurimė ir Ignė Aleksandravičiūtės pataria, kaip džiaugtis žydėjimu namie be jokių progų.

Aurimės ir Ignės, arba „Buketų“, vardai žinomi tiems vilniečiams, kurie ieško kūrybiškų, mažiau tradicinių gėlių puokščių ar dekoro elementų. Cituojant seseris – nesuspaustų į tvirtą ryšulėlį ir be karštais klijais prilipdytų perliukų. „Tik mes tai sakome be jokio patoso ar arogancijos, – patikslina gėlininkės. – Laisvesnis mūsų puokščių braižas susiformavo tarsi savaime, darant tai, kas gražu mums pačioms.“ Sugalvoję paskatinti žurnalo „Namas ir aš“ skaitytojus kurti puokščių namuose tradiciją, ilgai nesvarstę nutarėme kreiptis į šias merginas. Komponuodamos, kaip pačios sako, gėlių rinkinius, Aurimė ir Ignė dalijo patarimus, kaip geriau pažinti, rinktis, pirkti gėles ir kuo ilgiau jomis džiaugtis.

(D. Markūno nuotrauka)

– Gėlių namo parsineškite spontaniškai, visiškai nesvarbu kokia proga ar iš kur: iš močiučių gatvėje ar turgaus, iš gėlių parduotuvės ar sodo. Jei ketinate „eiti ir nusipirkti gėlių“, iš karto nepulkite planuoti kokių. Rinkitės pagal nuotaiką, intuityviai, bet kartu įsivaizduodami, kaip viskas atrodys namuose. Tegul ranka pati sudeda jums patinkančių gėlių rinkinį. Tai gali būti šūsnis žiedų arba vienas augalas.

– Įdomiausia ir smagiausia yra improvizuoti ir maišyti gėles: pavyzdžiui, sezoninę gėlę derinti su egzotišku žiedu ar lapu. Prie atgabentų iš užsienio derinkite vietines. Atogrąžos ir Lietuvos kaimas (palmių lapai ir bijūnai) – kodėl gi ne? Be to, į vazą galite pamerkti ne tik gėlių, bet ir gražųjį artišoką, iki jis iškeliaus į puodą, pluoštelį šviežių bazilikų, ką tik pirktų turguje, įsmeigti smilgų, plunksną ar kitą daiktą, suteiksiantį kompozicijai unikalumo.

(D. Markūno nuotrauka)

– Jei dėl gėlių gausybės apsisuko galva, prisiminkite taisyklę, su kuria niekada neprašausite: trys gėlių rūšys ir trys spalvos. Žvilgsnis puokštėje juk turi į ką nors susitelkti, o per didelė eklektika tam kliudo.

– Tikri vazos „karžygiai“ – visiems gerai žinomi gvazdikai, meileniai (dažniau vadinami amariliais), alstremerijos, chrizantemos, smulkiažiedės astros, lelijos. Tai gal kiek pabodę augalai, bet radę jų netikėtų spalvų ar naujų veislių turėsite puikų pagrindą puokštei. Įdomesni, bet irgi „patvarūs“ – anturiai, protėjos, citrinmirtės, orchidėjos, paukšpienės. Kelias savaites nevys ir dauguma žalumynų, juk puokštė gali būti ir be žiedų.

– Skinti gėles geriausia kuo anksčiau ryte ar kuo vėliau vakare ir iškart merkti į vandenį. Tuomet vazoje jos išliks šviežios ilgiau.

(D. Markūno nuotrauka)

– Parsinešę gėlių namo, prieš merkdami į vandenį būtinai patrumpinkite kotelius. Galiukai jau bus spėję išsausėti, padžiūti, tad per juos sunkiai prasiskverbs vanduo. Geriausia tai daryti ne žirklėmis, o peiliuku ar sekatoriumi, mat šis mažiau suspaudžia kotą ir pažeidžia augalą. Trumpinkite bent kelis centimetrus, drąsiai rėžkite ir daugiau, jei jūsų pasirinkta vaza nėra labai aukšta. Išvyniokite gėles iš popieriaus ar celofano, nebijokite atrišti kaspinų. Prieš merkdami į vazą patikrinkite, ar kotai švarūs.

– Pačios geriausios sąlygos, kokias galite suteikti gėlėms namuose – tai švarus vanduo, švari vaza ir netiesioginė saulės šviesa. Dar svarbu, kad nemirktų lapai, kurie pagreitina mikrobų vazoje dauginimąsi. Žmonės yra sugalvoję įvairiausių triukų, kaip kuo ilgiau išlaikyti skintas gėlės, pavyzdžiui, į vandenį pila degtinę, aspiriną, cukrų. Tačiau kiek esame girdėjusios ir pačios bandžiusios, niekas nepasiteisina labiau už reguliarų vandens keitimą ir kotų trumpinimą.

(D. Markūno nuotrauka)

– Jei gėlės jūsų namus pasiekė gerokai apvytusios, jas atgaivinsite patrumpinę kotus ir paguldę į vandens pripildytą kriauklę ar vonelę taip, kad kuo daugiau apsemtų. Taip gėles galite palikti iki poros valandų, o tada pamerkti į vazą ir perkelti į vėsią patalpą.

– Jei po kelių dienų nuvyto dalis puokštės, neskubėkite jos išmesti. Išimkite ar nuskabykite nuvytusius žiedus, lapus, ir gėlės džiugins toliau. Dar geriau – įkiškite naujų jūsų skintų ar pirktų žiedų, pridėkite sužaliavusią šaką ar kitaip atnaujinkite puokštę.

– Nulinkusias ar nešviežias gėles galima ir smarkiai patrumpintas merkti į mažas vazeles, stiklines ar kitus indelius. Taip vanduo greičiau pasieks žiedus ir jie ilgiau žydės. O ir gavę dovanų „metrinę“ rožę būtinai patrumpinkite ir nuskabykite jos lapus: ilgas kotas ir vešli lapija trukdo vandeniui pamaitinti žiedą.

– Nelaikykite gėlių ant palangių, saulėtose vietose, prie šilumą skleidžiančių prietaisų. Suraskite ir naujų vietų. Puikia vieta vazai gali tapti knygų lentyna ar vonios kambarys.

Aurimė (žemiau) ir Ignė Aleksandravičiūtės. (D. Markūno nuotrauka)

– Per šią fotosesiją vazose buvo toks popuri: sezoninės ir ilgai žydinčios gėlės, egzotiški lapai ir vietinė žaluma. Puokštėms parinkome skirtingų rūšių, bet artimų rausvų atspalvių gėles: nuo švelnaus kreminio, rožinio iki persikinio. Skirtingos formos, dydžiai, atspalviai dera tarpusavyje ir papildo vienas kitą. Bijūnai – puošniausios sezoninės gėlės, skinamos ar perkamos, kai pumpurai yra kaip burbuliukai, kurie prasiskleidžia per kelias dienas. Meileniai, žioveiniai ir nerinės – skirtingų formų akcentinės gėlės, besiskleidžiančios palaipsniui, todėl nuskynus peržydėjusius žiedus ilgai džiugins pamerktos vazoje. Gvazdikai, parinkus juos artimo kitoms gėlėms atspalvio, papildo puokštę ir žydi iki poros savaičių. Eukaliptas – kvepiantis pilkšvas augalas, derantis prie visų gėlių. Medžio šaka – organiškas vietinis elementas. Protėja ir monstera – egzotiški augalai, galintys žaliuoti iki poros savaičių.

 

Fotografuota kavinėje „Kavos virėjai“

Komentarai

  • Manau, kad gėlės yra puikios dekoravimo priemonės, įnešančios į namus gyvybės ir jaukumo. O šių seserų kuriamos kompozicijos tikrai labai jaukios, tokios gyvos, įkvepiančios, tikros.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų