Kanapių kultūros diena 2018 (E. Blaževič nuotr.)

Žaliojo žiedo riteriai: už ką balsuotų kanapių mėgėjai?

Žaliojo žiedo riteriai: už ką balsuotų kanapių mėgėjai?

Politikai apie kanapes šiandien kalba kur kas dažniau nei prieš penkmetį, tačiau už teisę į suktinę niekas atvirai agituoti nedrįsta

Konkurse „Idėja Lietuvai“ pasiūlymas legalizuoti kanapes tarp internetu balsavusių vartotojų buvo populiariausias, tačiau po ekspertų vertinimo liko užnugaryje. Nežinia, ar tai buvo internetinis pokštas, ar Lietuvoje iš tiesų egzistuoja didelis poreikis bent retsykiais užsitraukti suktinę.

Turint omenyje, kad toks atsipalaidavimo būdas šalyje griežtai draudžiamas, sunku pasakyti, kiek lietuvių rūkytų kanapes. Pernai paskelbtoje Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuro ataskaitoje, tiriančioje marihuanos paplitimą, nurodyta, kad Lietuvoje ją vartoja yra apie 40 tūkst. gyventojų nuo 15 iki 64 metų (2,3 proc.).

Nyderlanduose, kur marihuaną rūkyti galima laisvai, jos vartotojų skaičius siekia apie 8 proc. Lietuvoje tai sudarytų apie 220 tūkst. gyventojų. Kita vertus, Kolorado valstijoje (JAV), kur kanapės taip pat legalios, rūkančiųjų skaičius viršija 20 proc. Niekas nežino, kaip galimybė rūkyti laisvai paveiktų konservatyvesnius ir senstančioje visuomenėje gyvenančius lietuvius. Išbandytų tik jaunimas? Uždraustas vaisius nepasirodytų toks jau saldus? O gal pultume „pūsti“ kelis kartus per dieną?

Nepaisant to, ką kiekvienas manome apie kanapių naudojimą rekreacijai, pasaulinės tendencijos rodo, kad bent jau kelti tokį klausimą netolimoje ateityje teks. Kai kurie atsakymų ieško jau dabar. „Šiandien politikų valios trūksta visais pagrindiniais klausimais: dėl pluoštinių, medicininių ir rekreacinių kanapių kultivavimo, reguliavimo, panaudojimo. Šios sritys reikalauja kryptingo darbo, ko mūsų organizacija ir tikisi iš jaunų, platesnį pasaulėvaizdį turinčių politikų“, – sakė įvairių rūšių kanapių naudojimą remiančios Žaliojo žiedo draugijos pirmininkas Andrius Ramonas.

Tiesa, medicininės kanapės politikams atrodo priimtina mintis – šią idėją Seime remia bent kelios politinės partijos. Net griežtasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė medicininių kanapių įteisinimui iš principo neprieštaraujantis.

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga sako medicininių kanapių įteisinimui iš principo neprieštaraujantis.

Legalizuotos rekreacinės kanapės yra atskiras klausimas ir praktiškai jokia politinė jėga apie tai atvirai nekalba. Tiesa, šio judėjimo politiniu vėliavnešiu pastaruoju metu bando tapti Liberalų sąjūdis. Balandžio 20 d. Vilniaus nepriklausomybės aikštėje vykusioje Kanapių kultūros dienoje partija pirmą kartą turėjo savo palapinę, dalijo vėliavėles, o jos nariai sakė kalbas. Liberalai yra inicijavę ir įstatymo pakeitimus dėl kanapių naudojimo savo reikmėms dekriminalizavimo ‒ tačiau palaikymo parlamente nesulaukė.

„Bjaurus dalykas“

Vieša partijos pozicija irgi nėra vienalytė. Pasak vienos aktyviausiai šį klausimą keliančios liberalės Aušrinės Armonaitės, kai kurie partijos nariai dažnai kalbėdavo šia tema, ir pastaruoju metu ją susiruošta aktualizuoti.

Visgi portalui tv3.lt partijos pirmininkas Eugenijus Gentvilas neseniai sakė, kad, nepaisant neadekvačių dabar egzistuojančių bausmių, kanapių vartojimas yra „bjaurus, nereikalingas dalykas“. Oficialioje 2016 m. rinkimų į Seimą programoje liberalai apie kanapes taip pat neužsimena.

A. Armonaitė neatmeta galimybės, kad 2020 m. rinkimuose į Seimą partija galėtų turėti tokią viziją, tačiau šiandien reikėtų pasidaryti „namų darbus“ – turėti aiškų kontrolės politikos modelį. Partija šiandien jokiam modeliui neatstovauja, nes jo dar neturi.

Kol niekas neparodė didesnio rūpesčio šiam, trečiajam kanapių naudojimo aspektui, anksčiau ignoruota Žaliojo žiedo draugija sako besidžiaugianti bet kokiu konstruktyviu politiniu dėmesiu ir tikisi pritraukti daugiau sąjungininkų.

Nežinia, ar kanapių mylėtojai gali tapti galinga jėga, lemiančia bent šiokį tokį politinių jėgų pasistumdymą. Tačiau galime spėti, jog jei ir toliau tęsis daugelį sričių apimanti valdančiųjų draudimų politika, naujus, tegu ir kontroversiškus, leidimus siūlančios politinės partijos gali pasirodyti visai patrauklios.

Komentarai

  • Tai už ką ba;lsuotų? ble su savo antraštėm

  • Šio vieno klausimo nepakanka, tačiau tie, kas griežtai pasisako prieš bausmių švelninimą, tikrai balso nesulauks. Pvz. „liberalas“ Mazuronis. Priešingai, pasisakantys „už“ gali patraukti net tuos, kurie“nesidomi politika“. Pirma palaikymą pareiškė Maldeikienė savo prezidento programos tezėse.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų