Visos gipso galimybės

Visos gipso galimybės

Tūkstančius metų statybose naudojamas gipsas savo aktualumo nepraranda ir šiandien. Dėl plačių panaudojimo galimybių ši medžiaga išlieka nepakeičiama sprendžiant skirtingus uždavinius: tiek siekiant aukšto lygio garso ir šilumos izoliacijos, atsparumo ugniai, tiek ieškant patrauklių dekoratyvių sprendimų.

Gipsas kaip paklausi statybinė medžiaga garsėjo dar prieš 7 tūkst. metų prieš Kristų. Be jo neapsiėjo ir garsiojo Jerichono miesto Palestinoje bokšto statytojai. Net šiandien gipso populiarumas neblėsta – ši medžiaga vis dar naudojama įvairiausių statybinių produktų gamybai. Tačiau kodėl gipsas taip vertinamas? Statybų sektoriuje ši medžiaga populiari dėl savo unikalių savybių: gipso vandens garų laidumo varža yra labai maža. Be to, gaisro atveju į smulkius kristalus surištas vanduo iš gipso gaminių išsiskiria ir padeda gesinti ugnį. Gipso medžiagomis įrengtose patalpose malonu būti: gipsas yra natūrali medžiaga, kuri reguliuoja mikroklimatą, suteikia namams jaukumo. Pavyzdžiui, gipsiniu tinku nutinkuotos sienos sugeria perteklinę oro drėgmę ir išskiria ją, kai patalpa išsausėja.

Šiandien išskiriamos penkios pagrindinės gipso produktų grupės. Viena populiariausių ir dažniausiai naudojamų – gipso ir gipskartonio plokštės. Jų panaudojimo galimybės yra didžiulės: nuo standartinių ir impregnuotų gipskartonio plokščių, atsparių ugniai, izoliuojančių garsą plokščių iki itin specifinių, kurios izoliuoja rentgeno spinduliuotę, yra neperšaunamos, itin gerai praleidžiančios šaltį arba šilumą arba, priešingai, juos izoliuojančios.

Kastytis Vaseris, bendrovės „Knauf“ technikas, pabrėžia, kad gipso ir gipskartonio plokštės vis labiau tobulinamos ir rinkai pasiūlomos su naujomis savybėmis: „Jau gaminamos ir ypač inovatyvios plokštės, pavyzdžiui, sugebančios akumuliuoti ypač didelį energijos kiekį. Tai labai svarbu modernioje statyboje, pavyzdžiui, statant pasyviuosius namus. Gipso ir gipskartonio produktai tobulinami nuolat. Todėl galima tikėtis, kad ateityje atsiras dar daug produktų, kurių savybės šiandien skamba fantastiškai.“

Gipso plokštės yra itin įvairialypė statybinė medžiaga: skirtingų tipų plokštės gali būti naudojamos įrengiant įvairias konstrukcijas, kurios gerokai skiriasi savo fizinėmis savybėmis. „Dvi konstrukcijos gali vizualiai atrodyti identiškai, tačiau, jei skirsis jų gipso plokščių tipas, jos gali pasižymėti visiškai kitomis savybėmis“, – aiškino specialistas.

Kokios tai savybės? Gipso ir gipskartonio plokštės šiuolaikinėje statyboje yra nepakeičiamos tais atvejais, kai būtina aukšto lygio garso ar šilumos izoliacija, konstrukcijų atsparumas ugniai ir pan. Pasiekti šiuos rodiklius leidžiančios gipso ir gipskartonio plokštės yra nesudėtingai montuojamos ir palyginti nebrangios. Pasak K. Vaserio, šios plokštės leido iš esmės pakeisti pačią statybų filosofiją: vietoj masyvių konstrukcijų naudojamos lengvos – taip ne tik neprarandamos gerosios konstrukcijų savybės, bet ir įgyjama papildomų.

Pritaikyta skirtingiems poreikiams

Vidaus patalpų įrengimo procesą šiandien sunku įsivaizduoti ir be gipsinių tinkų. Be standartinių tinkų, gaminami lengvojo tipo, didesnės masės ir stiprumo, taip pat tinkai, skirti sienų, lubų šildymo ar vėsinimo sistemoms. Rinkoje esantys skirtingi gipsiniai tinkai yra pritaikyti įvairiems poreikiams. Gipsiniu tinku padengtą paviršių malonu liesti, nes jo pH yra toks pat kaip žmogaus odos, todėl ši nedirginama. Be to, gipsinis tinkas yra bekvapis ir neturi alergiją galinčių sukelti metalo oksidų.

Aukščiausią kokybę padeda užtikrinti ne pavienis, nors ir kokybiškas, produktas, bet visa sistema. Pavyzdžiui, „Knauf“ gipsinių tinkų sistema sujungia pagrindo paruošimą (tinkamus gruntus), įvairius tinkus, tinkavimo įrangą ir net kvalifikuotus mokymus statybvietėse bei per seminarus. Tik naudojant visą sistemą galima tikėtis aukščiausios kokybės ir geriausių patalpų įrengimo rezultatų.

Dar viena nuo šiuolaikinių statybų neatsiejama gipso gaminių grupė – glaistai ir plonasieniai tinkai. Tai gipso plokščių siūlių glaistai ir viso paviršiaus glaistymo medžiagos. Mineralinės kilmės gipsiniai glaistai dėl savo savybių nesėda dengiant didesnius sluoksnius. Todėl lyginant nelygius ir šiurkščius paviršius gipsiniai glaistai yra pranašesni už polimerinius, nes pastarieji dengiami gali stipriai nusėsti ir sutrūkinėti. Gipsiniai glaistai taip pat ypač tinkami gipso plokščių siūlėms glaistyti. „Tokiu atveju siūlė beveik nepakeičia savo savybių – visa plokštuma išlieka vientisa, nes medžiaga yra ta pati – gipsas. O tai ypač svarbu, kai iš konstrukcijos tikimasi geros garso izoliacijos ar atsparumo ugniai“, – aiškino K. Vaseris.

Grindų pagrindui įrengti dažnai naudojami dar vienos grupės gipso gaminiai – gipsiniai arba anhidritiniai grindų įrengimo mišiniai. Jie savitakiai, tai yra išsilyginantys savaime. Pavyzdžiui, Knauf Nivello iš gipso ir kitų sudedamųjų medžiagų sudarytas sausasis grindų mišinys lengvai išsilieja, puikiai išsilygina, netrūkinėja, neskilinėja, neatkartoja grindų nelygumų. Jį tinka naudoti kaip pagrindą įvairioms grindų dangoms: plytelėms, parketui, laminatui, kiliminėms dangoms.

Penktą gipso gaminių grupę sudaro specifiniai produktai. Pavyzdžiui, mišiniai, naudojami dekoratyvių elementų ir liejimo formų gamybai. Klasikinio interjero šiandien neįsivaizduotume be dekoratyvių gipso elementų – karnizų, rozečių, dekoratyvių juostų. Taip pat iš gipso gaminami specialūs tinkai, naudojami metalinių konstrukcijų atsparumui ugniai užtikrinti.

Dažniausi mitai – nepagrįsti

Nors gipso gaminiai statybose naudojami tūkstančius metų, be to, yra nuolat tobulinami, kartais žmones vis dar lydi nepagrįstos baimės arba mitai. Vienas tokių – gipso neatsparumas drėgmei ar vandeniui.

„Taip, nuolatinės drėgmės ar vandens poveikiui gipsinės medžiagos neatsparios, vanduo jas ardo. Tačiau trumpalaikis poveikis neturi joms jokių blogų padarinių. Jei gipso plokštės ar glaistai naudojami, pavyzdžiui, vonios kambariuose, jie yra papildomai impregnuojami. Be abejo, gipsinių medžiagų negalima naudoti išorėje arba ten, kur labai didelė nuolatinė drėgmė – pirties ar baseino patalpose“, – aiškino bendrovės „Knauf“ specialistas K. Vaseris.

Dar vienas su gipso gaminiais siejamas mitas – stiprumas. Esą ši produkcija ne itin stipri ir patvari. Tačiau K. Vaseris sako, kad reikiamas konstrukcijų stiprumas pasiekiamas naudojant produktus pagal jų paskirtį: „Pavyzdžiui, montuojant gipskartonio konstrukcijas rekomenduojama naudoti ne vieną, o du sluoksnius apkalos, jai rinktis ne paprastą, o stipresnę plokštę.“

Jeigu iškyla klausimų dėl tinkamo gipso gaminių pasirinkimo, rekomenduojama kreiptis konsultacijos į „Knauf“ Infocentrą telefonu (8 5) 213 2222 arba el. paštu info@knauf.lt.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų