„Baumit“ nuotr.

Vienintelis ir nepakartojamas – jūsų namo fasadas

Vienintelis ir nepakartojamas – jūsų namo fasadas

Statydami individualų namą, norime, kad jis būtų išskirtinis. Samdome architektą, interjero dizainerį, kraštovaizdžio specialistą, kad šie padėtų sukurti unikalų stilių, perteikiantį gyvenimo būdą. Planuojame erdves, deriname spalvas, renkamės medžiagas…

Dar visai neseniai buvo beveik neįmanoma įgyvendinti originalaus eksterjero sumanymą. Ribojo nedidelis fasadinių apdailos medžiagų asortimentas. Dekoratyvinio tinko pasirinkimas įprastai varijuodavo tarp populiariausių „samanėlės“ ir „lietučio“ faktūrų, o sienų dažų – tarp keliolikos šviesių, pastelinių atspalvių. Tokia menka medžiagų pasiūla nebuvo patraukli tiems, kurie nori netradicinių estetinių sprendimų.

Naujos medžiagos plečia dizaino galimybes

Šiandien padėtis kardinaliai pasikeitusi – daugybė fasado apdailos medžiagų leidžia įgyvendinti drąsiausias dizaino idėjas ir nesijaudinti dėl apdailos kokybės. Tereikia išsirinkti iš gausybės galimų faktūrų, puikiai atkartojančių skirtingas medžiagas: pradedant itin lygiomis, blizgiomis, „metalinėmis“ dangomis, baigiant architektūrinį betoną, medieną, plytų mūrą imituojančiais paviršiais.

Inovatyvios technologijos padėjo sukurti modeliuojamus dekoratyvinius tinkus, specialias papildomą efektą suteikiančias dangas ir dažyves. Tai – priemonės, su kurių pagalba bet kurio namo fasadas gali išsiskirti ryškiomis ir intensyviomis spalvomis bei unikalia išvaizda, galbūt atspindinčia šeimininko charakterį, pomėgius, gyvenimo būdą ir skonį.

„Baumit“ nuotr.

Estetika neatsiejama nuo medžiagų kokybės

Vis dėlto išskirtinės fasadų apdailos medžiagos reikalauja ir netradicinių technologinių sprendimų. Intensyviomis spalvomis nudažytas fasadas, veikiamas ultravioletinių saulės spindulių, blunka, o dėl infraraudonųjų poveikio kaista kur kas labiau nei dažytas tradiciniais šviesiais atspalviais.
Spalva blunka dėl to, kad UV spinduliai veikia dažuose esantį pigmentą. Organinės kilmės pigmentai yra mažiau atsparūs saulės šviesai, todėl jų turinčiais dažais padengtų fasadų spalvos blunka greičiau.

Natūralu, kad tamsesnės ir ryškesnės spalvos saulėje labiau kaista. Šiluma iš įkaitusio fasado paviršiaus perduodama gilesniems šiltinimo sistemos sluoksniams. Jei fasadas šiltintas polistireniniu putplasčiu (EPS), jį pasiekusi šiluma sukelia termines deformacijas, dėl kurių atsiranda fasado mechaninių pažeidimų. Taip nukenčia pastato išvaizda ir trumpėja fasado eksploatacinis laikotarpis.

Vis tobulinamos gamybos technologijos šiandien suteikia galimybę įsigyti tokius fasadų apdailos produktus, kurie užtikrina ne tik nepakartojamą eksterjero išvaizdą, bet ir ilgalaikę kokybę. „Baumit“ fasado apdailos produktai kaip tik ir sukurti panaudojant inovatyvių technologijų teikiamas galimybes:

  • gaminiuose naudojami modifikuoti organiniai pigmentai ir specialios intensyvių spalvų bazės, dėl kurių „Baumit“ gaminiais padengto fasado spalvos ilgai išlieka ryškios;
  • į ryškių spalvų dažus ir dekoratyvinį tinką yra įmaišomas specialus „vėsusis“ pigmentas, kuris atspindi infraraudonuosius spindulius, neleidžia fasadui įkaisti ir neturi įtakos išvaizdai.

Tinkas – tai ne vien tik funkcija

Taip, pirmiausia tinkas atlieka apsauginę funkciją: „gina“ termoizoliacinį sluoksnį nuo neigiamų atmosferos reiškinių poveikio ir mechaninių pažeidimų. Kartu jis sudaro pagrindą galutinei apdailai – nuo to, kaip bus nutinkuotas paviršius, labai priklausys ir viso namo estetinis vaizdas.

Pastaruoju metu populiarėja plastiški tinkai, kuriais galima išgauti ne dvi tris faktūras, o bent keliolika. Vienas tokių individualiai modeliuojamų tinkų yra „Baumit CreativTop“, kuris ne tik kokybiškai atlieka savo tiesioginę funkciją, bet ir suteikia kone neribotas galimybes sukurti vienetinę fasado apdailą.

Šis silikonu armuotas universalus produktas yra paruoštas iškart naudoti, tad juo labai paprasta dirbti: atsižvelgiant į tinko grūdelių stambumą (yra net šešių frakcijų „CreativTop“ tinkai: nuo 0,2 mm iki 4 mm.), paviršius dengiamas vienu arba dviem tinko sluoksniais ir teptuku, šepečiu, kempine, mentele ar kitu įrankiu formuojama faktūra. Gautas reljefiškas – lygus, raižytas, dryžuotas, brūkšniuotas, glotnus ar pašiauštas – fasado paviršius sukuria žaismę tarp šviesos ir šešėlių, subtiliai kintančią skirtingu metų ir paros laiku.

„Baumit“ nuotr.

Spalva gali būti ne tik pastelinė

Saulės veikiami tamsūs atspalviai smarkiai įkaista, viršutiniame apdailos sluoksnyje dėl temperatūrų poveikio atsiranda įtempiai ir jis ima trūkinėti. Tokių problemų išvengti galima tik išlaikant kuo žemesnę fasado paviršiaus temperatūrą, todėl „Baumit“ į dažų ir spalvotų tinkų sudėtį įtraukė inovatyvius „vėsiuosius“ pigmentus, kurie atspindi didžiulį saulės šviesos kiekį ir neleidžia fasadui įkaisti.

Šie pigmentai į „Baumit“ gaminių sudėtį įmaišomi jau gamykloje. Tai reiškia, kad visos 888 „Baumit Life“ paletės spalvos, kurių šviesos atspindžio indeksas BRV yra mažesnis nei 25, gali būti naudojamos dideliems išorinių sienų plotams padengti. Taigi atsiveria, galima sakyti, beribės fasado dizaino pasirinkimo galimybės.

Sistemos pagrindą sudaro 94 spalviniai tonai, iš kurių kiekvienas turi dar 8 atspalvius. Bendras paletės spalvų skaičius suapvalintas pridedant 6 baltus atspalvius ir 36 „Mosaik“ tinko spalvinius variantus. Kiekvienas atspalvis turi kodą: pirmieji trys jo skaitmenys nurodo spalvų eilutės numerį, ketvirtasis – ryškumą (1 žymi patį sodriausią atspalvį, o 9 – šviesiausią).

Šviesos atspindžio ir atspindėtosios spinduliuotės koeficientai

Šviesos atspindžio koeficientas (angl. Brightness Refference Value, BRV) nusako žmogaus suvokiamą spalvos šviesumą. Šis koeficientas apskaičiuojamas lyginant spalvą su visiškai balta (BRV – 100) arba visiškai juoda (BRV – 0).

Tačiau šviesos atspindžio koeficientas nurodo tik regimąjį bangos ilgio diapazoną, o fasado įkaitimą lemia visa saulės spinduliuotė – ir ultravioletiniai, ir infraraudonieji spinduliai. Būtent šie duomenys matuojami atspindėtosios saulės spinduliuotės (angl. Total Solar Reflectance, TSR) verte. Kuo didesnė TSR vertė, tuo daugiau saulės spinduliuotės atspindima ir tuo mažiau įkaista paviršius.

„Color search“ Tai patogus paieškos įrankis, kuriuo galite susirasti patikusią spalvą, pamatyti „Baumit“ siūlomus jos derinius su kitomis spalvomis, galimą intensyvumą, vaizdą ant skirtingų tinko faktūrų ir tinkus, su kuriais ši spalva geriausiai tinka. Apsilankykite www.baumitlife.com ir išmėginkite „Color search“.

Specialieji efektai. Kodėl gi neišbandžius?

Dažyvė „Baumit Lasur“. Atnaujinti istorinę vertę turinčius pastatus nėra labai paprasta – mat jų apdaila turi būti kuo artimesnė autentiškai. Tokiems fasadams „Baumit“ siūlo „Baumit Lasur“ – matinę skaidriu spalvos sluoksniu paviršių padengiančią iškart paruoštą naudoti dažyvę. Atsižvelgiant į fasado dizainui keliamus reikalavimus, pirmiausia paviršių reikia nutinkuoti arba nuglaistyti, o šiam sluoksniui išdžiūvus, nudažyti 1–3 „Baumit Lasur“ sluoksniais.

Tam naudojami nuo pasirinktos glaistymo technikos priklausantys įrankiai: teptukai, šepečiai, natūralios kempinėlės ar audiniai. Ši dažyvė puikiai tinka moderniam pastatui norint suteikti vintažinę ar net Viduržemio jūros regionui būdingą išvaizdą.

„Baumit Metallic“. Modernūs pastatai gali išsiskirti ne tik architektūrine forma, bet ir aplinkinių dėmesį atkreipiančia fasado spalva su metalinio blizgesio efektu. Iš puikiai tarpusavyje derančių titano, platinos, safyro, smaragdo, aukso, rubino, bronzos ir azūrito atspalvių galima kurti netikėtus derinius. Tačiau tai – ne vienintelis „Baumit Metallic“ privalumas: gamybai naudojamas didžiulis kiekis metalo pigmentų užtikrina patvarų paviršiaus sluoksnį, itin atsparų kenksmingoms orų sąlygoms.

Kad fasado spalva būtų kuo intensyvesnė, „Baumit Metallic“ reikia visuomet dengti ant balto pagrindo. Geriausia tai daryti keliais sluoksniais voleliu (plaukelių ilgis priklauso nuo pagrindo ir dengimo metodo) arba užpurškiant. Galima išgauti ir glotnų, ir reljefišką paviršių – bet kuriuo atveju namo išvaizda bus įsimintina.

„Baumit Glitter“. Norintieji ne tokio intensyvaus švytėjimo fasadą gali padengti specialia danga „Baumit Glitter“. Jos sudėtyje esančios blizgios dalelės natūralioje šviesoje ima elegantiškai žėrėti, tačiau fasadas nerėžia akies. Tai – 20 patrauklių spalvų, kurių intensyvumą galima koreguoti.

„Baumit Glitter“ dengiamas naudojant specialų tinko purkštuvą (pavyzdžiui, su 4 mm skersmens antgaliu). Palaikius jį ilgiau ties viena vieta, žėrėjimas bus stipresnis, o purkštuvo neužlaikant – fasadas švytės labai švelniai. Apsisprendus dėl norimo rezultato, purkšti reikia tolygiu judesiu ir išlaikant vienodą atstumą tarp purkštuvo ir paviršiaus.

„Baumit MosaikTop“. Ne mažiau svarbi yra ir cokolio – matomos pamato dalies – apdaila. Jo apdailos medžiagos turi pasižymėti atsparumu purvui, atmosferiniam ir gruntiniam vandeniui, mechaniniams pažeidimams, šalčiui ir karščiui.

Toks yra „Baumit MosaikTop“ tinkas, kurio sudėtyje – smulkūs spalvoti akmenukai. Skirtas specialiai cokolio apdailai, jis puikiai tinka mechaninių įtempių smarkiai veikiamiems paviršiams, be to, itin atsparus vandens poveikiui ir laidus garams.

Tinko asortimentą sudaro 36 akmenėlių deriniai – išdžiūvus šiam smulkiagrūdžiam tinkui, cokolis atrodo tarsi padengtas ištisine akmenėlių mozaika. Beje, jis puikiai tinka ir vidinėms sienoms apdailinti.

Architektai jau įvertino „Baumit“ produktų galimybes

Spalvų ir faktūrų įvairovė ypač patinka architektams, ieškantiems būdų sukurti originalią apdailą.

Tamsiai pilkas gyvenamojo namo Vilniaus Subačiaus gatvėje fasadas traukia ir specialistų, ir praeivių žvilgsnius. Architektė Milda Rekevičienė pasirinko tokią išskirtinę spalvą, nors įprastai fasadinių medžiagų tiekėjai nesiūlo nieko panašaus, nes saulė ir Lietuvos klimatas sunkiai suderinami su tamsiais fasadais. Vis dėlto „Baumit“ pasiūlytų gaminių techninės charakteristikos ir spalvinė gama leido įgyvendinti itin drąsų architektės užmojį.
Naudotas „CreativeTop“ serijos tinkas „Max“ (4,0 mm) ir „Baumit StyleColor“ fasado dažai su „vėsiuoju“ pigmentu.

Restoraną „Džiaugsmas“ sostinėje projektavusi architektė Giedrė Datenytė interjerui pritaikė „Baumit CreativTop“ tinką. Sienos įgavo gana rupų senamiesčio fasadams būdingą paviršių, o plačioje spalvų gamoje pavyko rasti visus norimus pilkus atspalvius. Patvari apdaila puikiai tiko intensyviai naudojamose patalpose, kuriose nuolat juda daugybė žmonių. Skirtingos frakcijos tinkais ir skirtingais atspalviais dažytos sienos atrodo nenuobodžiai ir kaskart kitaip.

Naudoti „CreativTop“ serijos tinkai: „Max“ (4,0 mm), „Fine“ (1,0 mm) ir „Silk“ (0,2 mm).

Galerija

Komentarai

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų