– Vasarą žmogus neturi klausytis Johanneso Brahmso ar Gustavo Mahlerio simfonijų. Tai – ne šio sezono kūriniai. Todėl festivalio programoje yra daugybė muzikos stilių. Kasmet įtraukiame ne tik klasikinės muzikos, vargonų ar fortepijono koncertų, bet ir daug popso.
Festivalis taip pat turi aiškų, savitą savo veidą – jaunimą. Pirmuosius pašventinimus čia gauna labai talentingi, bet visiškai nežinomi atlikėjai. Lietuvoje yra nepaprastai didelė karta talentingų pianistų, kurie lenktyniauja tarpusavyje, – mes juos ir rodome. Kiti festivaliai koncentruojasi į jau pripažintas garsenybes. Labai gerai, kad parodomi ir jie. Bet mūsų stilius savitas, ir jis, mano nuomone, yra gyvybingas, perspektyvus.
– Žiūriu į programą, ir akis užkliūva už kiekvieno koncerto. Pavyzdžiui, Mirga Gražinytė-Tyla – jauna dirigentė, daranti fantastišką karjerą pasaulyje. Festivalyje ji diriguos Josepho Haydno oratoriją „Pasaulio sutvėrimas“. Tikras unikumas – beatboxeris Tomas Thumas iš Australijos. Jau daug metų pristatome ispaniškąjį flamenką, o šiemet akcentuojame flamenko šokį. Verta išskirti ir Portugalijos fado, puikius vargonų koncertus. Vargonų muzikos ciklą vadiname sakralinės muzikos festivaliu, nes tuomet vargoninė muzika skamba Šv. Kazimiero bažnyčioje. Tai – vienas didžiausių vargonų festivalių pasaulyje.
Mes rengiame nemažai nemokamų koncertų, tarp jų – ir vargoninės muzikos. Šv. Kazimiero bažnyčia per koncertus būna sausakimša.
– Vilniaus architektūra nepaprastai nuostabi, jame daugybė puikių kiemų, kurie tinkami koncertams. Tarp architektūros ir muzikos – nepaprastas ryšys. Ateikite į Vilniaus universiteto Botanikos sodą ir pamatysite, koks didelis malonumas vakare klausytis muzikos gamtoje. Net kai lietus lyja, vis tiek smagu. Puikiai suskamba koncertai Vilniaus universiteto Didžiajame kieme. Nesame uždaryti vien sostinėje, išvažiuojame į aplinkines labai gražias vietas. Taip žengiame žingsnį ir į dvarus Taujėnuose, Šešuolėliuose.
– Esame vienas seniausių ir didžiausių festivalių Lietuvoje, koncertų skaičiumi panašus į labai aukštai vertinamą Pažaislio muzikos festivalį. Vis dėlto Vilniaus miesto savivaldybė į mus visada žiūrėjo pro pirštus. Finansavimo kol kas pakanka, turime galimybių organizuoti daug projektų, tačiau kasmet reikia mirtinai kovoti už pripažinimą. Šiandien galime pasakyti: mus pamatė ir įvertino taip, kaip to esame nusipelnę. Kristupo festivalis kasmet pristato daugybę neįprastų, neįtikėtinų dalykų, kurių Lietuvoje apskritai nėra, o ir pasaulyje jie labai reti. Pavyzdžiui, jau minėtas šių metų svečias beatboxeris T. Thumas. Dėl to mūsų festivalis tampa nepaprastai įdomus.
Tarptautinis Kristupo vasaros festivalis, Vilnius, Taujėnai, iki rugsėjo 12 d.