(Reuters nuotr.)

Th.May pareiškė nesanti „kitoje galaktikoje“ dėl „Brexit“

Th.May pareiškė nesanti „kitoje galaktikoje“ dėl „Brexit“

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May sekmadienį pareiškė, kad nėra „kitoje galaktikoje“, Europos Sąjungos lyderiams sunerimus dėl jos „Brexit“ derybų reikalavimų per šią savaitę įvykusį susitikimą.

Th.May Europos Komisijos pirmininkui Jeanui-Claude’ui Junckeriui ir vyriausiajam ES derybininkui Micheliui Barnier sakė, kad kuo detalesnį prekybos susitarimą reikia sudaryti anksčiau, nei Britanija sutiks apmokėti savo išstojimo iš ES sąskaitas, pranešė laikraštis „The Sunday Times“.

Anot leidinio, J.-C.Junckeris Vokietijos kanclerei Angelai Merkel sakė, kad Th.May esanti „kitoje galaktikoje“, ir pridūrė, kad daug labiau tikėtina, jog galiausiai nebus pasirašyta jokio susitarimo.

BBC laidai „The Andrew Marr Show“ premjerė teigė tebesilaikanti savo ankstesnės nuomonės, kad „geriau jokio susitarimo nei prastas susitarimas“, ir neigė tvirtinimus, kad jos derybų pozicija yra nepagrįsta.

„Nesu kitoje galaktikoje. Aišku tik tai, kad kartais šios derybos bus sunkios. Noriu užtikrinti, kad mes sutinkame (tartis) dėl prekybos susitarimo ir pasitraukimo planų…, kai paliksime Europos Sąjungą. ES pati sakė, kad dėl nieko nėra susitarta, kol nesusitarta dėl visko“, – pareiškė ji.

Liuksemburgo ministras pirmininkas Xavier Bettelis tvirtino, kad ES skaičiavimais, Bendriją paliekanti Britanija turėtų sumokėti 40-60 mlrd. eurų. Didžioji dalis šios sumos padengtų finansinius įsipareigojimus, kuriuos šalis prisiėmė dar būdama ES nare.

ES lyderiai šeštadienį vienbalsiai pritarė griežtoms „Brexit“ gairėms, ir pareikalavo „rimto atsako“ iš Didžiosios Britanijos dėl ES piliečių teisių dar iki derybų pradžios.

ES lyderiai šeštadienį vienbalsiai pritarė griežtoms „Brexit“ gairėms, ir pareikalavo „rimto atsako“ iš Didžiosios Britanijos dėl ES piliečių teisių dar iki derybų pradžios. Jie susitiko pirmą kartą po to, kai prieš mėnesį Th.May oficialiai inicijavo dvejus metus truksiantį išstojimo iš Bendrijos procesą, užbaigsiantį keturis buvimo Europos Sąjungoje dešimtmečius.

Th.May pareiškė, kad esama susitarimo, pagal kurį Britanijoje gyvenančių ES piliečių likimas būtų vienas svarbiausių prioritetų, tačiau, kaip premjerė, ji taip pat turinti „pasirūpinti JK piliečiais, gyvenančiais kitose 27 ES šalyse“. Dėl šios priežasties ji paragino sudaryti abipusę sutartį.

„Čia yra geros valios, – aiškino ji. – Manau, galime užtikrinti tuos žmones dar ankstyvoje stadijoje.“

Didžiosios Britanijos premjerė anksčiau šį mėnesį nustebino politinį elitą pranešusi apie planuojamus pirmalaikius rinkimus, kurie įvyks birželio 8 dieną. Sekmadienį ji juos pavadino „pačiais svarbiausiais rinkimais, kokius tik turėjo mūsų šalis per visą gyvavimą“.

Manoma, kad Th.May sustiprins savo konservatorių partijos daugumą, kuri padėtų jai „derybose užimti stiprią poziciją“.

Derybos dėl „Brexit“ turėtų prasidėti tik paaiškėjus pirmalaikių Britanijos rinkimų rezultatams, nors ES yra pasirengusi suteikti M.Barnier oficialius įgaliojimus gegužės 22 dieną.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų