(Pixabay nuotr.)

Tegu dirba jūsų butas

Tegu dirba jūsų butas

Gauti pajamų už nuomą galima ir turistams užleidžiant vieną savo kambarių, ir į namus pakviečiant TV reklamų kūrėjus

Tamsiais žiemos vakarais po Lietuvą vėl klajos ilgesingi pasakojimai apie draugus, nuo šalčių pabėgusius į kraštus, kur apsirengti užtenka maudymosi kostiumo ir šildymas nė „neišrastas“, o maistui pakanka už gimtinėje išnuomotą būstą gautų pajamų. Bet įdarbinti nekilnojamąjį turtą (NT) galima ir neišvykus svetur, o uždirbtais pinigais atitirpdyti nuo mokesčių už šildymą suledėjusią šypseną.

Pasak NT konsultanto Tomo Grižo, tokiose platformose kaip „Airbnb“ ar booking.com įprastai nuomojamas ne pagrindinis, o antras ar trečias, poilsiui ar kaip investicija įsigytas būstas.

Ekstremalus dažno pajūrio gyventojo ryžtas užleisti nuomininkams net savo lovą ir persikraustyti vasaros sezonui į kokį sandėliuką visoje Lietuvoje nepaplito. Bet žmonės dažniau išnaudoja gyvenimiškas situacijas: turėdami sodybą, susiplanuoja ten pagyventi ne vieną vasaros mėnesį, o visus tris, ir tuo metu išnuomoja nuolatinį būstą; pagalvoja apie tai, kad išnuomoję būstą, kol kelias savaites atostogaus užsienyje, kompensuos didelę dalį, o gal net visas kelionės išlaidas.

Žmonės dažniau išnaudoja gyvenimiškas situacijas: turėdami sodybą, susiplanuoja ten pagyventi ne vieną vasaros mėnesį, o visus tris, ir tuo metu išnuomoja nuolatinį būstą.

Ir nebūtinai tai turi būti atskiras butas ar namas – nors Lietuvoje, kur būsto nuomos kainos vis dar mažesnės nei daugelyje kaimynių, kambario nuoma neatrodo patrauklus variantas. Šį stereotipą, anot T. Grižo, dera pakeisti. Jis pats kažkada džiaugėsi Niujorke pirmiausia išsinuomojęs ne atskirą būstą, o kambarį didžiuliame meno kūrinių pilname bute su vaizdu į Hadsono upę, ir galimybę bendrauti su šeimininke laikė pranašumu. Tikėtina, kad kambarys bute su šeimininkais negąsdins ir Lietuvos svečių. Bet ilgalaikė tokių projektų sėkmė daugiausia priklausys nuo kambarių nuomotojų tolerancijos ir mokėjimo sutarti su svečiais, taip pat nuo pasiūlytų išskirtinių paslaugų.

„Jei pagyvenę Žvėryno ar centrinės Vilniaus dalies gyventojai, nenorintys skirtis su dideliais butais, reikalaujančiais ir priežiūros, ir brangesnio išlaikymo, patys kalbėtų angliškai ir nuomotų savo kambarius per „Airbnb“, vaišintų svečius pačių keptais pyragais, tikrai išgarsėtume ir pasaulinėje žiniasklaidoje, o valdžiai nereikėtų galvoti apie nepasiturintiems pensininkams taikytinas NT mokesčio lengvatas“, – dėstė T. Grižas.

Jis pats šios veiklos ėmėsi pasiūlius bičiuliui, kuris turėjo NT Londone ir norėjo jį tinkamai išnaudoti. Pradėjęs administruoti kelių būstų nuomą Jungtinės Karalystės sostinėje, netrukus pasirūpino išnuomoti ir savo loftą Vilniuje. Galiausiai ši veikla išaugo į nedidelę NT valdymo įmonę, kuri siūlo butus trumpalaikei nuomai ir administruoja kitiems žmonėms priklausantį gyvenamąjį NT abiejose populiariausiose platformose – „Airbnb“ ir booking.com.

Galimybė „artistiškų“ butų šeimininkams

Ne papildomas pajamas, o galimybę pabendrauti su naujais žmonėmis labiau vertinantys NT savininkai gali pasiūlyti savo būstą lokacijų vadybininkams, ieškantiems erdvių reklamoms, televizijos projektams ar kino juostoms filmuoti. Pasak agentūros „Editos kastingas“ įkūrėjos Editos Kabaraitės, tokios solidžios duomenų bazės, kokias turi aktorių atrankos agentūros, apie NT pasiūlą filmavimams Lietuvoje nekaupiamos, bet agentūrų vadybininkai visada džiaugsis turėdami didesnį potencialių nuomos vietų archyvą.

Uždarbis čia gali būti skirtingas – už vienai filmavimo pamainai išnuomotą namą prodiuseriai gali sutikti mokėti ir pusę tūkstančio eurų, bet jei atsiras šeimininkai, kuriems bus garbė pasiūlyti reklamos kūrėjams savo namus tik už apmokėtas elektros ar buto valymo sąskaitas, prodiuserių sprendimą galima numanyti. Tad būsto nuoma gyventojams vertintina kaip patikimesnis būdas gauti papildomų pajamų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų