Pagrindinė taisyklė svetainėje: televizorius turi būti sėdinčio žmogaus akių lygmenyje.

Tarp taisyklių ir patogumo

Tarp taisyklių ir patogumo

Ergonomika patogiu būstu vadina tokį, kuriame visa įranga, komunikacijos, baldai yra išdėstyti kuo patogiau ir saugiau, tam tikrais, specialiai nustatytais atstumais, netrukdo judėti, taupo laiką ir energiją. Tad kaip įsirengti namus, kad gyvenimas juose būtų kuo patogesnis?

Gyvenamoji aplinka priklauso nuo asmeninio skonio, poreikių ir finansinių galimybių. Kuriant būstą, tenka vadovautis tam tikromis taisyklėmis: vienos iš jų nelaužomos, o kai kurias galima įvairiai pritaikyti.

Dizaineriai pataria

Interjero dizainerės Gintarės Jarmalavičiūtės teigimu, kad interjeras būtų patogus gyventi, būtina atsižvelgti į šeimos pomėgius bei gyvenimo stilių. Specialistė ragina nepamiršti, jog tai, kas būtina vienam, gali būti visiškai nereikalinga kitam, tad neverta žvalgytis „už tvoros“.

Įrengiant mažo ploto erdvę, reikia didesnės išmonės bei kūrybingumo. Bene svarbiausia vieta namuose, kur ergonomika ir funkcionalumas itin reikšmingi, – tai virtuvė, kurioje praleidžiama daug laiko. Kad dirbti joje nebūtų sunku, turi būti labai apgalvotas baldų išdėstymas, tinkamai parinkta prietaisų vieta.

Projektuojant virtuvę reikėtų atsižvelgti į būsto gyventojų ūgį.

Projektuojant virtuvę reikėtų atsižvelgti į būsto gyventojų ūgį.

Dauguma žino, jog idealus virtuvės suplanavimas yra toks, kai tarp pagrindinių įrenginių – šaldytuvo, kaitlentės bei plautuvės – suformuojamas trikampis. Atstumai tarp šių trijų „banginių“ neturėtų būti per dideli, taip pat tarp jų neturi būti nieko, kas trukdytų laisvai judėti. Pasak pašnekovės, projektuojant virtuvę, svarbu, kad liktų pakankamai laisvo darbastalio.

Idealu, kai virtuvėje pagrindiniai įrenginiai – šaldytuvas, kaitlentė bei plautuvė – sudaro trikampį.

Idealu, kai virtuvėje pagrindiniai įrenginiai – šaldytuvas, kaitlentė bei plautuvė – sudaro trikampį.

Nereikėtų pamiršti įrengti pakankamai kištukinių lizdų, kurie būtini elektros prietaisams. Įprastai šie lizdai virtuvėje įrengiami virš stalviršio, geriausia – 1 m aukštyje; jie turėtų būti uždengiami, kad į vidų nepatektų drėgmė. Elektros lizdo negalima montuoti virš plautuvės ir viryklės, patogiausia, kai jis įrengiamas ties valgio ruošimo vieta, kur dažniausiai ir naudojami pagrindiniai prietaisai.

Virtuviniams baldams nustatyti tam tikri aukščio standartai. Projektuojant virtuvę, reikėtų atsižvelgti į žmonių, kurie dažniausiai suksis joje, ūgį: žemam asmeniui darbastalio 90 cm aukštis gali būti per didelis, o labai aukštam – per žemas.

Patogus ir saugus įrangos išdėstymas netrukdys judėti, taupys laiką bei energiją.

Patogus ir saugus įrangos išdėstymas netrukdys judėti, taupys laiką bei energiją.

Valgomasis stalas neturėtų būti nugrūstas į kampą. Jis – svarbiausia šeimos susiėjimo vieta, todėl, kur jis stovės, spręsti derėtų labai apgalvotai. Turėtų likti pakankamai vietos atitraukti kėdei sėdant ar stojantis. G. Jarmalavičiūtė pataria rinktis stalą, kurį, esant didesniam susibūrimui, būtų galima prailginti.

Pagrindinė taisyklė svetainėje: televizorius turi būti sėdinčio žmogaus akių lygmenyje.

Pagrindinė taisyklė svetainėje: televizorius turi būti sėdinčio žmogaus akių lygmenyje.

Svetainės erdvėje labai svarbu atstumas nuo minkštųjų baldų iki televizoriaus. Čia rekomenduojama atsižvelgti į televizoriaus įstrižainę ir pagal tai skaičiuoti atstumą iki sėdimosios dalies. Arba priešingai, atsižvelgiant į atstumą tarp televizoriui numatytos vietos ir sofos, įsigyti tinkamo dydžio prietaisą. Galima vadovautis šia taisykle: įstrižainės matmenį padauginus iš 5, gautas skaičius nurodo, koks mažiausias atstumas turi būti tarp ekrano ir žiūrėtojo akių. Apskritai visose namų erdvėse televizoriai turėtų kabėti ar būti pastatyti sėdinčio žmogaus akių lygyje arba šiek tiek aukščiau. Neretai svetainėje projektuojami daugiafunkciai baldai: lentynos, kuriose yra ir uždarų dalių, ar vaizdo aparatūrai skirtas baldas, kartais papildytas lentynomis arba mini baru.

Daugiafunkciniai svetainės baldai padeda sukurti komforto pojūtį.

Daugiafunkciniai svetainės baldai padeda sukurti komforto pojūtį.

Miegamajame svarbu palikti pakankamą prieigą prie lovos iš abiejų pusių. Taip pat patariama, projektuojant apšvietimą, numatyti galimybę šviesą kambaryje išjungti šalia lovos sumontuotais jungikliais.

Vonios kambarys yra patalpa, kurioje praleidžiame gana daug laiko. Čia egzistuoja tam tikros ergonomikos taisyklės, tačiau, projektuojant mažos erdvės patalpą, joms galima nusižengti. Vonios kambarys patogus tada, kai prieš atitinkamą įrangą yra 75 cm laisvo ploto, o tarp jų – 10–40 cm tarpai. Pasak G. Jarmalavičiūtės, vonios kambaryje svarbiausia, jog kiekvienas įrenginys būtų lengvai pasiekiamas ir juo būtų patogu naudotis. Kaip pavyzdį ji pateikė, atrodytų, tokią nereikšminga detalę kaip spintelės po praustuve rankenėles: jeigu jos bus atsikišusios, trukdys praustis, todėl patartina rinktis įfrezuotas rankenėles.

Vonios kambaryje svarbiausia, kad kiekvienas įrenginys būtų lengvai pasiekiamas ir juo būtų patogu naudotis.

Vonios kambaryje svarbiausia, kad kiekvienas įrenginys būtų lengvai pasiekiamas ir juo būtų patogu naudotis.

Tebūnie šviesa

Patogiausi ir dažniausiai laiptinėje naudojami jungikliai – reversiniai. t. y. vieną šviestuvą galima įjungti ar išjungti keliais skirtingose patalpos vietose sumontuotais jungikliais. Juos taip pat pravartu naudoti ir svetainės ar prieškambario erdvėse. Elektrikai pataria rinktis elektros įrangą, kurios „viduriai“ yra keraminiai, o ne plastiko kompozito.

Elektros lizdus ir jungiklius galima įrengti bet kokiame aukštyje. Žinoma, pirmųjų nederėtų įrengti ant grindjuostės. Patalpos vaizdas nenukentės elektros lizdą įrengus net ir pačioje matomiausioje vietoje. O jungiklius patogiausia įrengti prie įėjimo į patalpą. Paprastai jie montuojami 80–90 cm aukštyje, tada juos gali pasiekti ir vaikai. Dažniausiai tokiame aukštyje įrengiami ir kištukiniai lizdai prie rašomojo stalo.

Virtuvėje rekomenduotina tris lizdus montuoti vienoje vietoje. Taip pat reikia nutiesti laidus šviestuvui virš plautuvės bei gartraukiui. Ilgame koridoriuje rekomenduojama įrengti jungiklius su nuolat šviečiančiu diodu, kad nereikėtų tamsoje ieškoti jungiklio. Pastaruoju metu elektros lizdai montuojami ir vonios kambaryje, nors specialistai to daryti nepataria, jei nėra įrengta srovės nuotėkio relė, nes drėgnoje patalpoje tokie lizdai tampa rimto pavojaus šaltiniu. Be to, senuose butuose dažnai nėra įžeminimo, todėl kištukinį lizdą skalbyklei patartina įrengti koridoriuje.

Durų, laiptų parinkimas

Ne mažiau dėmesio, galvojant apie būsto ergonomiką, turėtų būti skiriama ir durims. Specialistai nepataria taupyti įrengiant duris, nes jų pakeitimas, nors ir nesudėtingas, yra nepigus. Angos aukštis standartinėms durims siekia 2,05–2,15 cm, plotis – 70, 80 ar 90 cm, o sienos storis – apie 12 cm. Būtent toks plotis patogus vaikščioti ir įnešti baldus ar čiužinį. Žinoma, visos vidaus durys turėtų derėti prie bendros būsto architektūrinės koncepcijos ir proporcijų. Į tualetą patogesnės platesnės – 70 arba 80 cm – durys. Gyvenamojo kambario durys irgi neturi būti pernelyg siauros – geriausia, jeigu jos bus apie 80 cm: nedideliame kambaryje plačios durys vizualiai praplečia erdvę. Į svetainę irgi reikėtų platesnių durų – maždaug 90–100 cm pločio. Jei koridoriuje yra keletas durų į įvairias patalpas, tai, nepaisant patalpos paskirties, geriau rinktis vienodo pločio duris – koridorius atrodys tvarkingiau.

Kai durims nelieka vietos, o erdves norisi atskirti, puikiai tinka užuolaidos. Šiuo atveju tekstilės draperijos papildo klasikinės stilistikos interjerą ir suteikia jam jaukumo.

Kai durims nelieka vietos, o erdves norisi atskirti, puikiai tinka užuolaidos. Šiuo atveju tekstilės draperijos papildo klasikinės stilistikos interjerą ir suteikia jam jaukumo.

Durims nėra jokių griežtų taisyklių, tiesiog verta pagalvoti apie patalpos paskirtį ir pasirinkti patogų durų plotį bei aukštį. Į kurią pusę atidarinėti duris, priklauso nuo to, kokias patalpas jos jungia, patalpų dydžio, išdėstymo bendroje erdvėje, elektros lizdų vietos. Beje, gaisrinės saugos požiūriu, durys visada turi atsidaryti į patalpos išorę, kad evakuacijos metu būtų lengviau ištrūkti iš degančių patalpų. Žinoma, bute tai ne visuomet įmanoma, ypač jei keletas durų atsidaro į nedidelę koridoriaus erdvę. Vis dėlto apie tai reikėtų pagalvoti.

Laiptai – viena iš sudėtingiausių, tačiau neabejotinai viena svarbiausių konstrukcijų. Parenkant jiems vietą, reikėtų atsižvelgti į tai, kad prie jų nebūtų dažnai varstomų durų. Architektūrinis vidaus laiptų standartas – kai optimalus pakopos aukštis 17 cm, o gylis – 29 cm, kad tilptų žmogaus pėda. Renkantis laiptų turėklus, reikėtų atsižvelgti į jų saugumą, nedaryti per didelių tarpų, jei namuose auga vaikai.

Didelis mažų erdvių privalumas – aukštos lubos. Bute suformuotos antresolės viršuje – vaikų miegamojo erdvė, o po ja – kompaktiškas vonios kambarys.

Didelis mažų erdvių privalumas – aukštos lubos. Bute suformuotos antresolės viršuje – vaikų miegamojo erdvė, o po ja – kompaktiškas vonios kambarys.

Projektuojant laiptus, taikoma žingsnio taisyklė. Paprastai žmogus žengia maždaug 63 cm žingsnį. Būtent toks pat matmuo laiptų žingsnio taisyklėje yra orientacinis. Dideli nuokrypiai nuo šio matmens jūsų laiptus padarys labai nepatogius.

Žemiausias gyvenamųjų patalpų aukštis yra 2,5 m. Tačiau jis nėra patogus, nes žemos lubos slegia, o ir pakabinti sietyno tipo šviestuvą keblu – jis nusileidžia tiek, kad trukdo vaikščioti. Patogus patalpų aukštis yra 2,8–3 m. Tuomet aukščio pakanka ir sietynui, ir vaikščiojimui. Labai iškelti lubų irgi nevertėtų, nes bus sunku jas pasiekti įrengiant, jas dažant bei keičiant perdegusias lemputes.

Didelė niša panaudota kaip miegoti ar ilsėtis skirtas kampelis. Patraukus stalą, lova pailgėja iki dviem žmonėms tinkamo miegoti ploto.

Didelė niša panaudota kaip miegoti ar ilsėtis skirtas kampelis. Patraukus stalą, lova pailgėja iki dviem žmonėms tinkamo miegoti ploto.

Svarbu ne tik išdėstymas

Nestandartinių baldų projektavimo ir gamybos UAB „Lino baldai“ projektų vadovė Rasa Andre kaip svarbius būsto ergonomikos elementus nurodo ne tik baldų išdėstymą, jų matmenis, bet ir interjere naudojamas natūralias medžiagas: tekstilę, natūralią odą, praktiškus, lengvai eksploatuojamus paviršius. R. Andre pataria įrengiant namus rinktis tik kokybiškas medžiagas, nes tik toks pasirinkimas suteikia komfortą ir užtikrina daiktų ilgaamžiškumą.

„Ergonomika, jei kalbame apie baldus, tai ne tik baldų matmenys, bet ir patogumas, praktiškumas, medžiagų natūralumas: natūrali tekstilė vietoj diskomfortą sukeliančios sintetikos, tikra oda vietoj dirbtinės, ant kurios sėdint prakaituojama. Nepraktiškus, nors ir dekoratyviai atrodančius paviršius reikia nuolat valyti, juos sudėtinga prižiūrėti. Grįžus į namus, juose esantys baldai neturi kelti problemų“, – pataria R. Andre.

Nišos mažoje erdvėje gali tapti sieninėmis spintomis.

Nišos mažoje erdvėje gali tapti sieninėmis spintomis.

Dizaineriai sutinka, kad be specialisto pagalbos įrengiant namus labai retai išvengiama klaidų. Dažniausiai tai būna netikslingas erdvių išdėstymas, kai prastai išnaudojamas turimas plotas. Taip pat klystama ruošiant elektros planą bei projektuojant virtuvę. Įtakos ergonomikai turi ne tik komunikacijos, langų išdėstymas patalpoje, šių aukštis, forma, bet galiausiai ir namo padėtis sklype.

Komentarai

  • Nuostabios būsto idėjos. Puikūs išplanavimai, kai mažoje erdvėje kušetės įrengimas antrame aukšte, kuris papildomai sukurtas. Daug gerų idėjų pasisėmiau.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų