Monikos Repčytės fotografija

Šventės pagal paryžiečius

Šventės pagal paryžiečius

Ko reikia, kad kalėdinės dekoracijos būtų gražios ir įsimintinos? Meilės, dėmesio ir žiupsnelio fantazijos. Viso to prancūzams tikrai nestinga. Grožiui ir estetikai jautri tauta itin didelį dėmesį skiria didžiausioms metų šventėms ir magiškajam laikotarpiui pradeda ruoštis nuo spalio.

Miesto fiesta

Rudenį į Prancūzijos sostinę atvykstantys keliautojai jau gali tikėtis pajusti kalėdinę nuotaiką ir net nusipirkti advento kalendorių. Spalio pabaigoje šventinėmis dekoracijomis papuošiamos paprasčiausios Paryžiaus parduotuvės, o nuo lapkričio pradžios įspūdingų dekoracijų galima išvysti didžiausiose gatvėse. Gatvių žibintus jungia švytinčios girliandos, kurių kiekviena turi skirtingus, unikalius ornamentus ir raštus, dažnai net užrašus. Didžiuliais traukos centrais virsta vietos, kuriose vyksta kassavaitiniai turgūs – ten itin juntama šventinė nuotaika.

Monikos Repčytės fotografija

Paryžiečiai neturi vienos didelės miesto eglės, kuri sutrauktų turistų minias. Jų yra daug ir įvairių, puošiančių gatves. Daugiausia eglių galima rasti Vendomo aikštėje ir gretimuose rajonuose, pavyzdžiui, prie operos. Viena didžiausių turistų atrakcijų – prekybos centras „Galeries Lafayette“, kuris kiekvienais metais pastato gausiai ir ekstravagantiškai dekoruotą eglę, besidriekiančią per visus aukštus.

Atskiro aptarimo vertas vitrinų puošimo menas. Artėjant šventėms, butikai varžosi, kuris pateiks įspūdingesnes dekoracijas – pavyzdžiui, prabangusis prekybos centras „Le Bon Marché“ sukuria teatralizuotas vitrinas su judančiomis figūrėlėmis, kurios praeivių dėmesį prikausto tikrai ne vienai akimirkai.

Spalvų derinimo menas

Nors šventinėmis nuotaikomis miestas gyvena nuo rudens vidurio, puošti namų paryžiečiai neskuba. Jie bodisi tradicinio Kalėdų dekoracijų suvokimo ir stengiasi į interjero puošybą žvelgti individualiai, originaliai. Įdomu, kad prancūzai nelaiko eglės svarbiausiu Kalėdų atributu – jų namuose galima išvysti pačių įvairiausių puošmenų, iš kurių eglutė bus tik vienas elementas, papildantis visumą, tačiau toli gražu ne pagrindinis. Itin pamėgta alternatyva – žaliosios augalų girliandos, kuriomis puošiamos durys, langai, turėklai, palangės. Nepamirštami ir vainikai, perrišti įvairių spalvų kaspinais.

Monikos Repčytės fotografija

Prancūzams svarbu, kad šventinės dekoracijos suteiktų jaukumo, šviesos ir blizgesio. Dėl šios priežasties namus jie gausiai gražina lempučių girliandomis, kurias kabina prie įėjimo, langų ir skirtinguose kambariuose. Stalus puošia blizgios žvakidės, gėlių puokštės (kaip ir minėta, ne visos dekoracijos privalo priminti apie Kalėdas), žvilgančios figūrėlės, kurios ne tik atlieka dekoratyvinę funkciją, bet ir yra puikūs žaislai vaikams.

Vis dėlto svarbu nepersistengti – skoningas minimalizmas šiuo atveju yra geriausia išeitis. Jeigu paryžiečiai puošia eglutę, dažniausiai naudoja vienos spalvos, pavyzdžiui, smėlio, žaisliukus, kaspinėlius arba juostas. Anot jų, dekoracijos turi nesukelti vizualaus chaoso. Tos pačios spalvos eglutė, papuoštas stalas, servetėlės ir indai prancūzams yra vienas iš elegancijos ir skoningumo pavyzdžių. Skirtingų spalvų neoninės puošmenos ir girliandos tinka kalėdinėms mugėms, tačiau jokiu būdu ne namams.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų