(Pixabay nuotr.)

SGD eksportas: tarp rinkos ir kainos ir D. Trumpo pažadų

SGD eksportas: tarp rinkos ir kainos ir D. Trumpo pažadų

Tikimasi, kad per Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento Donaldo Trumpo vizitą į Varšuvą, bus sulaukta patikinimo Vidurio ir Rytų Europos valstybėms, jog JAV sieks padidinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) eksportą.

Tačiau Lietuvos ekspertai teigia, kad dujų eksportą pirmiausiai lems kaina, o politinis dėmesys gali tik kiek palengvinti procesus.

Baltieji rūmai prieš D.Trumpo vizitą pareiškė, kad Vašingtonas nori padėti sąjungininkams kuo labiau palengvinant SGD eksportą į Vidurio ir Rytų Europą.

Dujų įsigijimą lems kaina

Energetikos įmonių holdingo „Lietuvos energija“ valdoma bendrovė „Lietuvos dujų tiekimas“ praėjusią savaitę pasirašė sutartį su JAV bendrove „Cheniere Marketing International“ dėl maždaug 140 tūkst. kubų SGD krovinio. Būtent „Cheniere Energy“ grupė valdo pirmąjį JAV SGD eksporto terminalą, iš kurio Lietuva jau anksčiau siekė atsigabenti dujų, tačiau tam trukdė aukštos kainos.

Pasak „Lietuvos energijos“ vadovo Daliaus Misiūno, šį kartą pavyko dujas įsigyti palankiomis sąlygomis. Jis tikino, kad su politika ar D. Trumpo vizitu tai nėra susiję.

Mes jau seniai vertinome tas galimybes, žiūrėjome ir matėme strateginę reikšmę tame, bet galų gale tai yra ekonominis sprendimas.

„Mes jau seniai vertinome tas galimybes, žiūrėjome ir matėme strateginę reikšmę tame, bet galų gale tai yra ekonominis sprendimas. Radome tinkamą kainą, tinkamas sąlygas ir galime įvykdyti sandorį“, – BNS sakė D. Misiūnas.

Tačiau sutartis su JAV bendrove dar nereiškia, jog dujos rugpjūtį Lietuvą pasieks būtent iš Amerikos žemyno. Jeigu „Cheniere Marketing International“ bus pigiau įsigyti krovinį, pavyzdžiui, iš Norvegijos, būtent šios šalies dujos ir bus plukdomos į Klaipėdos terminalą.

Pasak D.Misiūno, valdžios palaikymas dėl eksporto yra svarbus, tačiau tai, ar JAV dujos keliaus į Lietuvą, lemia kainos.

Patys sandoriai vyksta komerciniais pagrindais, bet, aišku, jeigu yra politinis palaikymas iš valdžios, natūralu, kad tai gali daryti įtaką, kaip atrodys pasiūla bei kaip įmonėms strategiškai svarbu bus parduoti dujas šioje rinkoje.

„Patys sandoriai vyksta komerciniais pagrindais, bet, aišku, jeigu yra politinis palaikymas iš valdžios, natūralu, kad tai gali daryti įtaką, kaip atrodys pasiūla bei kaip įmonėms strategiškai svarbu bus parduoti dujas šioje rinkoje“, – teigė jis.

„Lietuvos energijos“ vadovo teigimu, JAV siekis eksportuoti kuo daugiau dujų iš esmės yra naudingas, nes padidėja pasiūla ir taip mažėja pasaulinės SGD kainos.

Be to, pagrindinis SGD eksportuotojas Kataras šią savaitę paskelbė dujų gavybą didinsiantis 30 proc., pagrindinės SGD eksportuotojos ambicijų turinti Australija taip pat yra gerokai padidinusi eksportą, tad visa tai lemia mažėjančias kainas.

K.Girnius: D.Trumpas siunčia žinią ir JAV, ir Europai

Politologas Kęstutis Girnius pažadą apie intensyvesnį SGD eksportą vertina kaip D.Trumpo vizitą į Lenkiją lydintį politinį pareiškimą, o realius veiksmus, anot jo, nulems privačios bendrovės ir rinkos kainos.

Tačiau jis svarsto, kad D.Trumpas bando pasiųsti žinią Europai, jog Vidurio ir Rytų regionas svarbus JAV, o tuo pačiu bandoma parodyti pačioms valstijoms, kad prezidentas vis labiau vertina Rusijos grėsmę.

Čia gali būti ir D.Trumpo būdas gerinti santykius su Kongresu ir netiesiogiai leisti suprasti, kad jis labiau įvertina Rusijos keliamą grėsmę.

„Čia gali būti ir D.Trumpo būdas gerinti santykius su Kongresu ir netiesiogiai leisti suprasti, kad jis labiau įvertina Rusijos keliamą grėsmę. Tai gali būti dviguba žinia, siunčiama Lenkijai ir Rytų Europai ir tuo pačiu turi raminantį poveikį vidaus rinkai“, – BNS sakė K.Girnius.

Visgi, anot Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docento, siunčiamą žinią apie SGD eksportą reikėtų vertinti kaip pareiškimą prieš vizitą. Kita vertus, tai gali būti susiję ir su JAV pozicija dėl „Nord Stream 2“ dujotiekio.

JAV Senatas birželį priėmė įstatymo projektą, suteikiantį JAV prezidentui teisę įvesti sankcijas subjektui, kuris vienu kartu investavo ne mažiau nei 1 mln. JAV dolerių į Rusijos statomus eksporto vamzdynus ar suteikė įrangą, technologijas ir paslaugas.

„D.Trumpas keliauja į Lenkiją ir tai dar vienas žingsnis patvirtinti jo susidomėjimą regionu, bet bendrovės eksportuos tas dujas ten, kur gaus geriausią kainą. Kataras paskelbė, kad didins dujų gavybą ir yra galimybė, kad jos bus siunčiamos į tokias šalis kaip Lenkija, kuri nori tų dujų. Manau, kad kitos Vakarų Europos šalys, manančios, kad pravartu statyti „Nord Stream 2“, nepatenkintos Amerikos savotišku kišimusi, kai Senatas priėmė nutarimą, kad baus įmones, kurios rems rusų projektą“, – aiškino politologas.

JAV naudinga didinti SGD eksportą

Energetikos ekspertas Romas Švedas teigia, kad Baltųjų rūmų pozicija didinti SGD eksportą į Europą visų pirma yra naudinga JAV, tačiau taip sukuriama didesnė konkurencija rinkoje, kuri mažins dujų kainas ir Lietuvoje. Pasak jo, D.Trumpo poziciją reikėtų vertinti kaip siekį stiprinti JAV pramonę.

„Aš tai vertinčiau per Trumpo nuoseklią liniją, kad America first (pirmiausiai – Amerika – BNS), kai Trumpas sakė, jog stiprins nacionalinę pramonę, energetikos sektorių, ir, kaip žinia, Amerika prieš išsiųsdama savo pirmąjį SGD siuntinį daug svarstė, ar daryti tai, ar ne. Tuo metu Trumpo prizmė, kad eksportas yra ekonomiškai naudingas Amerikai ir jis tai skatins. Mums tai yra gerai, kad tai sukurs konkurenciją, tai yra dar vienas tiekėjas rinkoje“, – BNS teigė R.Švedas.

Tuo metu Trumpo prizmė, kad eksportas yra ekonomiškai naudingas Amerikai ir jis tai skatins. Mums tai yra gerai, kad tai sukurs konkurenciją, tai yra dar vienas tiekėjas rinkoje.

Tačiau, jo nuomone, D.Trumpo pozicijos dėl SGD eksporto nereiktų tapatinti su siekiu politizuoti dujų eksportą ar bandymu siųsti žinią Maskvai. Anot jo, tai yra tiesiog noras, kad energetikos sektorius valstijose augtų ir stiprėtų.

„Aš neįžvelgčiau čia politikos santykiuose su Rusijoje, kad Trumpas siunčia žinią jai, ypač Baltųjų rūmų istorijose su Maskva, aš tai matyčiau ekonominiame kontekste“, – aiškino jis.

JAV SGD kainos nesiskiria nuo Lietuvos perkamų SGD

JAV dujų kainos yra maždaug du kartus mažesnės nei Lietuvoje – „Henry Hub“ šiuo metu vieną megavatvalandę dujų galima įsigyti už maždaug 9 eurus, kai Lietuvoje vidutinė rinkos kaina siekia beveik 19 eurų (įskaičiuojant ir „Gazprom“ dujas).

Tačiau norint atgabenti dujų į Lietuvą iš JAV, šios gerokai pabrangsta – dujų skystinimas paverčiant jas SGD kainuoja apei 7-9 eurus už MWh, dar apie 3,5 euro prisideda už dujų gabenimą per Atlanto vandenyną bei dėl technologinių nuostolių, tad galutinė kaina gali siekti 21,5 euro už MWh.

Taigi, nors Lietuva turi sutarčių su JAV dujų prekybos bendrovėmis, iki šiol Amerikos žemyne išgautos dujos Klaipėdos terminalo nepasiekė.

Tikimasi, kad situacija gali pasikeisti rugpjūtį, mat tuomet dujų krovinį į Klaipėdą atgabens pirmojo SGD eksporto terminalo valdytojos „Cheniere Energy“ įmonė, tačiau ar dujos tikrai bus atgabentos iš JAV, o ne Norvegijos – kol kas nežinoma.

Lietuva tikėjosi tapti pirmąja valstybe, kuri įsigis SGD iš „Cheniere Energy“, tačiau 2016 metais Luizianoje pradėjęs veikti terminalas „Sabine Pass“ pirmąjį krovinį nugabeno į Lotynų Ameriką. Tuo metu dujų sudėtis buvo netinkama Lietuvos vamzdynams, be to, „Cheniere Energy“ atstovas neoficialiai BNS teigė, kad eksporto kryptį visų pirma lems kaina, o ne politika.

Praėjusių metų pabaigoje energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigė besitikintis, jog amerikietiškos dujos Lietuvą pasieks 2017 metais.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų