(Pixabay nuotr.)

Seime siūloma praplėsti PVM lengvatą visų rūšių kurui

Seime siūloma praplėsti PVM lengvatą visų rūšių kurui

Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata, iki šiol taikyta tik centralizuotai šilumai, turėtų būti taikoma visų rūšių kurui, siūlo Seimo socialdemokratai.

Socialdemokratai Andrius Palionis, Juozas Olekas, Rimantė Šalaševičiūtė, Mindaugas Bastys ir Rasa Budbergytė užregistravo PVM įstatymo pataisą, kuria siūloma lengvatinį 9 proc. tarifą įtaikyti ir akmens anglims, durpėms, malkoms ir medienos atliekoms, gamtinėms dujoms, elektrai, kai iš jų gaminama šiluma.

Valdantieji centralizuotam šildymui siūlo nuo rudens taikyti 15 proc. PVM tarifą, tačiau, pasak R. Budbergytės, tokia lengvata būtų nepakankama, todėl siūloma grįžti prie 9 proc. tarifo. „15 proc. tarifą pirmiausiai reikia suderinti su Europos Komisija, antra priežastis, tai tikriausiai būtų nepakankamas tarifas. Kadangi tikrai didelė pajamų nelygybė Lietuvoje ir išryškėjusi socialinė atskirtis, esame šalis su nesutvarkytu centralizuotu šildymu, kai tikrai neturi žmogus galimybės reguliuoti šilumos tiekimo“, – BNS sakė R. Budbergytė.

Paklausta, kodėl siūloma lengvata ir kitoms kuro rūšims, R. Budbergytė tikino, kad šiuo metu trūksta paskatų namų ūkiams naudoti netaršų kurą. „Ką daryti tiems žmonėms, kurie tikrai neturi didelio pasirinkimo, kaip tik kūrenti anglimis. Aišku, būtų labai gerai, jeigu galėtume skatinti pereiti prie mažiau taršaus kuro, bet ir iš atsakingų institucijų įpročiai nėra pakankamai formuojami, o žmogui reikia padėti“, – teigė ji.

„Ką daryti tiems žmonėms, kurie tikrai neturi didelio pasirinkimo, kaip tik kūrenti anglimis. Aišku, būtų labai gerai, jeigu galėtume skatinti pereiti prie mažiau taršaus kuro, bet ir iš atsakingų institucijų įpročiai nėra pakankamai formuojami, o žmogui reikia padėti“, – teigė Rasa Budbergytė.

Anot socialdemokratų, jeigu lengvata taikoma tik daugiabučiams tiekiamai šilumai, nepagrįstai diskriminuojami gyvenantieji ne daugiabučiuose bei patys pasigaminantys šilumą. Birželio pabaigoje panašią pataisą įregistravo „tvarkiečiai“. Jie siūlė 9 proc. PVM tarifą nustatyti malkoms, medžio ir šiaudų granulėms bei briketams.

Dėl PVM lengvatos šildymui Seime ginčijamasi kasmet. 9 proc. tarifas nuo birželio panaikintas, tačiau planuojama jį vėl taikyti, o tarifas turėtų siekti 15 proc. „Valstiečių“ ir konservatorių lyderiai liepos viduryje susitarė jau rudenį sugrąžinti lengvatą mainais už paramą urėdijų reformai.

Premjeras Saulius Skvernelis anksčiau yra teigęs, kad PVM lengvata šildymui nėra socialiai teisinga, nes taikoma ir tiems, kurie turi didelės vertės nekilnojamojo turto, erdvius ir prabangius butus, tačiau ja nesinaudoja gyvenantieji privačiuose namuose ir šildantys juos dujomis ar malkomis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų