Scanpix nuotr.

S. Skvernelio ir D. Grybauskaitės kova: prezidentė atmetė į teisingumo ministrus siūlomo G. Danėliaus kandidatūrą

S. Skvernelio ir D. Grybauskaitės kova: prezidentė atmetė į teisingumo ministrus siūlomo G. Danėliaus kandidatūrą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė neskirs advokato Giedriaus Danėliaus teisingumo ministru.

„Premjero pateiktas kandidatas G. Danėlius nebus skiriamas į teisingumo ministro postą dėl galimo interesų konflikto. Advokatas pats apsisprendžia dėl vieno ar kito kliento atstovavimo ir gynybos. Kandidato pasirinkimai atstovauti klientams konkrečioje politinės korupcijos byloje nesuteikia galimybės būti paskirtam į politinę poziciją“, – teigiama Prezidentūros pateiktame komentare.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis apie G. Danėliaus teikimą į teisingumo ministrus šalies vadovei pranešė susitikime pirmadienį, o trečiadienį oficialiai pateikė prezidentei šią kandidatūrą. Pagal Konstituciją, ministrus skiria prezidentas premjero teikimu.

G. Danėlius šiuo metu yra advokatų kontoros „TGS Baltic“ (Varul, Grunte, Sutkiene) asocijuotas partneris, iki tapdamas advokatu 16 metų dirbo prokuroru, 2013 metais iš prokuratūros pasitraukė savo noru.

G. Danėlius atstovavo prezidentės atstovei spaudai Daivai Ulbinaitei byloje, kurioje ji buvo kaltinama dėl valstybės paslapties atskleidimo. Šioje byloje D. Ulbinaitė buvo išteisinta. Pastaruoju metu G. Danėlius koncerno „MG Baltic“ ir kelių partijų politinės korupcijos byloje gynė kyšininkavimu įtariamą buvusį koncerno viceprezidentą Raimondą Kurlianskį. Minėta byla šią savaitę perduota teismui.

Edvardo Blaževič nuotr.

S. Skvernelis: pozicija nesuderinama su teisinės valstybės principais

Sužinojęs šį sprendimą S. Skvernelis sakė, kad prezidentės motyvai atmesti advokato G. Danėliaus kandidaturą į teisingumo ministrus nesuderinami su teisinės valstybės principais. „Kai žmogui dėl profesijos, kurios metu vykdo sąžiningai ir dorai savo pareigas, užkertamas kelias tapti ministru, tai nėra teisinis argumentas,“ – žurnalistams sakė ministras pirmininkas.

„Dar daugiau, tai signalas teisinei visuomenei, parodant, kad Lietuvoje galime kvestionuoti, ar esame teisinė valstybė, ar gerbiame kiekvieno žmogaus teisę į gynybą, ar ta teisė pas mus nešališkai užtikrinama“, – kalbėjo premjeras.

Jis teigė apgailestaujantis, kad atmesta „profesionalaus, stipraus teisininko, kuris galėjo drąsiai ir iš karto spręsti susikaupusias teisingumo sistemos problemas, kandidatūra“.

Prezidentė D. Grybauskaitė pareiškė, kad G. Danėlius ministru nebus skiriamas dėl to, kad buvo advokatu politinės korupcijos byloje. „Premjero pateiktas kandidatas G. Danėlius nebus skiriamas į teisingumo ministro postą dėl galimo interesų konflikto. Advokatas pats apsisprendžia dėl vieno ar kito kliento atstovavimo ir gynybos. Kandidato pasirinkimai atstovauti klientams konkrečioje politinės korupcijos byloje nesuteikia galimybės būti paskirtam į politinę poziciją“, – teigiama Prezidentūros BNS pateiktame komentare.

Premjeras sakė, kad apie prezidentės sprendimą sužinojo iš žurnalistų. „Ačiū jums eilinį kartą, tikrai, jei ne jūs, nežinočiau daug dalykų, ir tik jūsų pagalba sužinau sprendimus, priimtus Prezidentūroje“, – sakė premjeras.

Klausiamas, ar kandidato atmetimui negalėjo turėti įtakos jo atsisakymas atstatydinti žemės ūkio ministrą Bronių Markauską, kaip reikalauja prezidentė, premjeras vertino, kad „jei tai turėjo įtaką, tai apgailėtina, nes tai visiškai nesusiję dalykai“.

„Dar kartą sakau, tai stipraus teisininko, stipraus profesionalo atmetimas, galbūt viena iš versijų, kad nenorima permainų“, – pridūrė S. Skvernelis. Klausiamas, kokie jo tolesni veiksmai, premjeras sakė ramiai apsvarstysiąs šį sprendimą: „Galbūt gausiu argumentus, ne iš žiniasklaidos, ir tuomet sprendimai gali būti įvairūs“. Į klausimą, ar dabartinė situacija, jo akimis, reiškia aštrią Prezidentūros ir Vyriausybės konfrontaciją, premjeras atsakė: „Jei net neišklausė kandidato į teisingumo ministrus, irgi yra pozicija“.

G. Danėlius BNS sakė nekomentuosiantis prezidentės sprendimo, kol nepamatė jo motyvų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų