Vašingtono ir Maskvos netiesioginio konflikto pradžia.

Rusų ekspertas: tai gali būti netiesioginio konflikto pradžia

Rusų ekspertas: tai gali būti netiesioginio konflikto pradžia

JAV smūgiai Sirijoje tikriausiai žymi Vašingtono ir Maskvos netiesioginio konflikto pradžią, o Rusija atsidūrė keblioje padėtyje, spręsdama dėl atsakomosios reakcijos, penktadienį pareiškė vienas rusų ekspertas.

Analitinio centro „Rusijos tarptautinių reikalų taryba“ (RSMD) generalinis direktorius Andrejus Kortunovas teigė, kad JAV smūgiai sukuria nepalankų foną ateinančią savaitę suplanuotam JAV valstybės sekretoriaus Rexo Tillersono vizitui Maskvoje.

„Galima sakyti, kad netiesioginis Rusijos ir JAV karinis konfliktavimas jau prasidėjo, nes JAV suduoda smūgius Rusijos sąjungininkui – Sirijos prezidento Basharo al. Assado pajėgoms, infrastruktūrai, kurią kontroliuoja Damaskas“, – pažymėjo A.Kortunovas.

Pasak jo, aerodrome, kurį apšaudė JAV pajėgos, buvo ir rusų lėktuvų. Eksperto nuomone, tokie Vašingtono veiksmai didina tiesioginės Rusijos ir JAV priešpriešos riziką.

Žinoma, tiesioginės karinės Rusijos ir JAV priešpriešos rizika reikšmingai padidėja, bet kokiu laipsniu šis galimas susidūrimas nuves arba nenuves prie trečio pasaulinio karo, yra atitinkamų lyderių atsakomybės klausimas.

„Žinoma, tiesioginės karinės Rusijos ir JAV priešpriešos rizika reikšmingai padidėja, bet kokiu laipsniu šis galimas susidūrimas nuves arba nenuves prie trečio pasaulinio karo, yra atitinkamų lyderių atsakomybės klausimas“, – pabrėžė A.Kortunovas.

Kontekstas susitikimui

Jis taip pat mano, jog pastarieji įvykiai „sukuria nepalankų foną JAV valstybės sekretoriaus Rexo Tillersono vizitui Maskvoje ir, tuo pačiu, nepalankią atmosferą Rusijos ir JAV santykių plėtojimui“.

„Aišku, kad vietoje bendradarbiavimo krypties aptarinėjimo pagrindinė tema bus padėtis Sirijoje ir bandymas rasti kokį nors sprendinį, kuris sudarytų sąlygas sumažinti įtampą ir sutrukdytų eskalacijai“, – sakė ekspertas.

Jo nuomone, politiniu ir diplomatiniu požiūriu Maskva atsidūrė keblioje padėtyje, „kai sunku rasti naudingą reakciją į tai, kas įvyko“.

Galimi scenarijai

Ekspertas numato du galimus Rusijos reakcijos variantus.

„Galima tęsti tradiciškai rusišką liniją, kad cheminė ataka nesusijusi su Damasku, kad tai – provokacija, blokuoti bet kokias JT Saugumo Tarybos rezoliucijas, bet tada egzistuoja galimybė, kad JAV tęs savo karinius veiksmus. Ir tai gali sukelti tiesioginės Rusijos ir JAV karinės priešpriešos Sirijoje pavojų su neprognozuojamomis pasekmėmis“, – sakė jis.

Kita vertus, „galima eiti kitu keliu: pripažinti Vakarų versiją, kad cheminę ataką įvykdė Basharo al. Assado pajėgos ir kad režimas privalo atsakyti“, pažymėjo A.Kortunovas.

Jo nuomone, „tokia pozicija liudytų, kad Rusija pasirengusi atiduoti Basharą al. Assadą ir sutikti su režimo pakeitimu“.

„Tada kyla klausimas, ką mes ten veikėme visus tuos metus ir kokie yra mūsų pačių karinės kampanijos rezultatai“, – pridūrė jis.

„Manau, čia reikia didelio politinio meno ir lankstumo, kad neprarastume Sirijoje iškovotų pozicijų ir tuo pačiu užkirstume kelią naujam įtampos tarp Amerikos ir Rusijos padidėjimui, kuris sukeltų padarinių ne tik regionui, bet ir visam mūsų santykių kompleksui“, – sakė A.Kortunovas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų