T. Janeliūnas (Alfa.lt nuotr.)

Politologas: prieš EP rinkimus valstiečių kamuolys rieda žemyn

Politologas: prieš EP rinkimus valstiečių kamuolys rieda žemyn

Pralaimėjimas prezidento rinkimų pirmajame ture gerokai sumažino valdančiųjų, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS), šansus Europos Parlamento rinkimuose, teigia politologas Tomas Janeliūnas.

„Laimėti EP rinkimų valstiečiams ir žaliesiems bus labai sudėtinga, nes dabar tendencija jau yra aiškiai riedančio kamuolio žemyn“, – sakė jis laidai „Alfa taškas“.

Pasak T. Janeliūno, pakeisti esamą tendenciją per likusias dvi nepilnas savaites LVŽS greičiausiai nepavyks. Valstiečiams ne į naudą bus rinkėjų polinkis lemti žinomus nugalėtojus.

„Mes dažnai matome Seimo rinkimus, kai po pirmojo turo dažniau pagreitį įgyja laiminčios jėgos. Ir dėl to tie skirtumai vėliau išryškėja antrajame ture“, – sakė Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorius.

T. Janeliūnas atkreipė dėmesį į kelis esminius veiksnius, kurie nieko gero EP rinkimuose nežada LVŽS. Pirmasis – partija prezidento rinkimų antrajame ture nebeturės savo kandidato, ir dėl to sumažės net jos ištikimiausių rinkėjų paskatos ateiti balsuoti. Be to, pralaimėjimo nuotaikos esą dar labiau mažins paskatas balsuoti. „Jie vargu ar galės pritraukti rinkėjų iš kitų partijų, kurios savo kandidatus taip pat jau prarado“, – pridūrė politologas.

Galiausiai ekspertas pabrėžė, kad klausimų rinkėjams gali sukelti ir LVŽS keliamo kandidatų sąrašo sudėtis. Jame galima rasti ir esamo europarlamentaro Bronio Ropės, ir buvusio krepšininko, o dabar verslininko Šarūno Marčiulionio pavardes, tačiau daugiau garsių pavardžių trūksta. „Tai yra toks gana juokingas sąrašas, lyginant net su tų pačių konservatorių aukščiausio lygmens politikais, – sakė T. Janeliūnas. – Šia prasme net ir tas sąrašų palyginimas yra ne valstiečių žaliųjų naudai.“

Politologo teigimu, EP rinkimuose tikrai nesugebės pakartoti prezidento rinkimuose dalyvavusio premjero Sauliaus Skvernelio pasiekimo (jis surinko daugiau nei 19 proc. balsų). „Jiems lieka tarp 10 ir 15-16 proc.“, – sakė T. Janeliūnas.

Europos Parlamento rinkimai visoje ES vyks gegužės 23-26 dienomis. Lietuvoje balsavimas rengiamas sekmadienį, gegužės 26 dieną.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų