Pamatų problemos ir jų sprendimo būdai

Pamatų problemos ir jų sprendimo būdai

Nesvarbu, ar tai giliai po žeme, ar paviršiuje esanti konstrukcija, ją visuomet veikia vandens hidrostatinis slėgis. Jei konstrukcija netinkamai izoliuota, joje yra įtrūkimų ar nesandarumų, tai dėl vandens hidrostatinio slėgio poveikio ji pradeda irti, į statinio vidų ima skverbtis vanduo. Iš pradžių tai kelia problemų statinio funkcionalumui, o ilgainiui gali silpnėti ir būti stipriai pažeista pati konstrukcija.

Nuo seno įprasta pamatus apsaugoti nuo drėgmės iš išorės klojant hidroizoliacinę membraną. Tinkamai įrengta, ji gali būti naudojama gana ilgą laiką. Tačiau ši izoliacija turi ir trūkumų. Pagrindinis – tas, kad membrana konstrukcija dengiama tik iš tos pusės, kurioje turi sąlytį su vandeniu. Kitas – ją ga­lima pažeisti tiek įrengimo metu, tiek eksploatuojant pastatą. Trečiasis membranos minusas – ji sensta ir, laikui bėgant, praranda savo savybes.

Atsiradus hidroizoliacinio sluoksnio (membranos) pažeidimams, tenka ieškoti būdų, kaip užsandarinti vietas, pro kurias skverbiasi drėgmė. Dažniausiai tai tenka daryti iš vidinės pusės. Tai nelengva ir nepigi užduotis, nes tenka remontuoti ir drėgmės sugadintą patalpų apdailą. Pro membranos pažeistą vietą į konstrukciją patekęs vanduo migruoja dideliame plote, todėl iš vidaus izoliuoti reikia ne tik pažeistą, bet ir visą plotą.

xypexHidroizoliacijos „Xypex“ savybės

Ieškant būdų, kaip kompensuoti hidroizoliacinių membranų trūkumus, prieš 50 metų buvo sukurta kristalinė hidroizoliacija „Xypex“.

Vienas pagrindinių „Xypex“ pranašumų tas, kad ji veikia betono savybes. „Xypex“ įsiskverbia giliai į betono poras ir kapiliarus, reaguoja su šalutiniais cemento hidratacijos produktais ir suformuoja netirpias kristalines struktūras. Betonas tampa nelaidus, apsaugotas nuo skysčių įsiskverbimo iš bet kurios pusės.

Kadangi hidroizoliacija atsidu­ria pačiame betone, paviršinis sluoksnis tampa nesvarbus, betono paviršiaus nebereikia saugoti nuo pažeidimų. Tai ypač aktualu atliekant montavimo darbus ant hidroizoliacija padengto paviršiaus. Taip pat nereikia bijoti, kad, užpilant pamatus gruntu, šis pažeis hidroizoliaciją.

„Xypex“ hidroizoliacinis efektas konstrukciją veikia 20 cm ir giliau. Taigi, net jei tam tikrose vietose dėl defektų ar nešvarumų konstrukcija nebus padengta „Xypex“, hidroizoliacinis efektas nesusilpnės – kristalizacija veiks iš aplinkinių paviršių.

Hidroizoliaciją naudojant baseinams, rezervuarams, užtvankoms ir kitoms povandeninėms bei požeminėms konstrukcijoms, labai svarbu betoną apsaugoti nuo slėginio vandens. Kadangi „Xypex“ veikia ne vien konstrukcijos paviršių, bet visą betoninę konstrukciją, betonas apsaugomas nuo slėginio vandens net veikiant 122 metrų aukščio vandens stulpui iš bet kurios konstrukcijos pusės.

„Xypex“ išskirtinumas

„Xypex“ kūrėjai džiaugiasi pelnyta sėkme ir neverta stebėtis, kad kitos kompanijos bando kopijuoti patentuotą kristalizacinę technologiją. Rinkoje yra nemažai produktų, kurie buvo kuriami stengiantis atkartoti „Xypex“ savybes.

Didelės apimties statybos projektų užsakovai ar statybininkai suinteresuoti parinkti tinkamiausius produktus ir technologijas, todėl užsako palyginamuosius tyrimus nepriklausomose laboratorijose. Tokių tyrimų rezultatai atskleidžia „Xypex“ išskirtines ypatybes ir įrodo šios hidroizoliacijos efektyvumą.

Elektroniniu mikroskopu gautose betono nuotraukose galima vaizdžiai pamatyti „Xypex“ kristalizacijos proceso rezultatus – susiformavusią unikalią kristalinę struktūrą ir jos tankį. Analizuojant įvairiose laboratorijose atliktų bandymų rezultatus ir lyginant daugybę mikroskopais darytų „Xypex“ bei kitų medžiagų suformuotų kristalinių struktūrų nuotraukų, galima įsitikinti, kad rinkoje nėra analogų, veikiančių taip pat kaip „Xypex“.

Kaip sukurti nelaidų drėgmei betoną

Betonuojant naujai statomas pamatines konstrukcijas, daugeliu atvejų geriausia standartines pamatų izoliavimo nuo drėgmės technologijas pakeisti hidroizoliaciniu betono priedu „Xypex Admix C-1000 NF“. Tai seniai naudojama technologija, Vokietijoje dar vadinama „Weiβe Wanne“.

Stingdamas betonas ima trūkinėti. Per atsiradusius įtrūkius į jį patenka vanduo, agresyvios medžiagos, sukeliančios armatūros koroziją, taip pat prarandami vandeniui nelaidaus hidrobetono pranašumai.

Naudojant „Xypex“, ši problema išsprendžiama. Priedas „Xypex Admix C-1000 NF“ patikimai iki 0,4 mm užsandarina įtrūkius, todėl nereikia didinti armatūros kiekio ar naudoti kitų priemonių. Visa konstrukcija tampa nelaidi vandeniui ir apsaugota nuo agresyvaus aplinkos poveikio. Net jei betonas eksploatuojamas įtrūksta, aktyvūs „Xypex“ cheminiai komponentai sureaguoja su į konstrukciją patekusiu vandeniu ir užsandarina atsiradusį trūkį.

Betonas tampa nelaidus vos išlietas, o, laikui bėgant, hidroizoliacija stiprėja ir savo savybes išlaiko ilgą laiką. Didelis šios technologijos pranašumas – sutaupoma ne tik pinigų, bet ir laiko: betonuojant pamatus žiemą, juos iš karto galima šiltinti ir užpilti gruntu.

„Xypex“ priedas sėkmingai naudojamas tūkstančiuose visame pasaulyje įgyvendinamų projektų, taip pat ir Lietuvoje. Įmaišyti šį priedą galima tiek gamykloje, tiek betonvežyje ar statybos aikštelėje. Jį galima naudoti ir gaminant betoną mažose buitinėse maišyklėse.

„Xypex Admix C-1000 NF“ dažnai naudojamas liejant grindis požeminiuose garažuose, rūsiuose, sandėliuose. Grindys tampa nelaidžios skysčiams, apsaugotos nuo chemikalų.

Jungčių ir sandūrų sandarinimas

Akivaizdu, kad labai svarbu tinkamai parinkti visų konstrukcinių jungčių, technologinių ir temperatūrinių siūlių, įvadų hidroizoliavimo sistemas. Jos skiriasi įrengimo technika ir efektyvumu. Visus „už“ ir „prieš“ reikėtų išsiaiškinti prieš padarant sprendimą, o kaina neturėtų būti lemiamas veiksnys.

Jei hidroizoliacija reikalinga siekiant išvengti hidrostatinio spaudimo pasekmių, rekomenduojama pašalinti bet kokią riziką ir rinktis dvigubos ar net trigubos apsaugos sistemą, nes, tinkamai neužsandarinus jungčių ir sandūrų, remonto kaina visada bus daug kartų didesnė nei brangiausia statybos metu įrengta sistema.

Technologinėms ar kitoms siūlėms galima naudoti „Xypex“ medžiagas, bentonitines, metalines ar PVC tarpines. Temperatūrinėms siūlėms sandarinti dažniausiai naudojamos PVC tarpinės, poliuretaniniai hermetikai ir pan.

Ten, kur komunikacijos kerta konstrukcijas, sandarinimui naudojamos iš anksto paruoštos sistemos, „Xypex“ medžiagos arba specialiai tam skirtas sandariklis „Sealtaq® Aquablock“. Jie puikiai tinka ten, kur konstrukciją kerta kabeliai, vamzdžiai, taip pat, kai vamzdis išcentruotas arba kai kiaurymė arba vamzdis nestandartinės formos.

„Sealtaq® Aquablock“ – tai minkšta, nekietėjanti dramblio kaulo spalvos pasta, skirta vamzdžių ar kabelių įvadams sienose sandarinti, taip pat kiaurymėms nuo dujų, drėgmės, stovinčio ir slėginio gruntinio vandens sandarinti. Ši priemonė pasižymi sandarinamosiomis savybėmis net esant dideliam hidrostatiniam spaudimui. Jei kabelis ar vamzdis bus sujudintas, sandariklis, kontaktuodamas su vandeniu, plėsis ir hidroizoliacija vėl atliks savo funkciją. Plėsdamasis sandariklis nesukuria konstrukcijai papildomų apkrovų ir plečiasi tiek, kiek yra vietos.

Praktinis panaudojimas

Dažnai dėl pažeistos ar pasenusios išorinės hidroizoliacijos į patalpas skverbiasi vanduo, o pataisyti pažeistos izoliacijos nėra galimybės. Šioms problemoms spręsti naudojami specialiai tam sukurti produktai: „Xypex Concentrate“ ir „Xypex Patch’n Plug“.

Rūsio izoliavimas nuo drėgmės iš vidaus

Nuo konstrukcijos paviršiaus pašalinami visi nešvarumai, dažai ir pan. Geriausia tam naudoti aukšto spaudimo vandens srovę, o jei reikia – ir mechanines priemones. Betonas prireikus įmirkomas giliau.

Kad „Xypex“ veiktų, betone turi būti vandens. Užtepta ant sauso betono, priemonė negalės patekti gilyn, į betono vidų, likusi paviršiuje, ji neduos jokio efekto. Jei betonas šviežias ar šlapias dėl prasiskverbiančio vandens, jį užtenka nuplauti.

Blokų sandūros (1) ir įtrūkiai (2) išdaužomi suformuojant П formos griovelį, kurio matmenys – mažiausiai 2,5 cm x 2,5 cm. Griovelių paviršius nuplaunamas vandens srove arba nuvalomas šlapiu šepečiu. Pašalinamos dulkės ir, jei reikia, betonas įmirkomas giliau. Jei per išdaužytas vietas skverbiasi vanduo (3), tai jam sustabdyti naudojama „Xypex Patch‘n Plug“ priemonė.

Griovelių paviršius ir kelių centimetrų pločio juostos aplink juos nutepami „Xypex Concentrate“, sunaudojant apie 1 kg/m2. Iškart po to grioveliai užtaisomi tirštu tos pačios priemonės „Xypex Concentrate“ mišiniu. Visas betono paviršius (4) taip pat padengiamas „Xypex Concentrate“, sunaudojant  0,8 kg/m2.

Paviršius tris dienas periodiškai apipurškiamas vandens rūku. Purkšti reikia tiek, kad betonas nedžiūtų per greitai, tačiau ant paviršiaus neturi susidaryti vandens perteklius.

Siekiant įsitikinti tokios hidroizoliacijos efektyvumu, nepriklausomose laboratorijose buvo atlikti tyrimai. Jie įrodė, kad, „Xypex“ medžiagomis izoliavus rūsį, per keletą mėnesių betonas tapo nelaidus drėgmei net iki 35 centimetrų.

www.vizginta.lt

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų