Scanpix nuotr.

Mirė amerikiečių literatūros milžinas Philipas Rothas

Mirė amerikiečių literatūros milžinas Philipas Rothas

Eidamas 86-uosius metus mirė romanistas Philipas Rothas, buvęs tarp dominuojančių XX amžiaus antrosios pusės amerikiečių literatūros jėgų, praneša JAV žiniasklaida.

Rašytojas už savo romaną „Amerikietiška pastoralė“ (American Pastoral) 1998-aisiais buvo apdovanotas prestižine Pulitzerio premija.

Naujienas apie Niujorke ir Konektikute gyvenusio Ph. Rotho mirtį pirmasis pranešė žurnalas „The New Yorker“. Laikraštis „The New York Times“ tai patvirtino remdamasis vienu artimu velionio draugu.

Eseistas ir kritikas Ph. Rothas labiausiai garsėjo Amerikos žydų patirties naudojimu savo darbuose. Rašytojo statusą literatūros scenoje po Antrojo pasaulinio karo nulėmė jo perteikiamos žinios universalumas. Jis pats kartą pasakė: „Aš rašau ne žydiškai, rašau amerikietiškai.“

Ilgą laiką P. Rothas sugebėjo dirbti ir produktyviai, ir labai kokybiškai. Tokios kūrybos pavyzdžiu galėtų būti politinė trilogija, kurią sudaro „Amerikietiška pastoralė“, 1998 metų „I Married a Communist“ ir 2000 metų „The Human Stain“.

Ph. Rothas yra pelnęs daugumą garbingiausių literatūrinių apdovanojimų, bet Nobelio literatūros premijos taip ir negavo.

Švedijos akademija anksčiau šį mėnesį paskelbė, kad šiemet Nobelio literatūros premija nebus paskirta dėl krizės, susijusios su kampanija prieš lytinį priekabiavimą „#MeToo“.

Philipas Miltonas Rothas gimė 1933 metų kovo 19 dieną Niuarke Naujajame Džersyje. Jis yra Europos žydų, su XIX amžiaus imigracijos banga atvykusių į JAV, vaikaitis.

„Portnojaus skundo“ (Portnoy’s Complaint) autoriaus agentas Andrew Wylie sakė, kad rašytojas mirė antradienį vakare nuo širdies nepakankamumo.

Ph. Rothas buvo nuožmus satyrikas ir nepalenkiamas realistas, bebaimis pasakotojas apie seksą, mirtį, asimiliaciją ir likimą. Jis buvo ateistas, prisiekęs ištikimybę žemiškai vaizduotei.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų