Lipni vilionė

Lipni vilionė

Kadaise šeimininkės medumi maskuodavo klaidas: taisydavo perrūgusį vyną, mirkydavo persūdytą mėsą. Esą taip atsirado žymusis medumi glaistytas rūkytas kumpis. Rasa Pangonytė kviečia ieškoti naujų derinių.

Jūrų ir žemės gėrybės su medaus padažu
(1 didelė porcija)

Paprašytas su medumi pagaminti „ką nors tokio“, „Panama Food Garden“ virtuvės šefas Paulius Bartkevičius iškart skuba improvizuoti – ant grotelių kepsime aštuonkojį ir užpilsime medaus padažu… Vėliau prie šios gėrybės prisijungia jautienos kepsnys ir krevetė, dar sauja žalumynų. Taip tiesiog akyse gimsta naujas patiekalas.

Paklaustas, kaip dažnai atnaujinamas sezonus sekančio restorano valgiaraštis, P. Bartkevičius nusišypso: šauna į galvą receptas, ir darome. Vasarą idėjų tikrai nestinga. Juolab kad kai kurių ingredientų šefas gali pasiskinti kieme – restorano darže. Medus šioje virtuvėje naudojamas dažnai. „Šiandien kaip tik ruošiau žirnelių ir mėtų sriubą su medumi bei tabasko padažu. Dažnai medumi keičiu cukrų salotų padažuose“, – pasakoja P. Bartkevičius.

Medų virėjas naudoja ir tuomet, kai nori, kad kepsnio viršus gražiai apskrustų. Tačiau įspėja, kad tuo reikia pasirūpinti mėsai iškepus, antraip medus sudegs. Ruošiant vidutiniškai iškeptą kepsnį, šefas pataria mėsą čirškinti 7–8 minutes, vieną kartą apverčiant ir trumpai apkepant, „uždarant“ kepsnio šonus, kad sultys neištekėtų.

Keptomis jūrų gėrybėmis galima mėgautis dar greičiau – joms užtenka vos kelias minutes pasivartyti ant grotelių.

Sudedamosios dalys:
250 g jautienos išpjovos,
120 g aštuonkojo čiuptuvo,
1 didžioji krevetė su kiautu,
70 g žaliųjų žirnelių su ankštimis,
70 g saliero stiebo,
30 g pankolio šaknies,
1 skiltelė česnako,
0,5 aitriosios paprikos ankšties,
1 v. š. medaus,
žalioji citrina,
druska,
pipirai,
sviestas,
burokėlių ir česnakų daigų papuošti.

Paruošimas: jautienos išpjovą kartu su aštuonkoju kepkite žarijų kaitroje. Pagardinkite druska ir pipirais. Keptuvėje svieste lengvai apkepkite žirnelius, pjaustytą saliero stiebą, pankolį, česnaką, griežinėliais pjaustytą papriką ir krevetę. Kepkite vos kelias minutes, kad daržovės liktų traškios ir sultingos. Pabaigoje užpilkite medų ir leiskite daržovėms šiek tiek karamelizuotis. Pagal skonį užspauskite žaliosios citrinos sulčių. Kai padažas sutirštės (po 30–45 sekundžių), nuimkite keptuvę nuo ugnies. Padažą pilkite į lėkštę su kepsniu ir aštuonkoju, papuoškite burokėlių bei česnakų daigais.

 

Medų, kaip vienintelį saldiklį, europiečiai vartojo iki XVI a., o nuo XIX a. jį masiškai ėmė keisti cukrumi. Nors šis virtuvėje daugeliu atvejų iš tiesų gali atstoti medų, kai kurie saldumynai, pavyzdžiui, nuga, meduoliai, baklava, be natūralaus bičių produkto tiesiog neįsivaizduojami.

Be jo nebūtų ir Šiaurės Europos vynu vadinamo midaus, kurį lietuviai kartais klaidingai bando priskirti tik sau. Teigiama, kad šį gėrimą senovės persai, indai ir kinai gamindavo jau prieš 7–8 tūkst. metų. Iš čia, ko gero, atsirado sąvoka „medaus mėnuo“. Anot legendų, pagal senovės Persijos tradiciją jaunavedžiai mėnesį po vestuvių kasdien turėjo išgerti po taurelę midaus, kad lengviau rastų bendrą kalbą ir susilauktų sūnaus.

Mano įsitikinimu, medus dera beveik visur ir patiekalus tik pagerina. Pyragai, saldėsiai, glazūruoti šonkauliukai, sparneliai, salotų padažai, marinatai, gėrimai įgauna ypatingą aromatą bei skonį.

Medus puikiai tinka traškiai kepinių plutelei formuoti. Kadangi kaitinamas jis greičiau paruduoja, kepant pyragą patariama nustatyti keliais laipsniais žemesnę temperatūrą. Kepiniuose medus padeda išlaikyti drėgmę. Pravartu žinoti, kad tai stiprus saldiklis – pusė stiklinės medaus prilygsta stiklinei cukraus. Be to, kepiniuose prireiks ketvirtadaliu mažiau skysčių. Tarkime, jei recepte nurodyta pilti litrą pieno ir dvi stiklines cukraus, naudojant medų reikės 0,75 litro pieno ir stiklinės medaus.

Prikausomai nuo to, iš kokių augalų – pienių, liepų, viržių, rapsų ir kt. – bitės sunešė nektarą, skiriasi medaus spalva, skonis, aromatas, maistinės, gydomosios savybės, tirštumas, kristalizavimosi laikas.

Subtiliausi gurmanai netgi išskiria, su kuo kurios rūšys labiausiai dera. Pavyzdžiui, liepų medus labiau tinka su lengvais sūriais, gėrimams, mėtų arbatai pagardinti. O tamsusis grikių rekomenduojamas su brandžiais sūriais, kepsnių padažams gaminti, tradiciniams medaus pyragams kepti.

Kaip išsirinkti kokybišką medų, tikslaus atsakymo nepateikia net patys bitininkai. Jauna bitininkė Vilma Stankutė sako, kad eiliniam pirkėjui atskirti kokybišką produktą nuo prastesnio iš tiesų sudėtinga, todėl perkant jį iš nepažįstamų bitininkų pravartu paprašyti tyrimų dokumentų: „Kartais žmonės sako, kad šviesus medus negeras, nes ten krakmolo pripilta, arba stambiakristalis prastas, nes pridėta cukraus. Tačiau dažnai taip ir turi būti, tokia medaus rūšis.“ Ir nors kai kurios medaus rūšys, kaip antai aviečių, laikomos geresnėmis už kitas, bitininkės teigimu, Lietuvoje įtakos pardavimo kainai tai beveik neturi.

 

Dėdienės meduolis
(apie 20 porcijų)

Šis meduolis – vienas iš „firminių“ mano dėdienės kepinių. Iš nurodyto produktų
kiekio išeina didžiulis sotus pyragas. Jei neruošiate didelės puotos, pakaks ir
pusės ingredientų.
Sudedamosios dalys:
350 g medaus,
120 g cukraus,
200 g sviesto,
750 g miltų,
4 kiaušiniai,
1 a. š. sodos,
1 a. š. kepimo miltelių,
1 a. š. vanilinio cukraus,
2–3 a. š. mėgstamų prieskonių mišinio (gvazdikėlių, cinamono, kardamono, muskato ir pan.).

Paruošimas: mikrobangų krosnelėje arba inde su karštu vandeniu ištirpinkite medų, cukrų ir sviestą, įmuškite kiaušinius. Kitame inde sumaišykite visus sausus produktus. Miltų mišinį dalimis pilkite į medaus ir sviesto masę, maišykite, kol tešla bus minkšta, bet vientisa. Padalykite tešlą į keturias dalis, kiekvieną rutuliuką įvyniokite į maistinę plėvelę ir bent valandai palikite šaldytuve. Jei skubate, galite kišti tiesiai į šaldiklį.

Stalą pabarstykite miltais ir iškočiokite 3–5 mm storio lakštus. Jei norite taisyklingos formos meduolio, lakštus apipjaustykite. Dėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą ir kepkite apie 10–15 minučių 180 laipsnių temperatūroje, kol gražiai paruduos. Iškepkite ir tešlos likučius – bus kuo papuošti pyragą.

Kol lakštai aušta, paruoškite grietininį kremą pertepti. Grietinę išsukite su cukrumi. Jo galite dėti mažiau, nes pyragas ir taip saldus. Želatiną ištirpinkite šiltame virintame vandenyje ir įmaišykite į grietinę. Ištepkite lakštus, aptepkite viršų ir papuoškite tešlos likučių trupiniais. Kurį laiką meduolį palikite vėsioje vietoje.

PATARIMAI

Vaikams iki 1 metų medaus duoti nerekomenduojama. Jame gali būti bakterijų, sukeliančių botulizmą, sporų. Kūdikio žarnyne gali pradėti gamintis nuo­dinga medžiaga botulotoksinas, galintis paralyžiuoti raumenis. Vyresnių vaikų ir suaugusiųjų organizmas sugeba užkirsti kelią augti šiai bakterijai.

Medaus pagrindą sudaro vanduo ir angliavandeniai, iš kurių daugiausia gliukozės ir fruktozės. Taip pat mineralinės medžiagos (kalis, geležis, magnis), vitaminas C ir kitos, kurių kiekis skiriasi priklausomai nuo medaus rūšies.

Meduje esanti gliukozė energijos suteikia greitai, nes pasisavinama sparčiai. Fruktozę organizmas pasisavina lėtai, todėl ji suteikia jėgų ilgai sportuojant. Taigi prieš dviračio ar bėgimo treniruotę suvalgykite šaukštą medaus – tai padės įveikti kilometru kitu daugiau.
Jeigu ryte jaučiatės mieguisti ir trūksta energijos, pakabinkite medaus: užsitepkite ant skrebučio, pasaldinkite juo arbatą ar kavą.
Susikristalizavusį medų galima „išleisti“ indą su juo 5–10 minučių palaikius karštame vandenyje. Medaus negalima laikyti variniuose, geležiniuose, taip pat plastikiniuose induose.

 

Medaus ir mėtų limonadas
(4–6 stiklinės)

Toks gėrimas patiks ir mažiems, ir dideliems. Tikslių ingredientų proporcijų nėra, nes tobulas limonadas – skonio reikalas. Maišykite produktus ir ragaukite.
Sirupo sudedamosios dalys:
80 g cukraus,
80 ml vandens,
sauja kapotų mėtų.

Limonado sudedamosios dalys:
1–1,5 l vandens,
100–150 ml citrinų sulčių,
2 a. š. medaus,
citrinų skiltelių ir mėtų lapelių papuošti.

Paruošimas: pirmiausia pagaminkite sirupą: į puodą supilkite vandenį, cukrų, suberkite smulkintas mėtas ir 5­­ minutes pavirkite. Palikite keletui minučių, kad pravėstų, tuomet sirupą perkoškite per sietelį. Mėtų likučius išmeskite. Palikite sirupą ataušti. Šaldytuve jį galėsite laikyti keletą dienų. Į vandenį įpilkite šviežiai spaustų citrinų sulčių, sirupo, ištirpinto medaus ir išmaišykite. Į stiklines galite įmeskite ledukų, citrinos skiltelę, mėtų lapelių.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų