(„Reuters“ nuotr.)

Lietuva nepamiršta permokėjusi „Gazprom“ už dujas

Lietuva nepamiršta permokėjusi „Gazprom“ už dujas

Lietuvos prezidentė teigia, kad Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ dėl anksčiau parduotų brangių dujų turėtų kompensuoti nuostolius ir Lietuvai, ir kitoms ES valstybėms. Tai Dalia Grybauskaitė pareiškė po susitikimo su už konkurenciją atsakinga eurokomisare Margrethe Vestager.

M.Vestager praėjusią savaitę paskelbė, kad valdybės valdoma įmonė „Lietuvos geležinkeliai“ ribojo konkurenciją 2008 metais išardžiusi bėgius iš Mažeikių į Rengę Latvijoje, ir turės sumokėti beveik 28 mln. eurų baudą, taip pat Lietuva taip pat įpareigota ištaisyti pažeidimą – atstatyti bėgius arba imtis kitų priemonių konkurencijai atkurti. D. Grybauskaitė gi pažymėjo, jog tikisi, kad Komisija išliks principinga ir tokių kompanijų kaip „Gazprom“ atveju, rašoma Prezidentūros pranešime.

„Prezidentė pakvietė Europos Komisiją siekti, kad nuo „Gazprom“ monopolio nukentėjusioms valstybėms, tarp jų ir Lietuvai, būtų kompensuota už patirtus finansinius nuostolius, ir užtikrinti, kad ateityje būtų taikomos sąžininga konkurencija pagrįstos ir realią rinkos situaciją atspindinčios dujų kainos“, – pranešė Prezidentūra.

Susitikime aptarta EK „Lietuvos geležinkeliams“ skirta bauda, kuri, anot D. Grybauskaitės, gali pakenkti Lietuvos įvaizdžiui. Kalbėta ir apie dujotiekio „Nord Stream 2“ projektą, kurį D.Grybauskaitė pavadino prieštaraujančiu Europos Sąjungos teisei bei didinančiu priklausomybę nuo „Gazprom“. Be to, diskutuota apie Astravo atominės elektrinės bei Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimo su kontinentine Europa projektus.

Komisija tiria „Gazprom“ piktnaudžiavimą dominuojančia padėtimi 2004–2012 metais Rytų ir Vidurio Europoje. Koncernas šiemet pažadėjo, kad sudarys galimybę šalims laisvai prekiauti rusiškomis dujomis ir tieks jas konkurencinga kaina, tačiau Lietuvos Vyriausybė reikalauja, kad jis atlygintų žalą. Imtis griežtesnių sankcijų prieš „Gazprom“ taip pat reikalauja Latvija, Estija, Lenkija ir Bulgarija.

Komisija tiria „Gazprom“ piktnaudžiavimą dominuojančia padėtimi 2004–2012 metais Rytų ir Vidurio Europoje.

Lietuva Stokholmo arbitraže iš „Gazprom“ nesėkmingai siekė atgauti 1,4 mlrd. eurų už permokėtas dujas – pernai birželį arbitražas paskelbė neįžvelgęs Rusijos bendrovės kaltės, tačiau pripažino, kad „Gazprom“, tiekdamas dujas Lietuvai ir valdydamas „Lietuvos dujų“ akcijų, turėjo interesų konfliktą.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama. 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų