Langai: svarbu ne tik rėmas ir stiklas

Langai: svarbu ne tik rėmas ir stiklas

Renkantis langus, pirkėjo sprendimą dažniausiai lemia jo skonis ir piniginė, nors tikrai ne mažiau svarbūs yra techniniai duomenys, leidžiantys surasti optimalų kainos ir kokybės santykį.

Langas nėra vien tik rėmas ir stiklo paketas. Jo kokybę nusako įvairūs parametrai: šilumos ir garso izoliavimas, šviesos laidumas, ilgaamžiškumas, priežiūros paprastumas ir estetika. Geras gaminys užtikrina šiuos minėtus dalykus. Langas naudojamas labai ilgai, neretai iki 30–40 metų, todėl svarbu, kad jo savybės išliktų nepakitusios visą eksploatacijos laiką.

Pardavėjas ar gamintojas?

UAB „Sumeda“ komercijos vadovė Daiva Viselgaitė pataria pirmiausia išsirinkti patikimą pardavėją, kuris kartu būtų ir gamintojas. Jei langai perkami iš paties gamintojo, galima būti tikram, jog šis suinteresuotas pateikti aukštos kokybės prekę, juk pirkėjas galės kreiptis tiesiai į jį, o jam teks spręsti kilusias problemas. Įsigyjant langus iš perpardavėjo, tai padaryti jau sunkiau – tarp gamintojo ir pirkėjo atsiranda papildoma grandis.

Pašnekovės teigimu, lango ilgaamžiškumas susijęs su gamybos specifika ir medžiagomis. Būtina atkreipti dėmesį į naudojamas žaliavas ir jų kilmės šalį, gaminių sertifikatus, gamyklos kokybės kontrolės sistemą ir veiklos trukmę, net į tai, ar įmonė keitė savo pavadinimą – natūralu, kad gerai vertinama ir rekomendacijų sulaukianti įmonė savo pavadinimą saugo ir jo nekeičia. Nereikėtų kuklintis paprašyti apžiūrėti gamyklą – pamatysite, kokia vyrauja vidaus tvarka, kokiais darbo principais vadovaujamasi, visa tai formuoja įmonės veidą. Kokia gamykla – tokio gaminio ir galite tikėtis.

 

Svarbiausios savybės

Pasak D. Viselgaitės, nėra paprasta išsirinkti langus iš produkcijos gausos, todėl pirmiausia reikia atsižvelgti į svarbiausius parametrus, iš kurių reikšmingiausias – šilumos perdavimo koeficientas U [W/(m2K)]. „Tai rodiklis, nusakantis šilumos srautą, kuris yra perduodamas per 1 m2 gaminio ploto, esant 1 K skirtumui tarp temperatūrų per atitinkamą laiko tarpą. Kitaip tariant, jis parodo, kaip efektyviai langas sulaiko šilumą. Langas laikomas labai šiltu, kai jo Uw vertė yra 1,0 W/(m2K) arba mažesnė. Kuo koeficiento vertė mažesnė, tuo langas šiltesnis”, – aiškino D. Viselgaitė.

Kiti universalūs parametrai yra garso izoliacija, laidumas šviesai. Neretai manoma, kad labai svarbu yra lango rėmo ir varčios storis, nors tai – sąlyginė savybė: jei storėjant rėmui gerėja ir Uf (kartu ir Uw) vertė, tuomet jis tikrai svarbus, tačiau jei U vertės pokytis nežymus, tai rėmo storis nieko nelemia.

Pašnekovės teigimu, langų priežiūros paprastumas reikšmingas ne visiems, ypač įsigijimo momentu. Žmonės esą dažnai apie tai visiškai nesusimąsto, nors vėliau tai tampa labai aktualu ir gali tapti problema. Įsigyjant langus, reikėtų įvertinti, ar juos bus paprasta prižiūrėti, patogu išvalyti. Medinius langus, atsižvelgiant į gaminių spalvą, reikia perdažyti – kuo šviesesnė, tuo rečiau, taip pat kasmet impregnuoti specialiu pieneliu. Beje, svarbu atkreipti dėmesį ir į dažų storį, kurį deklaruoja gamintojas, nes kuo jis plonesnis, tuo greičiau dažų danga suprastėja. Plastikinių langų išorę prižiūrėti yra paprasčiau – svarbu nuo jų nuvalyti nešvarumus. Visiems be išimties langams galioja tam tikros priežiūros taisyklės: reikia palaikyti juos švarius, laiku sutepti varstymo mechanizmą ir vyrius, valyti drenažinius kanalus, patepti tarpines ir pan.

Daugelis klientų nekreipia pakankamai dėmesio į gaminių montavimą. Skaičiuojama, kad angų, terasos ir lauko durų montavimas turi tiek pat įtakos šilumos izoliacijai bei eksploatacinėms savybėms kiek ir patys langai. Tik tinkamų montavimo medžiagų ir technologijų naudojimas užtikrina, jog langų ar slankiųjų sistemų parametrai bus tokie, kokių tikitės įsigydami gaminius. Net ir pačių aukščiausių techninių savybių langai, jei bus netinkamai sumontuoti, taps šilumos nuostolių dėl nesandarumų, atsiradusių dėl montavimo broko ar nekokybiškų montavimo medžiagų, priežastimi.

Estetika

Grožis – subjektyvus dalykas, tačiau siūloma įvertinti, kaip pasirinktos spalvos derės su interjeru, ar, bėgant metams, spalvų ir formų pasirinkimas išliks patrauklus. Jeigu sunku pasirinkti, specialistai rekomenduoja atsigręžti į klasiką, kurios spalvos ir formos visada madingos.

Mediniai ar plastikiniai?

Specialistų teigimu, vienas plastikinis langas nelygus kitam. Aukštos kokybės plastikinis langas, ypač jei norite spalvoto, kainuoja labai panašiai kaip ir medinis langas. Panašios ir kokybiško plastikinio ir medinio lango šilumos izoliavimo savybės. Tad lemiamais veiksniais tampa estetika, užsakovo skonis ir tam tikri gaminių priežiūros būdai. Vis dėlto būtina atsiminti, kad, pasirinkus labai pigius plastikinius langus, kokybės tikėtis nereikėtų: jie dažnai neatitinka A klasės reikalavimų (pagal LST EN 12608:2003 „Neplastifikuoto polivinilchlorido (PVC-U) langų ir durų profiliai. Klasifikavimas, reikalavimai ir bandymo metodai), o kaina tampa vieninteliu šių langų pranašumu. Neretai pardavėjai mėgina spekuliuoti raidėmis ir klasėmis, tad svarbu atkreipti dėmesį, pagal kokį standartą atliekamas ženklinimas.

„Deja, kartais žmonės įsigyja gaminį, visko neįvertinę. Kainos skirtumas atsiranda dėl pigesnių žaliavų, neužtikrintos kokybiškos gamybos. Pigūs plastikiniai rėmai yra pagaminti su prastesniais plastiko stabilizatoriais, todėl per laiką pasikeičia jų spalva, neįmanoma užtikrinti lango patvarumo, gaminys išsikraipo. Pigių langų rėmo profilio sienelės plonesnės, naudojamos prastesnės kokybės tarpinės ir pan. Dėl to atsiranda ir kitų problemų: šilumos nuostoliai, neestetiškas vaizdas, netgi pavojus sveikatai“, – primena D. Viselgaitė.

 

Plastikiniams langams svarbu ir tai, kokio storio yra išorinė rėmo profilio sienelė: ji turi būti ne plonesnė nei 3 mm. Plastikinis langas stabilumą išlaiko tada, kai rėmo vidus yra sutvirtintas plienine armuote arba kai rėmo medžiaga yra iš specialių kompozitinių medžiagų. Reikia atkreipti dėmesį į armuotės formą: geriausiai stabilumą užtikrina kvadrato formos, ne plonesnė nei 1,5 mm.

Šiuo metu medinių langų rinkoje atsirado pažangių naujovių: naujos kartos varstymo mechanizmai ir paviršiaus apdirbimas, tam tikrų detalių impregnavimas prieš surenkant langą, rankenų ir vyrių lizdų gamybos automatizavimas (kuo daugiau procese rankų darbo, tuo didesnė klaidos tikimybė). Visa tai padidina lango kokybę ir ilgaamžiškumą, tad verta skirti šiek tiek laiko ir atidžiau pažvelgti į tai, ką planuojate įsigyti.

Komentarai

  • Labai išsami informacija, nes kai rinkomės kokius langus dėtis, pasirinkimas išties labai didelis buvo. Kadangi rinkomės atidžiai ir nesirinkome pigiausio varianto, tai plastikiniu langu montavimas buvo atliktas tikrai gerai, jokių priekaištų neturime. nes prieš tai buvę langai buvo labai seni, dabar namuose kur kas šilčiau.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų