Gamintojų nuotrauka

Kultinis objektas: vaikams ir kolekcininkams

Kultinis objektas: vaikams ir kolekcininkams

Drambliukas, kuris gali būti ir žaismingas dizaino objektas, ir vaikų mėgstamas žaislas, – prieš septynis dešimtmečius dizainerių Charleso ir Ray Eamesų sukurta figūra. Jis kelia ir šiandieninių vartotojų simpatijas.

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad tai – mielas vaikų kambario baldas, tačiau iš tiesų nedidelė, 42 cm aukščio, kėdutė, yra kur kas reikšmingesnis dizaino objektas, atvertęs naują technologijų etapą.

Inovatyviais dizaino sprendimais garsėjusi dizainerių pora Ch. ir R. Eamesai lengvų kelių neieškojo. Ir visai nesvarbu, kam buvo skirti jų kuriami baldai ar dekoro elementai – meno kolekcininkams ar vaikams. „Vertink savo malonumus rimtai“, – yra sakę kūrėjai, ir ši filosofija geriausiai apibendrina jų požiūrį į kūrybą. Panašu, kad tuo šie dizaineriai vadovavosi ir kurdami drambliuką, kuris buvo tikras technologinis iššūkis.

Sutuoktiniai keletą metų bandė iš klijuotos faneros suformuoti trimatį drambliuką. Galiausiai 1945 m. jiems pavyko sukurti du medinius baldus, kuriuos gaminant panaudotos anksčiau netaikytos faneros formavimo technologijos. Žaisminga kėdutė buvo padovanota keturiolikmetei Ch. Eameso dukrai Luciai iš pirmosios santuokos, o vėliau eksponuota Niujorko modernaus meno muziejuje ir Eamesų giminei priklauso iki šių dienų.

Nors drambliukas XX a. viduryje nebuvo gaminamas masiškai, jo dizainas neliko nepastebėtas ar pamirštas. 2007-aisiais, minint šimtąsias Ch. Eameso gimimo metines, kompanija „Vitra“ iš natūralaus ir raudono klevo pagamino po tūkstantį drambliukų, kurie išparduoti labai greitai. Visi buvo sunumeruoti, kad klientai žinotų įsigiję originalą.

Matydami susižavėjimą Eamesų dueto drambliuku, gamintojai ieškojo būdų, kaip šį baldą (ar tiesiog namų dekoro elementą) padaryti vėl prieinamą visuomenei. Šiandien jau galima įsigyti iš aukštos kokybės įvairiaspalvio plastiko pagamintą kėdę-drambliuką, medinių drambliukų iš amerikietiškos vyšnios. Negali ginčytis, kad tai neatitinka Eamesų lūkesčių – sukurti ilgaamžį objektą, kuris inovatyvius dizaino sprendimus perkeltų į žaidimų kambarį.

Dizaino ikona vadinamas drambliukas tapo ir įvairių socialinių iniciatyvų ašimi. Prieš keletą metų 21-ą dizainerį suvienijo labdaros projektas, kuriame rinktos lėšos organizacijai, globojančiai staigios kūdikių mirties sindromo paliestas šeimas. Savitai dekoruoti drambliukai buvo parduoti aukcione.

Tokį drambliuką (tiesa, iš popieriaus) gali pasidaryti kiekvienas – oficialiame gamintojų puslapyje yra pateikiamas trafaretas, kurį paprasta atsispausdinti ir paversti trimate figūra.

Eamesų duetui žaidimas buvo svarbi kūrybos proceso dalis. Šis praėjusio amžiaus 5-ojo dešimtmečio dizaino objektas buvo ne vien žaislas – jis atvėrė naujus klijuotos faneros panaudojimo būdus. Kaip pastebima šiandien, drambliuko dizainas buvo vienas kompleksiškiausių, sukurtų Ch. ir R. Eamesų. Sudėtingumu jis aplenkė netgi legendinę LCW kėdę. Vis dėlto drambliukas žavi ne tik konstrukcijos įmantrumu, bet ir funkcionalumu, modernumu bei, žinoma, žaismingumu.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų