stardust.com fotografija

Kultinis objektas: laikui nepavaldi arka

Kultinis objektas: laikui nepavaldi arka

Pasakojama, kad pasirodžius šiam šviestuvui, prie jį pristačiusio prekybos Milane nusidriekė eilė, norinčių jei ne įsigyti, tai bent pamatyti. Eilių seniai nebėra, bet didingasis „Arco“ vis dar yra geidžiamiausių dizaino objektų viršūnėje.

Ši XX a. dizaino ikona yra nuostabus meno kūrinys ir praktiškas šviestuvas. Ant tvirto pagrindo stovintis plieno šviestuvas iki šiol traukia žvilgsnius, stebindamas dydžiu ir išraiškinga forma.

Už daugybę apdovanojimų pelniusį „Arco“ atsiradimą pirmiausia turėtume dėkoti italų kompanijai „Flos“, kurios užsakymu talentingi dizaineriai broliai Achillas ir Pieras Castiglioni ėmėsi jį kurti ir 1962 m. pristatė pasauliui.

Masyvus ant grindų pastatomas šviestuvas sudarytas iš trijų dalių: sunkaus marmurinio pagrindo, lenkto plieninio koto ir metalinio gaubto. A. Castiglioni yra sakęs, kad jo formą įkvėpė 6-ojo dešimtmečio Italijos gatvėse stovėję šviestuvų stulpai. „Arco“ dizaineris vadino savo stiliaus personifikacija, kūriniu, sujungusiu praktiškumą ir formos grynumą.

Ilgas lenktas kotas yra tiesiog genialus sprendimas, nes ant grindų pastatytas šviestuvas tikslingai apšviečia visą stalą. Nors daugelyje kambarių numatytas kabantis šviestuvas, stalas nebūtinai stovi po juo. Daugiausiai šviesos krenta į apačią, dalis išsisklaido viršuje per gaubto viršuje esančias skylutes.

Kita detalė, suteikianti „Arco“ išskirtinumo – itališko Carrara marmuro pagrindas. Carrara – Alpėse esantis miestas, kuriame įsikūrę šio puikaus akmens karjerai. Ten išgaunamas marmuras žinomas nuo Romos imperijos laikų. Jį apdirbti esą itin mėgo net Mikelandželas.

Marmuro pagrindas pasirinktas ne tik dėl estetinių savybių, bet ir dėl praktiškumo – 72,5 kilogramo sverianti kolona užtikrina „Arco“ stabilumą. Svoris solidus, bet dizaineriai Castiglioni pasirūpino, kad šviestuvas lengvai „judėtų“ kambaryje. Marmuro luite jie išgręžė skylę. Perkišus per ją strypą ar tvirtą medinį kotą, du žmonės šviestuvą gali lengvai perkelti iš vienos vietos į kitą.

Pasaulį apstulbinusį šviestuvą šiandien galima rasti ne tik modernaus meno ir dizaino muziejuose, kolekcionierių namuose, bet ir parduotuvėse. Tiesa, už dizaino ikonai deramą kainą. Per pusšimtį amžiaus nepakito nei „Arco“ forma, nei gamyba, sumoderninta tik elektros sistema. Ir jeigu sąvoka „laikui nepavaldus dizainas“ kartais vartojama pernelyg drąsiai, tai šiuo atveju ji labai tinka.

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų