Šipras, rytietiški, o gal gėlių kvapai? Atsakymas į šį klausimai gerokai palengins kvepalų rinkimosi galvosūkį. Pixabay nuotr.

Klaidiems kvepalų labirintams – trijų raktažodžių žemėlapis

Klaidiems kvepalų labirintams – trijų raktažodžių žemėlapis

Kvepalų kūryba, suprantama, yra tam tikras amatas, o bet koks amatas negali gyvuoti be kūrėjo, menininko. Žmogus, kuriantis kvepalus, vadinamas parfumeriu arba tiesiog nosimi. O išsirinkti kvepalus gali padėti ir kvepalų ekspertai, tokie kaip kvepalų profesoriumi vadinamas Roja Dove.

Jis nuo jaunystės jautė didelę aistrą kvepalams. Noras patekti į „Guerlain“ kompaniją buvo toks didelis, jog Guerlainų šeimos nariai nusprendė, kad R. Dove bus naudingesnis dirbdamas su jais. R. Dove tapo atsakingas už „Guerlain“ įmonės organizuojamus mokymus ir galiausiai tapo „Guerlain“ kompanijos ambasadoriumi. Dabar jis žymiausios Londono „Harrods“ parduotuvės penktajame aukšte yra įkūręs nuo minios šurmulio atokų kampelį, kuriame pardavinėjami paties R. Dove atrinkti garsiausių firmų kvepalai.

Pirmiausia R. Dove klientei duoda pauostyti tris skirtingus kvepalus, kuriuose dominuoja kerpės, gėlės ar vanilė.

Kartą viešėdamas „Harrods“ parduotuvėje atsitiktinai sužinojau, kad R. Dove susitinka su kliente, kuriai padės išrinkti kvepalus, todėl nusprendžiau palaukti ir savo akimis išvysti konsultaciją. Pirmiausia R. Dove klientei duoda pauostyti tris skirtingus kvepalus, kuriuose dominuoja kerpės, gėlės ar vanilė. Kiekviena šių medžiagų atstovauja trims pagrindinėms moteriškų kvepalų grupėms: kerpės – šiprinių kvepalų grupei, gėlės – gėlinių kvepalų grupei, vanilė – rytietiškų kvepalų grupei.

Klientė pasirenka vieną iš trijų labiausiai patinkantį kvapą. Taip R. Dove sužino, kurią kvepalų grupę moteris mėgsta labiausiai. Toliau pasakodamas įvairias istorijas klientę supažindina su visais išrinktos grupės kvepalais. Konsultuodamas R. Dove naudoja kvepalų klasifikavimo ir atmetimo būdus, kuriuos gali perprasti bet kuris žmogus, turintis šiek tiek informacijos apie kvepalus.

Šipriniai kvepalai grimzta užmarštin

Žinodami pagrindines moteriškų kvepalų grupes lengviau išsirinksite gerus kvepalus ir nereikės mokėti tūkstančių litų už ypatingas konsultacijas.

Šipriniai kvepalai po truputį nueina į užmarštį. Pirmieji šipriniai kvepalai buvo 1917 metų „Coty“ firmos „Le Chypré“. Pagal šių kvepalų pavadinimą ir buvo pavadinta atskira kvepalų grupė – šipriniai kvepalai. Šipro, koks jis buvo sukurtas 1917 metais, pagrindą sudarė briedragių kerpių eterinis aliejus. Jis kvepia dūmais, drėgme, miško paklote, oda, o panaudotas kvepalų kompozicijoje sukuria gelmės, gylio efektą.

„Le Chypré“ jau seniai nebegaminami, tačiau sakoma, kad panašiausiai į juos kvepia vyriškas aromatas „Chanel Pour Monsieur“. Pauostykite iki šiol gaminamus „Chanel Pour Monsieur“, „Guerlain Mitsouko“, „Rochas Femme“ ir susidarysite gana konkretų įspūdį, ką reiškia klasikinis šipras. Kita vertus, atsiranda naujasis, modernus šipras, kuriame nėra kerpių eterinio aliejaus.

Naudojamos kitos medžiagos (pačiulis, vilkdalgis, vetiverija), padedančios sukurti šipro įspūdį. Jei palyginsite klasikinį žalią šiprą – pirmuosius „Christian Dior“ mados namų kvepalus „Miss Dior“ – ir naująjį braškėmis kvepiantį „Miss Dior Cherie“ šiprą, iš pirmo žvilgsnio pasirodys, kad tarp jų nėra nieko bendro: vienas kvepia žaluma, senove, o kitas – saldžiomis gurmaniškomis braškėmis. Tačiau tiek viename, tiek kitame yra gelmės, kurią suteikia abiejų aromatų bazinėse natose naudojamas pačiulis.

Geidulingoji tuberožė

Moteriški kvepalai dažnai asocijuojasi su gėlėmis. Tradiciniuose vyriškuose kvepaluose gėlės paprastai nebuvo naudojamos, todėl vyriški kvepalai dažnai yra skurdesni, ne tokie prabangūs. Arabų kultūros kraštuose vyrai, priešingai, naudoja rožių, jazminų eterinių aliejų pagrindu pagamintus kvepalus.

Rožė vadinama gėlių karaliene. Paprastai kvepaluose naudojami aromachemikalai, primenantys rožių kvapą. Geruose kvepaluose naudojamas sodrios damaskinės ar gaivios gegužinės rožės eterinis aliejus ar absoliutas. 1 mililitras itin kokybiško rožių eterinio aliejaus kainuoja daugiau kaip 100 litų, todėl natūralios medžiagos naudojamos brangiai kainuojančiuose kvepaluose.

Nuostabų gėlių aromatą gamtoje skleidžia baltai žydinčios gėlės – jazminai, gardenijos, alyvos, lelijos. O iš visų baltai žydinčių gėlių pati svaigiausia ir geidulingiausia yra tuberožė. Sakoma, kad jos negalima duoti uostyti jaunai merginai, nes ji gali pajusti kūniškus geidulius. 1948 m. Robertas Piguet išleido tuberožės kvepalus „Fracas“, kurie estetiniu požiūriu iki šiol yra nepralenkiami.

Kuri moteris ar mergina nenori kvepėti lietumi aplytų alyvų aromatu? Gali pasirodyti, kad paprastas vienos gėlės kvapas yra nuobodus, tačiau, kaip teigia žymi parfumerė, kvepalų archyvo Versalyje vadovė Patricia de Nicolai, nieko nėra sunkiau kaip atkurti gyvai žydinčias gėles kvepalų aromato pavidalu. Vienas ir gana paprastas reikalas išgauti alyvas primenantį kvapą (tokį kvapą galite užuosti ir buitiniame skalbinių minkštiklyje), kitas – labai sunkus – sukurti kvepalus, kurie atkurtų natūraliai gamtoje žydinčios gėlės įspūdį ir dar, kas labai svarbu, toks aromatas turi gražiai skleistis ant moters odos.

Tokių kvepalų yra, pavyzdžiui, pačiai P. de Nicolai labai patinka „Frederic Malle Lys Mediterranee“ kvepalai, kvepiantys kaip puokštė tik nuskintų karališkų baltųjų lelijų. O jei norite kvepėti baltomis po lietaus aplytomis alyvomis, nerasite nieko gražesnio už Olivios Giacobetti kūrinį poetišku pavadinimu „En passant“.

Labai dažnai kvepalų kompozicijoje naudojama ne viena gėlė, o gėlių puokštė. Sumaišius kelių gėlių eterinius aliejus ir įdėjus sintetinės medžiagos aldehidų, sukuriančių žaižaravimo, tviskėjimo įspūdį, gauname abstrakčius kvepalus. „Chanel No5“ yra klasikinis abstrakčių kvepalų pavyzdys. Nors „Chanel No5“ vadinami rožių ir jazminų santuoka, nei rožėmis, nei jazminais jie nekvepia. Jie kvepia abstrakčiai, ne kaip gėlės, o kaip kvepalai.

Vanilės kvapo paslaptys

Moderni parfumerija, atsiradusi XIX a. pabaigoje, iškart ir prasidėjo abstrakčių kvepalų kompozicijomis. „Chanel No 5“, „Lanvin Arpege“, „Jean Patou Joy“, „Amouage Gold“ yra geriausių abstrakčių gėlinių kvepalų pavyzdžiai.

Rytietiškų kvepalų pagrindinė medžiaga yra vanilė. Rytai, suprantama, vanile nekvepia. Tai vakariečių įsivaizduoti ir idealizuoti orientalistiniai Rytai, kur jiems suteikiamas pasakų apipintas gurmaniška vanile dvelkiantis vaizdinys. Pats vanilės absoliutas kvepia šiltai, minkštai, saldžiai, balzamiškai. Į vanilės sudėtį įeina vanilinas, kurį bene kasdien užuodžiame valgydami įvairius kepinius, vanilinius ledus.

„Tom Ford Tobacco Vanille“ kvepia kaip pats intensyviausias rūkomas vanilinis tabakas.

Tačiau vanilė nėra vanilinas ir jų kvapas skiriasi: vanilės kvapas turtingesnis, spalvingesnis nei vanilino. Pastarasis, gaminamas iš popieriaus pramonės šalutinio produkto lignino, yra nebrangus. Vanilė, gaunama iš orchidėjų ankščių, yra vienas brangiausių prieskonių. Geros kokybės vienas mililitras vanilės absoliuto kainuoja daugiau kaip pusė šimto litų. Jis gaunamas po ilgo fermentacijos proceso maceracijos būdu vanilės ankštis laikant alkoholyje.

Vienus geriausių vanilės kvepalų 2007 m. sukūrė pats Jeanas Paulas Guerlainas, sukomponavęs ramius kontempliatyvius vakaro kvepalus „Spiritueuse Double Vanille“. Susimąstymo, ramybės ir susikaupimo šiam aromatui suteikia kompozicijoje panaudoti smilkalai ir benzolinė derva.

Kiti neprilygstami vanilės kvepalai yra šokiruojantys „Tom Ford Tobacco Vanille“. Jie kvepia kaip pats intensyviausias rūkomas vanilinis tabakas. Grynas, tirštas, paliekantis nepakartojamą šleifą, pritvinkęs medaus, džiovintų vaisių ir kakavos akordų. Kai užuodi „Tobacco Vanille“, prisimeni Rusijos žiemą ir teatrą, Rimo Tumino pastatytus Antono Čechovo spektaklius,,Maskaradas“ ar ,,Trys seserys“ – skleidžiantis scenos uždangai pakvimpa teatras.

„Odė gintarui“ be gintaro

Rytietiškų kvepalų grupė dar vadinama ambros kvepalais. Angliško žodžio ambra pirmoji lietuviška reikšmė yra gintaras. Lietuviškoje spaudoje, reklaminiuose kvepalų aprašymuose, ant kai kurių kosmetikos prekių pakuočių rašoma apie gintaro kvapą. Viename moteriškame žurnale teko matyti „Prada“ kvepalus „L’Eau Ambree“ su užrašu ,,odė gintarui“ ir pavaizduotais gintaro gabalais. Tiesa yra tokia, kad minėtuose kvepaluose nėra nė lašo gintaro. Nėra jo ir kituose kosmetikos produktuose, ant kurių etikečių parašyta ,,gintaro kvapas“.

Pilkosios ambros kaina 10 kartų viršija aukso kainą.

Gintaras parfumerijoje nenaudojamas. Kita angliško termino ambra, tiksliau, pilkoji ambra, (angl. ambergris) reikšmė yra vaškinė medžiaga, susidaranti kašaloto žarnyne. Patekusi į okeaną, veikiama jūros druskų ir saulės, pilkoji ambra įgauna jai būdingą švelnų balzaminį jūrinį aromatą. Pilkoji ambra yra pati brangiausia natūralios kilmės medžiaga. Jos kaina 10 kartų viršija aukso kainą, todėl ji parfumerijoje beveik nenaudojama ar naudojama itin mažais kiekiais išskirtiniuose kvepaluose.

Trečiosios žodžio „ambra“ reikšmės nepavyko surasti lietuviškuose žodynuose, o būtent ji yra esminė suvokiant, kas yra ambros kvepalai. Taigi parfumerijoje ambros terminu nusakomas švelnus, pudrinis, balzaminis akordas. Iš natūralių medžiagų ambros akordą gali sudaryti ladano derva. Šios dervos gabaliukų galima nusipirkti stačiatikių bažnyčiose. Kaitinami ladano gabalėliai pradeda smilkti ir skleidžia stačiatikių bažnyčioms būdingą kvapą.

Kitos medžiagos, sudarančios ambros akordą, būna sintetinės, pavyzdžiui, vanilinas, ambroksidas. Kaip kvepia ambra, galite sužinoti pauostę keletą kvepalų, kurių pavadinime yra žodis ambra, pavyzdžiui, „Serge Lutens Ambre Sultan“, „Tom Ford Amber Absolute“, „Baldessarini Ambré“, „L’Occitane Eau d’Ambre“. Kiekvieni šių kvepalų kvepia skirtingai: „Ambre Sultan“ – sausai, „Amber Absolute“ – šiltai, „Eau d’Ambre“ – skaidriai, tačiau visuose juntamas dominuojantis ambros akordas.

Be aptartų klasikinių trijų moteriškų kvepalų grupių – šiprinių, gėlinių ir rytietiškų kvepalų – yra ir kitokių kvepalų klasifikacijų, leidžiančių geriau susigaudyti tarp daugybės kvapiųjų kompozicijų ir išsirinkti norimus kvepalus. Bene garsiausias yra „Michael Edwards“ 1992 m. pirmą kartą pristatytas modernus kvepalų klasifikatorius, kuriame skiriamos keturios pagrindinės kompozicijose dominuojamos natos – gėlinės natos, rytietiškos natos, medienos natos ir gaivios natos. Madingiausia ir populiariausia šiais laikais yra gaivių natų aromatų grupė – vaisiniai ir jūros kvapų aromatai.

Kvepalus reikia rinktis neskubant, nes tai labai intymus pasirinkimas, atskleidžiantis kitiems, o svarbiausia – mylimam žmogui – jūsų asmenybę. „Juk kas belieka iš moters, kai ji yra tamsoje? – klausia Jeanas Paulas Guerlainas. – Kai ji yra nusirengusi, kai nebegalime matyti jos makiažo, jos nuostabių plaukų, gražių akių, kai ji be papuošalų. Kas lieka tamsoje? Tiktai jos kerintis balsas ir kvepalai…“

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų