Karkasinė statyba: sparti, ekologiška, patvari

Karkasinė statyba: sparti, ekologiška, patvari

Pageidaujate šilto, sandaraus, greitai pastatomo namo? Specialistai patartų rinktis skydinį-karkasinį būstą. Tokių namų statybos technologija buvo sukurta Kanadoje ir greitai išpopuliarėjo visame pasaulyje. Nors lietuviams šie statiniai atrodo mažiau patikimi nei mūriniai, karkasinių-skydinių namų statytojai nesunkiai pateiks argumentus, įrodančius tokio būsto pranašumus. Ypač dabar, kai teisės aktai reikalauja projektuoti ir statyti ne mažesnės nei A+ energinio naudingumo klasės namus.

Privalumas – didelė montavimo sparta

Praktika rodo, jog medinių karkasinių namų statybos būdas yra bene ekonomiškiausias ir racionaliausias. Juo užtikrinami puikūs energinio efektyvumo rodikliai. Atlikti tyrimai parodė, kad karkasinio namo vieno kvadratinio metro šildymo išlaidos gali būti net devynis kartus mažesnės nei daugiaaukščių senos statybos namų. Projektuotojai sutaria, kad pasirinkus tokią namo konstrukciją nesunkiai galima pasiekti A ir A+ energinio naudingumo namams keliamus sandarumo reikalavimus.

Bendrovės „Liskandas“ vadovas Antanas Norvaišas mano, kad lietuviai yra nepelnytai nuvertinę karkasinę statybą, pirmenybę teikdami mūrui – neva taip patikimiau, tvirčiau. Taip teigiantieji neįsigilinę į kelis esminius dalykus, kurie lemia ryškų karkasinių-skydinių namų pranašumą. Pirmiausia, tokių namų sienos yra sandarios ir labai geros šiluminės varžos. Antra, jei skydai surenkami gamykloje, jų statyba yra nepriklausoma nuo oro sąlygų. Statant mūrinius namus, reikia palaukti, kol sienos išdžius ir tik tada jas galima termiškai izoliuoti, atlikti apdailos darbus. Tai atima nemažai laiko. Montuojant skydus gamykloje, užtikrinamas preciziškumas ir gera konstrukcijų kokybė.

Karkasiniuose-skydiniuose namuose vidaus komunikacijos (vandentiekis, kanalizacija, šildymo sistema) yra paslėptos sienose. Taip sudaromos sąlygos sukurti idealiai lygius grindų, sienų ir lubų paviršius, todėl lengviau atlikti kokybišką patalpų apdailą.

Karkasinės statybos technologijos lankstumas leidžia įgyvendinti bet kokius pageidavimus dėl namo architektūrinės formos ir vidaus suplanavimo. Be to, karkasinį namą lengva sumoderninti.

„Ne mažiau svarbus ir ekologiškumas – karkasinėje statyboje naudojamos natūralios medžiagos. Laikančiosios konstrukcijos montuojamos iš medžio, sienų užpildas dažniausiai būna mineralinė vata. Apdailai paprastai naudojamos ekologiška, termiškai apdorota mediena. Verta pabrėžti ir tai, jog statybai naudojama mediena yra atsinaujinantis šaltinis – tai svarbu ekologijos atžvilgiu“, ­‒ sakė A. Norvaišas.

Technologiškai viską tinkamai įrengus, karkasinio namo viduje nesikaupia drėgmės perteklius, todėl sukuriamas sveikas ir malonus klimatas.

Sienų užpildas – ekologiška mineralinė vata

Kaip jau minėta, statant karkasinius namus sienų užpildui dažniausiai naudojama mineralinė vata. Bendrovės „Knauf insulation“ techninis vadovas Saulius Pupius paaiškino, jog karkasinių namų gamintojai „Knauf Insulation“ mineralinę vatą renkasi dėl kelių priežasčių. Jiems svarbu, kad medžiaga būtų standi, lengvai ir paprastai įsispraustų į konstrukciją, pasižymėtų puikiomis mechaninėmis savybėmis, suspaudus greitai atsistatytų. Vatos plokštės lenkiamos nelūžta ir netrupa jų kraštai – dėl to darbas tampa gerokai efektyvesnis, o rezultatas – geresnis.

„Labai svarbu tai, kad „Knauf Insulation“ mineralinė vata gaminama iš gamtinių arba antrinių žaliavų, taikant natūralių sudedamųjų dalių pagrindu gautų skaidulų ir pluoštų sujungimo biotechnologiją. Šios mineralinės vatos sudėtyje nėra formaldehido, fenolio ir akrilo, ji mažiau dulka, yra bekvapė. Tai, kad medžiaga yra natūrali ir ekologiška, svarbu ne tik name gyvenantiems žmonėms, bet ir montavimo darbus atliekantiems meistrams“, ‒ sakė S. Pupius.

Statant karkasinius namus svarbu, kad izoliacinė medžiaga pasižymėtų geromis šiluminėmis, garso izoliacinėmis ir gaisrinės saugos savybėmis. „Knauf Insulation“ mineralinė vata atitinka šias charakteristikas. Be to, naudojant ją galima pagerinti patalpų oro kokybę ir pastato aplinkos charakteristikas.

Gipskartonio plokštės – įvairioms konstrukcijoms

Karkasinių-skydinių namų konstrukcijoms montuoti puikiai tinka sausosios statybos būdai. Vadinasi, čia gali būti naudojamos gipso kartono plokštės. Jos tinka visur: pertvaroms, luboms, sienų aptaisams, sausųjų grindų konstrukcijoms.

„Aišku, tam tikrų niuansų esama, nes laikoma, kad karkasinės konstrukcijos yra labiau deformuojamos nei masyvios, tad didelę reikšmę turi tai, kaip gipskartonio konstrukcijos jungiamos su kitomis, pavyzdžiui, lubų su sienų, pastogės su sienų ir kitos“, ‒ sakė bendrovės “Knauf” technikas Kastytis Vaseris.

Jo teigimu, karkasinių-skydinių namų statyboje galima naudoti vadinamąsias šešėlines siūles bei deformacines konstrukcijų jungtis. Tokiu atveju patariama montuoti mažiausiai dviejų sluoksnių apkalą. Tai suteikia daug pranašumų: užtikrina geresnę garso izoliaciją, atsparumą ugniai, o svarbiausia ‒ didesnį konstrukcijos stabilumą bei siūlių stiprumą.

Karkasinėje statyboje vienas geriausių pasirinkimų – universalios gipskartonio plokštės „Knauf Blue“ (vadinamosios mėlynosios plokštės). Jos tinkamos visokiose, ir drėgnose, patalpose, nes yra impregnuotos (kaip žaliosios plokštės), atsparios ugniai (kaip raudonosios plokštės), o būdamos masyvios puikiai izoliuoja garsą. Be to, šios plokštės yra tvirtos, todėl jas galima naudoti tokiose patalpose, kur paviršiai gali patirti fizines apkrovas, pavyzdžiui, koridoriuose, vaikų kambariuose, garažuose ir pan.

„Statant karkasinius namus, karkasas dažnai apkalamas OSB plokštėmis, kurios sustiprina konstrukciją. Vokietijoje pradėtos gaminti specialios gipskartonio plokštės, skirtos specialiai šiam tikslui“, ‒ pasakojo K. Vaseris.

Tai – „Knauf Diamant X“ plokštės. Jos yra atsparios šlyties (kirpimo) deformacijoms.

Įrengiant išorinę sieną, ant karkaso gali būti montuojamos plokštės „Knauf Diamant X“, paskui įrengiamas papildomas „Knauf“ mineralinės vatos sluoksnis. Įrengus papildomą karkasą ir palikus ventiliacinį tarpą, galima tvirtinti cementines plokštes „Knauf Aquapanel Outdoor“. Šias plokštes galima dengti tinku arba keraminių plytelių apdaila.

Statant karkasinį namą masyvių konstrukcijų galima išvengti ir įrengiant grindis. Tuo tikslu gaminamos sausų grindų konstrukcijos su gipso plaušo plokštėmis „Knauf Brio“ arba gipskartonio plokštėmis „Knauf Brown“. Tokios grindys pasižymi gera smūgio garso izoliacija, jos gali būti šildomos, ant jų galima klijuoti plyteles ir, su tam tikromis išlygomis, net parketą.

Siekiant užtikrinti karkasinio statinio konstrukcijų sandarumą turi būti naudojamos specialios sandarinimo sistemos, pavyzdžiui, „Knauf Insulation“ sistema „Homeseal“. Tai yra plėvelės, kurios sandarinamos įvairiais manžetais, lipniosiomis juostomis ir hermetikais. Gipskartonio konstrukcijoms tokie reikalavimai nekeliami, nes deformacinės jungtys (šešėlinės ar slydimo siūlės) negali užtikrinti tinkamo sandarumo.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų