„Gealan“ nuotr.

Kaip nepasiklysti plastikinių langų pasiūlos labirinte?

Kaip nepasiklysti plastikinių langų pasiūlos labirinte?

Plastikinius langus gaminančių ir parduodančių įmonių yra labai daug. Jų siūloma produkcija taip pat nevienoda: įvairūs profiliai, konstrukcijos, furnitūra, spalvos, komplektuojamieji priedai… Besirenkančiam langus žmogui galva gali susisukti nuo informacijos kiekio. O net ir labiau nusimanančiam pirkėjui yra apie ką pasvarstyti – langų technologijos ir reikalavimai keičiasi kas kelerius metus ir anksčiau įgytos žinios jau gali būti gerokai pasenusios.

Kiekvienas langų gamintojas gali nurodyti vis kitus langų privalumus, skirtingus jų parametrus pateikti kaip svarbiausius. Tarp tokių aspektų neretai minimas lango šilumos perdavimo koeficientas (U), rėmo profilio kamerų skaičius ar jo sutvirtinimas, medžiagų ekologiškumas, stiklo paketo charakteristikos, sandarinamųjų tarpinių skaičius.

Taigi pamėginome apibendrinti ir pateikti plastikinių langų gamintojų, pardavėjų ir montuotojų svarbiausiais laikomus plastikinių langų kokybės kriterijus.

1. Estetinė išvaizda

Langai – pirkinys ne vieneriems metams, todėl specialistai rekomenduoja rinktis tokią langų rėmų formą, kuri ir po dešimtmečio atrodys skoningai. Dažniausiai tai klasikiniai langai, tinkantys prie įvairaus stiliaus architektūros ir interjerų. Jei labai norisi, neįmantrią langų formą galima pagyvinti lygiais spalvotais ar medieną arba metalą imituojančiais rėmais.

Populiariausi plastikiniai langai – balti, tačiau atkreipkite dėmesį, kad rėmų baltumas skiriasi, skiriasi ir paviršiaus glotnumas. Nors matiniai paviršiai atrodo labai patraukliai, slidesnius blizgius langų rėmus lengviau valyti, jie ne taip tepasi.

2. Lango funkcijos

Lango paskirtis neapsiriboja vien šviesos pralaidumu ir šilumos izoliavimu, nors, be abejonės, tai – svarbiausios bet kurio lango „užduotys“. Tačiau vartotojui neretai reikia papildomų jo funkcijų: keleriopų varstymo galimybių, saugumą užtikrinančių priedų, pavyzdžiui, nuo įsilaužimo, didelių ar netipinių matmenų, slankiųjų sistemų galimybių, saulės kontrolės stiklų, orlaidžių virš stiklo paketo ar šalia varčios ir kt.

Neretai skirtingi modeliai pritaikyti ir skirtingoms funkcijoms, todėl reikia apsispręsti, kuri funkcija (ar kelios jų) jums yra svarbiausia (-ios), ir pagal tai rinktis. Vargu ar pavyks rasti langą su visomis įmanomomis galimybėmis už protingą kainą.

3. Energinis efektyvumas

Bene labiausiai pirkėjus dominantis lango parametras – šilumos perdavimo koeficiento (U) vertė. Kuo šis koeficientas mažesnis, tuo langas šiltesnis ir tuo aukštesnei energinio naudingumo klasei jis priskiriamas. Žemiausiai – G klasei priskiriami prasčiausi langai, kurių U=1,5 W/(m²K), o aukščiausiai – A++ klasei – langai, kurių U=0,7 W/(m²K) ar net dar mažesnis. Pastarieji langai tinka ir pasyviesiems namams.

Per nesandarius ir nešiltus langus prarandama didžioji dalis šilumos, nuostolis gali siekti net iki 50 proc. Todėl šilumos laidumas yra labai svarbus parametras vertinant lango kokybę, o ypač – renkantis vitrininio tipo langus, nes dideli tokių stiklinių konstrukcijų plotai neretai pakeičia dalį ar net visą sieną.

4. Sandarumas

Tai – šaltojo sezono metu ypač aktuali langų ypatybė. Plastikiniai langai dažniausiai siūlomi su dviem arba trim sandarinamosiomis tarpinėmis. Būtent tris tarpines specialistai pataria montuoti į langus, kurie bus naudojami pajūrio regione ar aukštybiniuose pastatuose, kitaip tariant, ten, kur juos veiks stiprūs vėjai ir liūtys. Trečia tarpinė pravers net ir ne tokiomis ekstremaliomis sąlygomis – didesnis lango sandarumas užtikrina ir mažesnius šilumos nuostolius. Tiesa, ši papildoma tarpinė turėtų būti montuojama varčioje (po stiklo paketu), o ne staktoje – taip ji yra mažiau pažeidžiama.

Taip pat specialistai rekomenduoja atkreipti dėmesį į tai, kad langų tarpinių efektyvus eksploatavimo laikas yra maždaug iki 10 metų. Praėjus šiam laikui, jas reikėtų pakeisti naujomis. Tačiau jei langai pigių profilių, tarpinės juose bus įlydytos, tad pakeisti jų nebus jokios galimybės. Vien dėl susidėvėjusių, nebesandarių tarpinių gali tekti keisti visą langą.

Galerija

5. Gaminių sertifikatai

Gamintojo deklaruojamus parametrus patvirtinantys dokumentai nėra vien popieriukas. CE ženklinimas ir įvairūs kiti sertifikatais patvirtinami bandymų rezultatai įrodo, kad gamybos metu buvo naudojamos kokybiškos medžiagos ir pažangios technologijos, laikytasi nustatytų gamybos proceso nurodymų, o gaminys atitinka visus jam keliamus reikalavimus.

Notifikuotos (valstybės patvirtintos) laboratorijos atlieka bandymus su langais ir jų dalimis, o pagal gautus rezultatus patvirtina arba paneigia gamintojo deklaruojamus parametrus. Tokių bandymų protokolai leidžia įsitikinti gaminio kokybe: šilumos perdavimo koeficientu, oro garso izoliavimo koeficientu, atsparumu vėjo apkrovai, vandens pralaidumu, oro skverbtimi (sandarumu), atsparumu vertikaliai apkrovai ir varčios sukimui, mechaniniu stiprumu ir standumu.

Antra vertus, neretai, norint sumažinti gaminių kainą, naudojamas ir perdirbtas plastikas. Jis yra pilkšvos spalvos, todėl profilių gamybos metu jo paviršius užliejamas naujo PVC sluoksniu, suteikiančiu baltą spalvą. Deja, pigiausi perdirbto plastiko profiliai nėra labai atsparūs temperatūrų svyravimams, kurie būdingi mūsų klimato juostai, – langų rėmai ima deformuotis ir praranda sandarumą. Nors plastiko antrinis panaudojimas yra sveikintinas, renkantis langus, perdirbto plastiko profilių geriau vengti.

6. Profilio medžiaga

Netoksiškas rėmo plastikas ne mažiau svarbus nei langų šilumos izoliavimo ypatybės ar sandarumas. CE ženklinimas patvirtina, kad langų rėmų profilis pagamintas iš bešvinio plastiko.

Įprastai profiliai gaminami iš polivinilchlorido (PVC), kurio stabilizavimui naudojamas švinas. Tačiau jau seniai įrodyta, kad švinas yra labai nuodingas ir stipriai kenkia sveikatai, sukeldamas rimtas pasekmes. Todėl PVC gamyboje jis turi būti keičiamas kalciu arba cinku.

7. Profilio plotis ir sandara

Profilio skerspjūvio plotis gali būti labai įvairus – nuo 73 mm iki 115 mm. Skirtingų gamintojų profiliai skiriasi keliais milimetrais, tačiau bene dažniausiai užsakomi 82–86 mm pločio rėmai, kiek rečiau – 73 ir 92 mm. Aukštesnės energinės klasės ir pasyviesiems namams skirti langai gaminami iš 115 mm pločio profilių.

Kuo platesnis profilio skerspjūvis, tuo šiltesnis langas, nes į platesnį rėmą galima įmontuoti ir storesnį, taigi ir šiltesnį stiklo paketą, varčioje įmontuoti papildomą tarpinę. Kai kurie gamintojai į rėmą įmontuoja termomodulius – specialius mažo šilumos laidumo medžiagos įdėklus, kurie dar labiau pagerina lango šilumines charakteristikas.

Storesniame rėme platesnės ir vidinės kameros, jų gali būti daugiau. Populiariausių langų rėmuose būna 4–6 vidinės kameros. Vis dėlto vien tik kamerų skaičius nenusako, kiek geras ar šiltas langas bus iš tokio profilio.

Galerija

8. Rėmo sutvirtinimo armatūra

Rimtų gamintojų plastikiniai profiliai specialiai sutvirtinami – šiuo metu tam dažniausiai naudojama cinkuoto plieno armatūra arba profilis gaminamas iš plaušu armuoto plastiko (tai nėra įprastas PVC), kuriam visai nereikia vidinio plieninio armavimo. Pastarojo tipo profilis dar pagerina ir šilumines lango charakteristikas, kadangi jame nėra šilumai laidaus metalo.

Įvairių gamintojų armatūra skiriasi savo forma, matmenimis, storiu – taigi tvirtumu. Vis dėlto šį tą bendro ji turi – dažniausiai armatūros skerspjūvis yra apverstos U raidės formos, kuri, priešingai nei kvadratinio skerspjūvio armatūra, mažiau veikia langų šiluminės izoliacijos charakteristikas.

9. Varstymo mechanizmai ir langų apkaustai

Varčią turinčių langų vyriai, apkaustai ir kiti varstymo mechanizmai, bėgant laikui, išsiderina, todėl juos kartais gali tekti pareguliuoti. Juo labiau dėl jiems tenkančių didelių apkrovų (kuo didesnė varčia – tuo didesnės apkrovos juos veikia ir tuo greičiau pajusite varstymo nesklandumus) esama rizikos, kad mechanizmas gali ir lūžti.

Tad verta atkreipti dėmesį, kad varstymo mechanizmai ir apkaustai būtų reguliuojami, tvirti, o jų gamintojai turėtų savo atstovus Lietuvoje – tuomet, prireikus suremontuoti ar pakeisti detalę, nekils didelių problemų, kaip ją gauti. Įsigijus langą su bevarde furnitūra, gali tekti keisti ne vieną detalę, o visą langą. Kokybiška furnitūra, pavyzdžiui, „ROTO FRANK“, „G-U“, „Siegenia AUBI“, „MACO“, „Wink Haus“, dažniausiai būna pagaminta iš plieno ir padengta specialiu cinko ir aliuminio mišiniu. Tokie varstymo mechanizmai nerūdija, yra tvirti, patikimai ir patogiai veikia, neišsikraipo nuo temperatūros skirtumo.

Galerija

10. Stiklo paketas

Rėmas ir stiklo paketas – lygiavertės lango sudedamosios dalys. Stiklo paketas labiau reaguoja į temperatūros pokyčius, be to, užima didžiąją lango ploto dalį, todėl jo šiluminės charakteristikos turi labai didelę įtaką bendram viso lango šilumos izoliavimo rezultatui. Dabar dažniausiai montuojamas trijų stiklų (iš kurių du – selektyvieji) paketas. Selektyvusis – dengtas specialia danga – stiklas atspindi šilumą atgal į patalpą, taigi pagerina termoizoliacines stiklo paketo ir kartu viso lango charakteristikas.

Svarbus ir dar vienas stiklo paketų elementas – rėmelis, esantis tarp dviejų gretimų stiklų. Šiltesniuose, mažo šilumos laidumo languose naudojami stiklo paketai su terminiu rėmeliu. Nors aliumininis rėmelis yra gerokai pigesnis, jo šilumos laidumas gerokai didesnis nei terminio rėmelio. Todėl langai su aliumininiu stiklo paketo rėmeliu dažniau rasoja, ypač palei stiklo paketo kraštą.

Šiltieji rėmeliai šį rasojimą padeda sumažinti, o stiklo paketą labiau įgilinant į rėmą (dabar dažniausiai stiklo paketas įleidžiamas 25–26 mm) – ir visiškai išvengti kondensato susidarymo stiklo pakraščiuose (stiklo ir rėmo sandūroje), net jei lauko temperatūra labai žema. Įprastai stiklo paketas į rėmą įleidžiamas vos 12–15 mm. Gilesnis jo įmontavimas reiškia ir papildomą stiklo paketo užsandarinimą visu perimetru – bendram lango šiltumui įtakos turi ne tik pats stiklo paketo storis bei stiklų skaičius, bet ir montavimo rėme būdas.

Galerija

11. Įmonės patirtis

Įmonės veiklos trukmė ir teigiami vartotojų bei specialistų atsiliepimai yra savotiškas garantas, kad įsigyti langai tinkamai funkcionuos ne vienerius metus. Juk kiekvienas mūsų nori, kad įmonė prisiimtų atsakomybę už savo gaminių ir paslaugų kokybę.

Specialistai pataria langus įsigyti iš Lietuvos įmonės arba jos prekybos atstovų. Įstatymiškai Lietuvoje veikiantys langų gamintojai yra atsakingi už savo gaminių kokybę, o paslaugas teikiantys – už paslaugų kokybę. Pigesni langai neretai būna pagaminti užsienyje ir, kilus problemoms dėl gaminių kokybės, rasti tiesą būna sunku: tiek perpardavėjai, tiek juo labiau – gamintojai tokios didelės atsakomybės neprisiima. Nekalbant jau apie tai, kad smulkios perpardavėjų įmonės, neatlaikiusios konkurencijos, greitai išnyksta ir tuomet pirkėjas lieka pats vienas su problema. Žinoma, galima kreiptis į kitą įmonę, kad lango broką ištaisytų, tačiau tai gali kainuoti daugiau nei naujas langas. Tad įmonės patikimumas ir reputacija tikrai nėra nereikšmingas veiksnys.

Verta pasidomėti ir įmonės teikiamomis priežiūros ir kito serviso paslaugomis: ar galės įmonė operatyviai sureaguoti, jei eksploatuojant prireiks remonto paslaugų. Įsivaizduokite, kad šaltą žiemą sulūžo lango rankena, o įmonės specialistai gali atvykti tik po savaitės!

12. Montavimo kokybė

Langų eksploatavimo kokybė, ilgaamžiškumas, šilumos bei garso izoliacija labai priklauso nuo tinkamo sumontavimo. Todėl geriausia, kad tai atliktų specialistai, naudojantys kokybiškas statybines bei termoizoliacines medžiagas, išmanantys langų montavimo subtilybes. Net ir geriausi langai, jeigu jie prastai įstatyti, neduos laukiamo efekto: deformuosis, praras sandarumą, nesulaikys šilumos ir garso, rasos.

Be to, langus montuojanti įmonė prisiima atsakomybę ir suteikia garantiją darbams, tad prireikus bus į ką kreiptis. O, imdamiesi langą montuoti patys, dėl broko žmonės galės kaltinti tik save.

13. Kaina

Tai – neabejotinai svarbus kriterijus, nors, kaip matyti iš aptartų aspektų, neturėtų būti lemiamas renkantis langus. Maža kaina kone visada reiškia pigias abejotinos kokybės, gal net toksiškas žaliavas, netinkamas mūsų klimato juostai medžiagas, plonesnes profilio sieneles ir mažesnį rėmo storį, prastesnį stiklo paketą su šaltesniais rėmeliais, įlydytas tarpines, nepatikimus apkaustus ir varstymo mechanizmus, netinkamai sumontuotą profilio armatūrą ir dar kitokias blogybes.

Redakcijos išvada

Lygindami kelių įmonių pasiūlymus, pirmiausia įvertinkite plastikinių langų techninius parametrus, funkcijas, estetiką, tuomet – gaminio komplektaciją, garantijos trukmę ir sąlygas, įmonės patirtį ir patikimumą, montavimo ir priežiūros paslaugas. Ir tik paskiausiai atsižvelkite į kainą – kad netektų to paties lango pirkti ir montuoti dukart.

„Aluplast“ nuotr.

Komentarai

  • Laba diena, Reikalinga specialisto konsultacija dėl šildomų grindų ir langų Vilniuje tel. +3708544006

  • Gaminame ir montuojame KOMMERLING PVC langus, AKCIJA-STOP LANGAMS IS LENKIJOS.
    Info@selorsa.lt

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų