Ką reikia žinoti, kuriant savo gyvenamąją erdvę

Ką reikia žinoti, kuriant savo gyvenamąją erdvę

Svajojate apie jaukius, gražius, modernius namus. Jums patinka jūsų draugų namas ar butas, norėtumėte kažko panašaus. Tikrai galite turėti tokius namus, kurie bus geriausi būtent jums.

Kiekvienas esame skirtingi ir individualūs. Namai turi būti tokia vieta, kurioje galime būti savimi, daryti tai, ką mėgstame, kas mus džiugina. Todėl patys turime dalyvauti juos kuriant nuo pat proceso pradžios.

Reikia suprasti, kad architektas ar draugai gali jums patarti, bet svarbiausius sprendimus žmogus turi priimti pats. Įvairių namų ir interjerų nuotraukos spaudoje ar internete gali padėti suprasti, kas ju

ms gražu, kokių detalių ar sprendimų norėtumėte savo namuose, o ko – griežtai atsisakytumėte. Tokios nuotraukos – puikus įkvėpimo šaltinis.

Dažniausiai visi turime savo namų viziją – mus žavi spalvų, apšvietimo, baldų ir tekstūrų deriniai, kuriuos matėme ir kurie patiko. Šie vaizdiniai labai svarbūs, tačiau norint gero rezultato būtina atlikti parengiamuosius darbus. Juk namą statome ir įrengiame taip, kad jis būtų patogus tiems, kurie jame nuolat gyvens – sau ir savo šeimai. Jame turi būti užtikrinamos ir komfortiško mikroklimato sąlygos, kiti patogumai, apie kurių įgyvendinimą reikia iš anksto pagalvoti iki pradedant projektuoti.

Dėl ko būtina apsispręsti iki pradedant projektuoti

Katilinė. Ji yra beveik kiekviename gyvenamajame name. Katilinės dydis ir funkcija priklausys nuo to, kuo šildysite patalpas. Jei katilinėje stovės kietojo kuro katilas, šalia reikės numatyti patalpą kurui. Tokioje katilinėje bus daug dulkių ir purvo (valant katilą), todėl reikėtų numatyti du įėjimus – iš lauko ir iš gyvenamųjų patalpų. Jei namą šildysite dujomis, geoterminiu šilumos siurbliu ar kitu švariu šildymo būdu, tai katilinėje stovinti įranga neužims daug vietos, todėl patalpoje galėsite laikyti kitus namų ūkyje naudojamus daiktus.

Garažas. Planuojant gyvenimą name, reikia pagalvoti ir apie vietą automobiliams. Jeigu ketinate juos laikyti prie namo, svarbu, kad tarp tvoros ir namo būtų palikta pakankamai vietos. Jeigu automobiliams numatyta įrengti garažą, verta jį statyti šiek tiek ilgesnį ir palikti vietos lentynoms, kuriose galima būtų sudėti padangas, įrankius. Neblogas variantas yra stoginės – žiemą jos gerai apsaugo automobilį nuo kritulių, langų apšalimo. Šalia stoginės galima įrengti sandėliuką. Toks stoginės su sandėliuku įrengimas būtų pigesnis nei garažo.

Rūsys. Jo įrengimas pabrangina namo statybą. Tuo atveju, kai dėl grunto savybių reikia projektuoti juostinius pamatus, apsimoka juos įgilinti ir numatyti rūsį. Jame patogu laikyti maisto atsargas, įvairius buities daiktus ir įrangą, o jei ploto yra daugiau, galima įsirengti pirtį, sporto salę, nedidelį baseiną. Šlaitiniame sklype, atsižvelgiant į reljefo ypatumą, rūsyje galima įrengti garažą.

Balkonas. Dažnai kyla klausimas, ar name reikia balkono, jeigu numatoma įrengti lauko terasą. Balkonas daugiabutyje neabejotinai – pranašumas, o dėl namo vienareikšmiško atsakymo nėra. Neretai balkonas individualiame name įrengiamas kaip architektūrinė fasadą puošianti detalė. Dažniausiai pasirenkami prancūziški balkonai – apsauginė tvorelė ties balkono durimis.

Higienos patalpos. Kiek sanitarinių mazgų ir vonios kambarių reikia, priklauso nuo šeimos narių skaičiaus ir jų gyvenimo grafiko. Jei visi kartu keliasi ir kartu išeina iš namų (į mokyklą, į darbą), tuomet reikėtų daugiau tualetų ir patalpų su dušu. Jeigu namo gyventojų dienos ritmas nesutampa – higienos patalpų gali būti mažiau, tačiau bent po vieną kiekviename aukšte.Patalpų orientacija

pagal pasaulio šalis. Gyvenamosioms patalpoms geriausiai tinka rytų, pietų ir vakarų pusės. Virtuvei palankios šiaurės, rytų kryptys. Pagalbinės patalpos ir sanitariniai mazgai dažniausiai projektuojami šiaurinėje pusėje. Turint konkretaus sklypo planą, kiekvieno namo projekto patalpas galima orientuoti geriausiomis kryptimis. Jeigu reikia, projekto planus verčiant veidrodiškai.

Stogo forma. Vieni savininkai yra tradicinės architektūros gerbėjai ir savo namą įsivaizuoja tik su dvišlaičiu stogu. Kitiems patinka modernesnė architektūra, jie renkasi lakoniškas formas plokščiais arba vienšlaičiais stogais. Namo planas ir jo išorė labai susiję, todėl, dėliojant patalpas pagal paskirtį, svarbu žinoti, kokio stiliaus jis bus.

Aukštų skaičius. Vienas ar keli aukštai? Didelės kvadratūros vienaaukštis namas užima daugiau vietos sklype. Jo statyba brangesnė negu tokio paties ploto dviejų aukštų namo (dvigubo ploto pamatai ir stogas), tačiau patogesnis ryšys su kiemu, nereikia laiptų (aktualu vyresnio amžiaus gyventojams ar žmonėms, turintiems negalią). Iki 100 m2 ploto namas turėtų būti vieno aukšto, taip sutaupoma erdvės laiptinės ir galbūt higienos patalpos antrame aukšte sąskaita. Kita vertus, jei sklypas labai siauras, mažas ar netipinės formos, vieno aukšto namas jame gali tiesiog netilpti.

Langų dydis ir tipas. Per langus į namą patenka šviesa, o pietinėje pusėje – ir šiluma. Drauge per langus, o ypač rėmo ir stiklo paketo sandūrą bei rėmo ir sienos sandūrą patiriami didžiausi šilumos nuostoliai. Atsižvelgiant į tai, projektuojant namo fasadus stengiamasi parinkti optimalius langų dydžius. Kiekvienu konkrečiu atveju yra kelios galimybės, iš kurių renkamasi. Net ir visai nedidelis langas – tai šilumos nuostoliai, tačiau sprendimas įsileisti šviesos net į mažą patalpą tikrai pasiteisina – nedideli langai puikiai tinka higienos patalpose, koridoriuose.

Jei norite įsirengti vitrininius langus, turite nepamiršti, kad grindyse prie jų montuojami įleidžiami konvektoriai yra brangesni nei įprasti radiatoriai. Galbūt verta pasirinkti kitą variantą: langus projektuoti taip, kad jie būtų 30 cm aukščiau grindų ir po jais montuoti įprastus radiatorius. Be to, vitrininiams langams, įrengtiems pietinėje pusėje, būtina numatyti apsaugą nuo saulės

Funkcinis patalpų planavimas

Prieš imantis buto ar namo plano, galima pabandyti įsivaizduoti gyvenimą tame būste ir pagal kasdienes veiklas suplanuoti funkcines zonas. Jeigu užsakote individualų namo projektą, šiuos klausimus jums užduos architektas, o jei ieškote jau parengto projekto, paklauskite savęs patys:

 1. Kiek žmonių gyvens name ir kur miegos kiekvienas šeimos narys?
 2. Kokio dydžio bus virtuvė? Kiek ir kokių įrenginių (šaldytuvą, šaldiklį, kaitlentę, orkaitę, indaplovę, gartraukį ir kt.) norite joje turėti? Kokio dydžio turėtų būti valgio ruošos darbastalis, kur laikysite retai naudojamus virtuvės prietaisus, indus, stiklainius su uogienėmis ir kt.? Ar pakaks spintos, ar reikės atskiros patalpos?
 3. Kokio dydžio reikia valgomojo stalo?
 4. Kur laikysite kasdien nešiojamus drabužius, batus ir tuos, kuriuos dėvite tik sezoniškai?
 5. Kur bus laikomi nešvarūs skalbiniai ir stovės skalbyklė? Kur ir kaip skalbiniai bus džiovinami, o vėliau lyginami?
 6. Kiek ir kur planuojate skirti vietos namų valymo priemonėms ir inventoriui (šluotai, šluostėms, kibirui, siurbliui ir kt.)?
 7. Kiek darbo vietų reikės įrengti – pamokoms ruošti, dirbti namų biure?
 8. Ar nusprendėte, kur laikysite kiemo priežiūros techniką ir įrankius: žoliapjovę, grėblį, laistymo žarną ir kt.? Turite pagalvoti, kur žiemą laikysite lauko baldus ir kitą laisvalaikio įrangą.
 9. Šalia kasdienio gyvenimo veiklų yra ir mėgstami užsiėmimai: žvejyba, grojimas muzikos instrumentu, skaitymas, kolekcionavimas, mankštinimasis treniruokliais ar važinėjimas dviračiais… Su bet kuria iš šių veiklų susijusi ir specifinė įranga, priemonės, kurioms taip pat reikia numatyti vietos. Nepamirškite ir naminių gyvūnų poreikių.

Funkcinis patalpų suskirstymas yra labai svarbus projektavimo etapas, kuriame užsakovas savo viziją turi sudėlioti kuo smulkiau, tam, kad pats geriau suprastų, ko iš tikrųjų jam reikia, ir kad kuo geriau perteiktų savo norus architektui ar dizaineriui.

Jums dar reikia pagalvoti ir apie tai

 1. Ar turėsite galimybę naudoti atsinaujinančiąją energiją? Jei sumanysite įsirengti geoterminį šildymą, turite žinoti, kad jam reikia nemažo sklypo ploto, kuriame galima būtų daryti geoterminius gręžinius, arba vandens telkinio. O gal namo orientaciją ir stogo konstrukciją galėsite išnaudoti saulės kolektoriams ar fotovoltinei jėgainei įrengti?
 2. Jeigu planuojate šildymą šilumos siurbliais, galite pasirinkti įrenginį su kondicionavimo sistema.
 3. Kur bus vieta rekuperatoriui? Nepamirškite, kad reikia palikti pakankamai vietos patogiai atlikti įrangos priežiūros darbus: oro filtrams pakeisti, šilumokaičiui išplauti ir kt.
 4. Kokia šildymo sistema bus patalpų viduje: radiatorinė, orinio ar grindinio šildymo? O gal mišri?
 5. Kaip planuojate apsirūpinti karštu vandeniu, kokio vandens šildytuvo reikės?
 6. Kur bus išdėstyti elektros prietaisai, buitinė technika, vaizdo ir garso aparatūra? Būtina gerai apgalvoti elektros jungiklių ir kištukinių lizdų vietas, reikiamą elektros tinklo galingumą. Nemažiau dėmesio reikia skirti ir apšvietimo planui, suplanuoti kiekvieno šviestuvo vietą ir nuspręsti, kokią funkciją jis turės atlikti.
 7. Kokie ir kuriose patalpose planuojami televizija, internetas, priešgaisrinė, apsaugos signalizacija ir kt.?
 8. O gal jus domina šiuolaikiškam namui sukurta išmaniojo namo valdymo sistema, kuri didina komfortą, padeda taupyti ir užtikrina gyventojų saugumą?

Gyvenamasis būstas yra ilgalaikė investicija, todėl verta sugaišti laiko renkantis inžinerinius sprendimus ir įrangą. Tai padės išvengti papildomų išlaidų tobulinant jau įrengtas sistemas.

Įsivaizduokite, kad jums patiko namo projektas ir jūs bandote būsimo gyvenimo scenarijų sudėlioti plane.

1 pavyzdys

Vieno aukšto tradicinės architektūros namas, kurio bendrasis plotas 122,45 kv. m. Jame nėra garažo. Namas labiau primena butą su vienu miegamuoju ir gyvenamąja erdve – svetaine ir atskira virtuve. Toks būstas puikiai tiktų porai, kurios vaikai jau suaugo ir gyvena atskirai.

Iš namo plano matyti, kad jame nėra daug pagalbinių patalpų daiktams ir inžinerinei įrangai, tačiau dvišlaičio stogo konstrukcija leidžia vėdinimo įrangą, vandens šildytuvą ir kt. įrangą sutalpinti pastogėje.

Virtuvę perkėlus į svetainę, jos vietoje galima įrengti dar vieną kambarį. Tokiu atveju namą būtų galima pritaikyti ir vieną vaiką auginančiai šeimai arba įrengti darbo kambarį.

2 pavyzdys

Vieno aukšto namas su mansarda, kurio bendrasis plotas 225,10 kv. m. Toks namas puikiai tinka 4–6 asmenų šeimai.

Svetainėje suprojektuotas dvipusis židinys, kurį galima kūrenti tiek iš vidaus, tiek iš lauko. Atvira lauko terasa ir svetainė vasarą gali būti naudojama kaip vientisa erdvė. Kitoje namo pusėje yra dengta terasa. Kai ji nenaudojama, uždarius terasos galus, ją galima paversti sandėliuku lauko inventoriui, automobilių padangoms, dviračiams ir kt. laikyti, nes garaže vietos numatyta tik automobiliams. Kitiems daiktams suprojektuotas sandėliukas šalia virtuvės, drabužinė, erdvus koridorius-laiptinė.

Pirmame aukšte yra virtuvė, valgomasis, svetainė bei darbo kambariai, o mansardoje – 3 miegamieji. Svetainės erdvė yra paaukštinta – iš mansardinio aukšto antresolės galima matyti, kas vyksta apačioje.

Numatytos trys higienos patalpos. Pirmame aukšte yra tualetas su praustuve, skirtas šeimos nariams ir svečiams. Mansardiniame aukšte prie miegamųjų suprojektuoti dar du vonios kambariai tėvams, o vaikams, gyvenantiems skirtinguose kambariuose, skirtas bendras dušo kambarys.

Namo centre įrengta laiptinė turi stoglangį, tad dirbtinio apšvietimo prireiks tik tamsiuoju paros metu.

 

 

Komentarai

 • Labai sunku, prieš įsirengiant naują gyvenamą vietą, iš anksto jau žinoti kur stovės indukcine kaitlente ar orkaitė ir dar visi kiti buitiniai prietaisai. Kadangi elektros pravedimas yra vienas pirmųjų darbų.

 • Mes neapsisprendziama ar geriau stogine antram automobiliui ar vis tik didelis garazas? Stogines estetiskiau atrodo. Nusiziurejome tokio tipo http://www.kiemoprojektai.lt/lt/kiemo-projektai/stogines.htm niekaip nesutariame su zmona. Man atrodo, jog garazas 2 automobiliams geriau, bet zmonos sako, jog visvien greiciausiai savo automobilio i ji nevarys

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų