R.Mueller. („Reuters“ nuotr.)

JAV tyrimas dėl Rusijos kišimosi į rinkimus įgauna pagreitį

JAV tyrimas dėl Rusijos kišimosi į rinkimus įgauna pagreitį

JAV specialusis prokuroras Robertas Muelleris sudarė didžiąją žiuri tirti numanomą Rusijos kišimąsi į 2016 metų prezidento rinkimus, pranešė dienraštis „The Wall Street Journal“. Didžiosios žiuri sudarymas yra svarbus žingsnis link galimo oficialių kaltinimų pareiškimo.

Dienraštis, remdamasis dviem neįvardijamais šaltiniais, rašo, kad didžioji žiuri savo darbą JAV sostinėje Vašingtone pradėjo pastarosiomis savaitėmis.

Per didžiulio masto federalinį tyrimą, be kita ko, tiriami įtarimai, kad Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos nariai buvo susimokę su Rusija, siekdami padidinti respublikono šansus iškovoti pergalę. Žiuri sudarymas reiškia, kad šis procesas įgauna pagreitį. Sudarius didžiąją žiuri buvusiam Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktoriui R.Muelleriui atveria kelią gauti teismo nurodymus pateikti dokumentus ir apklausti liudytojus juos prisaikdinus. Vėliau gali būti pareikšti ir oficialūs kaltinimai.

„Tai svarbus postūmis procese“, – naujienų agentūrai AFP sakė nacionalinio saugumo bylų prokuroras Bradley Mossas.

„Didžioji žiuri nebūtų sudaryta, jei tyrimo metu nebūtų surinkta pakankamai įrodymų bent jau vienam baudžiamosios teisės nuostatų pažeidimui pagrįsti“, – sakė jis. „Jei parengiamas kaltinamasis aktas, kitas žingsnis yra kaltinamojo areštas“, – pridūrė B.Mossas.

„Didžioji žiuri nebūtų sudaryta, jei tyrimo metu nebūtų surinkta pakankamai įrodymų bent jau vienam baudžiamosios teisės nuostatų pažeidimui pagrįsti“, – sakė B.Mossas.

Baltųjų rūmų advokatas Ty’us Cobbas sakė, kad jam nežinoma, jog buvo sudaryta didžioji žiuri.

„Didžiosios žiuri reikalai paprastai yra slapti“, – sakė T.Cobbas ir pridūrė, kad Baltieji rūmai pasisako už bet kokius žingsnius, kurie paspartintų R.Muellerio darbo sąžiningą užbaigimą, ir yra pasirengę visapusiškai su juo bendradarbiauti.

Baltųjų rūmų atstovė spaudai Sarah Huckabee pareiškė, kad prezidento tyrėjų taikiklyje veikiausiai nėra.

„Buvęs FTB direktorius Jimas Comey yra tris kartus sakęs, kad dėl prezidento tyrimas nevykdomas. Neturime priežasčių manyti, jog kas nors pasikeitė“, – sakė ji.

Nagrinėja ir D.Trumpo finansines ataskaitas

D.Trumpas ne kartą neigė įtarimus, kad jo komanda rinkimų kampanijos metu buvo slapta susimokiusi su Rusija. Jis šias prielaidas vadina „išgalvotomis naujienomis“ (angl. fake news) ir tvirtina, kad prieš jį vykdoma politinė „raganų medžioklė“.

Tačiau Baltiesiems rūmams teko pripažinti, kad prezidento vyriausiasis sūnus Donaldas Trumpas jaunesnysis, žentas Jaredas Kushneris ir buvęs jo rinkimų kampanijos patarėjas Paulas Manafortas buvo susitikę su viena rusų teisininke, siejama su Kremliumi, norėdami gauti demokratų kandidatę Hillary Clinton kompromituojančios informacijos.

R.Muelleris taip pat nagrinėja D.Trumpo aplinkos žmonių finansines ataskaitas, tačiau tai nesusiję su Rusija ar rinkimais, pranešė CNN.

D.Trumpas yra viešai įspėjęs R.Muellerį nesiimti tirti jo finansinių reikalų, nes tai būtų „raudonos linijos“ peržengimas.

D.Trumpas yra viešai įspėjęs R.Muellerį nesiimti tirti jo finansinių reikalų, nes tai būtų „raudonos linijos“ peržengimas.

Šis pranešimas neabejotinai pakurstys prielaidas, kad D.Trumpas, siekdamas suvaržyti tyrimą, gali atleisti R.Muellerį.

Du JAV senatoriai ketvirtadienį pateikė abiejų partijų palaikomą teisės akto projektą, skirtą užbėgti už akių tokiam žingsniui ir apsaugoti R.Muellerį nuo galimo atleidimo ir apsaugoti tyrimo nepriklausomumą.

Demokrato Chriso Coonso ir respublikono Thomo Tilliso pateiktas įstatymo projektas turėtų užkirsti kelią prezidentui atleisti specialųjį prokurorą be teismo sutikimo. Šis teisės aktas leistų R.Muelleriui apskųsti savo atleidimą teisme, jei jis be svarios priežasties netektų pareigų.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų