(Reuters nuotr.)

JAV graso Šiaurės Korėjai karinėmis priemonėmis

JAV graso Šiaurės Korėjai karinėmis priemonėmis

Jungtinės Valstijos vertina galimybes imtis karinių priemonių prieš Šiaurės Korėjos ginklavimosi programas, penktadienį patvirtino vienas Baltųjų rūmų užsienio politikos patarėjas ir nurodė, kad naujas provokuojantis Pchenjano ginkluotės bandymas tėra laiko klausimas.

Manoma, kad šeštadienį, kai Šiaurės Korėja minės svarbią sukaktį, Pchenjanas ruošiasi atlikti branduolinį bandymą arba paleisti kokią nors raketą. Minėtas Baltųjų rūmų pareigūnas sakė, kad Jungtinės Valstijos yra nusiteikusios likviduoti Šiaurės Korėjos branduolinių ambicijų keliamą grėsmę.

„Karinės galimybės jau vertinamos“, – pripažino patarėjas, pageidavęs likti nežinomu, nes šie klausimai esantys labai jautrūs. Jis taip pat sakė, kad naujas Šiaurės Korėjos branduolinis bandymas yra „įmanomas“.

Ekspertai paskelbė pastebėję padidėjusį aktyvumą Šiaurės Korėjos branduolinių bandymų poligone prieš artėjančias šalies įkūrėjo Kim Il Sungo gimimo 105-ąsias metines. Jos bus minimos ateinantį šeštadienį.

„Jie pateikė užuominų. Tai nestebina, nes metinės bus šeštadienį; jis (Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas, Kim Čen Unas) tradiciškai surengia didelį paradą ir pademonstruoja savo ginklus bei ginklų muliažus“, – aiškino Baltųjų rūmų patarėjas.

„Deja, mums tai nėra nauja staigmena; (Kim Jong Unas) toliau plėtoja šią programą – jis toliau leidžia raketas į Japonijos jūrą“, – sakė šaltinis. Pareigūnas pridūrė, kad išliekant šiam režimui, nekyla klausimo, ar Šiaurės Korėja atliks naują ginkluotės bandymą – veikiau kada jis bus atliktas.

Prezidentas Donaldas Trumpas savo ruožtu ketvirtadienį pareiškė žurnalistams, kad Šiaurės Korėja yra „problema“, kuria „bus pasirūpinta“.

Kebli padėtis

Šie grėsmingi komentarai nuskambėjo tą pačią dieną, kai JAV kariškiai Afganistane numetė ant džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ naudojamo komplekso didžiausią nebranduolinę bombą.

Praeitą savaitę D.Trumpas taip pat demonstravo Amerikos karinę galią, kai įsakė paleisti sparnuotųjų raketų spiečių į vieną Sirijos oro pajėgų bazę, iš kurios, Jungtinių Valstijų nuomone, buvo surengta cheminė ataka prieš civilius viename Sirijos šiauriniame mieste.

Be to, vienas JAV lėktuvnešis ir jį lydinti laivyno smogiamoji grupė buvo pasiųsta prie Korėjos pusiasalio.

D.Trumpas ne kartą sakė neleisiantis Pchenjanui įgyti balistinių raketų, galinčių nuskraidinti branduolinius užtaisus į taikinius Jungtinių Valstijų žemyninėje dalyje.

Šis klausimas buvo pagrindinė diskusijų tema per D.Trumpo ir tuomečio JAV prezidento Baracko Obamos susitikimą po lapkritį įvykusių rinkimų. Tąsyk D.Trumpas buvo perspėtas, kad kadencijos pradžioje jam gali tekti priimti sunkų sprendimą.

D.Trumpas vėliau paprašė savo patarėjų pateikti visus scenarijus, kaip būtų galima pašalinti Šiaurės Korėjos branduolinę grėsmę.

Vis dėlto Baltųjų rūmų pareigūnai privačiai yra pripažinę, kad smūgis Šiaurės Korėjai būtų „daug sudėtingesnis reikalas“ negu raketų ataka Sirijoje.

Bet koks smūgis Šiaurės Korėjai gali išprovokuoti atsakomuosius smūgius prieš Amerikos sąjungininkus arba JAV pajėgas Pietų Korėjoje ir Japonijoje.

Kita vertus, D.Trumpo administracija vargu ar galėtų veiksmingai spausti Pchenjaną diplomatinėmis arba ekonominėmis priemonėmis.

Šiaurės Korėjai dėl jos branduolinių ginklų ir balistinių raketų programų jau ne kartą buvo skelbiamos Jungtinių Tautų sankcijos, bet panašu, kad šias programas Pchenjanas laiko priemone apsidrausti nuo bet kokių mėginimų pakeisti valdantįjį režimą.

JAV viceprezidentas vyksta į Aziją

Interviu dienraščiui „The Wall Street Journal“ D.Trumpas sakė, kad per neseniai įvykusį susitikimą su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu jis prarado viltį, kad Pekinas gali įtikinti Šiaurės Korėją pakeisti kursą.

„Pasiklausęs 10 minučių suvokiau, kad tai nebus lengva“, – pripažino D.Trumpas.

„Gana aiškiai suvokiau, kad jie turi didžiulę įtaką“ Šiaurės Korėjai, pridūrė jis.

„Tačiau yra ne taip, kaip galėtumėte pagalvoti“, – pažymėjo jis, tikriausiai turėdamas omenyje, kad Pekinas slapta kursto Pchenjaną nepaklusti Vašingtono reikalavimams.

Šeštadienį D.Trumpas pasiųs į šį regioną savo viceprezidentą Mike’ą Pence’ą padrąsinti sąjungininkų.

M.Pence’as aplankys Pietų Korėją, Japoniją, Indoneziją ir Australiją. Per vizitus kiekvienoje iš šių šalių Šiaurės Korėjos klausimas bus itin svarbu diskusijų tema.

Su visomis šiomis šalimis, išskyrus Indoneziją, Jungtinės Valstijos yra sudariusios susitarimus, įpareigojančius prisidėti prie jų gynybos, bet D.Trumpas kai kada atrodydavo abejojantis dėl šių aljansų.

Todėl M.Pence’as sieks įtikinti sąjungininkus, kad Amerikos įsipareigojimai yra tvirti kaip geležis’, sakė vienas Baltųjų rūmų pareigūnas.

„Esame visiškai įsipareigoję saugumo aljansams, ypač vystantis iššūkiams saugumui, kai stebime Šiaurės Korėjos branduolinę grėsmę“, – pažymėjo jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų