(Autorių, gamintojų nuotr.)

Ir gražu, ir veikia

Ir gražu, ir veikia

Vilniaus dailės akademijoje iki kovo 5 d. vyko dizaino inovacijų paroda AKADEMIJA+, kurios tikslas – pristatyti dizaino, technologijų ir verslo sinergiją kaip perspektyviausią inovacijų šaltinį.

Parodoje pristatyti net 28 išskirtiniai VDA programų vadovų, dėstytojų, tyrėjų, studentų bei neseniai studijas baigusių dizainerių produkto ir pramonės dizaino objektai, sukurti bendradarbiaujant su Lietuvos įmonėmis.

Dauguma eksponatų – sėkmingai gaminami masiškai, naudojami pramonėje, o kai kuriuos galima išvysti ir parduotuvių lentynose. „Siekiame parodyti Lietuvoje kurtą dizainą kaip funkcionalius kūrinius, visų pirma, gerai veikiančius, o ne tik gražiai atrodančius“, – sako parodos organizatorius VDA Dizaino inovacijų centro direktorius Marius Urbanavičius. Vienas tokių pavyzdžių – korėjiečių kilmės VDA absolvento Mosės Kango sukurtas išmaniosios spynos „Deeper Lock“ dizainas. Tai visiškai naujos kartos apsaugos sistema dviračiams.

Dizainas kuria ne tik vartotojams skirtų gaminių, bet ir su estetika tarsi nesusijusių pramonės įrenginių pridėtinę vertę. VDA Kauno fakulteto Dizaino katedros profesorius Saulius J. Jarašius, vienas seniausiai dirbančių industrinio dizaino specialistų Lietuvoje, sako, kad kokybiško dizaino poveikis ir jo užsakovo UAB „Terekas“ komunikacijai, ir užsakymams buvo akivaizdus. „Svarbiausia – bendradarbiavimas kaip estetikos ir technologijų dermė“, – teigia jis. Parodoje „gyvai“ eksponuotas tik nedidelis jo sukurtos PET butelių pūtimo mašinos dizaino elementas – durys – įtikino savo masteliu.

Ne visų parodos dalyvių filosofija tokia griežta. Julijonas Urbonas eksponavo projektą „Sounding door“ („Skambančios durys“), kurio estetika formaliai – jokia. Pritvirtintas prie durų, specialus mechanizmas reaguoja į jų varstymą ir skleidžia paslaptingus metalinius garsus. Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė iš margų megztinių vėlimo adatomis sudaigsto kilimus, o Benas Staškauskas eksponuoja iš sintetinių ir natūralių bei organinių medžiagų pagamintus papuošalus.

Nors nedidelėje parodoje eksponuotas vos vienas kitas dar nematytas objektas, darbų stilistikos ir koncepcijų įvairovė atskleidė smarkiai ūgtelėjusį Lietuvos dizaino potencialą ne vien tradicinėje baldų pramonėje, bet ir kitose, inovatyvesnėse srityse.

Galerija

Parodoje dalyvavo dizaineriai:
Rapolas Gražys, Ignas Survila, Julijonas Urbonas, Moses Kang, Julius Bučelis, Marija Puipaitė, Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė, Benas Staškauskas, Saulius Juozas Jarašius, Andrius Žemaitis, Jonas Venckūnas, Denis Orlenok, Deividas Juozulynas, Rūta Mickienė, Kazimieras Inčirauskas
Jų kūrinius įgyvendinusios verslo įmonės:
„Deeper“, „Citybirds“, „Lava Drops“, UAB „Projectus Loti“, UAB „ACME Europe“, UAB „Terekas“, UAB „Rubedo sistemos“, UAB „Elinta“, „LigoWave“, UAB „Aedilis“, UAB „Elseta“, „ZKM / Centre for Art and Media Karlsruhe“, UAB „Neaustima“, „Pančiakos“.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų