A.Janukonis nusprendė nepasiduoti. (BNS nuotr.)

„Icor“ akcininkė ketina inicijuoti bylą prieš Lietuvą

„Icor“ akcininkė ketina inicijuoti bylą prieš Lietuvą

Andriaus Janukonio, Gintauto Jaugielavičiaus ir Lino Samuolio valdoma Estijos bendrovė „Global Energy Consulting“ ketina bylinėtis su Lietuvos valstybe.

„Global Energy Consulting“ valdo nekilnojamojo turto priežiūros, pramonės ir energetikos įmonių koncernas „Icor“.

Verslininkams atstovaujančios advokatų bendrijos „Motieka ir Audzevičius“ pranešimą apie ketinimą dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) patikrinimo kreiptis į tarptautinį arbitražą Finansų ministerija gavo vasario 17 dieną. Ministerija prašo Vyriausybės suteikti jai įgaliojimus atstovauti Lietuvai šiame ginče.

Nutarimo projekte nurodoma, kad „Global Energy Consulting“ reiškia pretenzijas Vyriausybei, kuri neva pažeidė užsienio investuotojų teises. BNS žiniomis, bendrovė taip pat priekaištauja dėl prokurorų, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT), Konkurencijos tarybos bei kitų Lietuvos institucijų veiksmų.

„Global Energy Consulting“ reiškia pretenzijas Vyriausybei, kuri neva pažeidė užsienio investuotojų teises.

„Global Energy Consulting“ atstovų komentaro BNS kol kas nepavyko gauti. Finansų ministras Vilius Šapoka BNS sakė negalintis komentuoti pretenzijų, nes ši informacija yra konfidenciali.

„Praktikoje subjektai, tekdami informaciją apie ketinimus kreiptis į arbitražą, prašo laikyti tai konfidencialai informacija. Tai siūlau tuo klausimu prašyti komentaro tų, kurie, jūsų turimomis žiniomis, tokius ketinimus išreiškė“,– atsakė V.Šapoka.

VMI atstovas Darius Buta BNS sakė, kad Lietuvos mokesčių inspektoriai netiria „Global Energy Consulting“ veiklos, tačiau „vyksta su ja susijusios įmonės „Lag&d” kontrolės veiksmai“. Daugiau informacijos apie tyrimą D.Buta sakė negalintis pateikti.

BNS žiniomis, VMI yra atlikusi ir „Global Energy Consulting“ akcininkų mokestinius patikrinimus. Vienas jų – A.Janukonis – bylinėjasi su VMI dėl beveik 0,5 mln. eurų nesumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Byla šiuo metu sustabdyta, laukiant būtent šiai bylai svarbaus Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo išaiškinimo.

Finansų ministerija, gavusi Vyriausybės įgaliojimus iki 2022 metų pabaigos, galės susitarti taikiai, samdyti Lietuvos ir užsienio teisininkus ir ekspertus.

Ginčą prieš Lietuvą Vašingtono Tarptautinį investicinių ginčų arbitraže (ICSID) jau inicijavo Prancūzijos koncerno „Veolia“ valdoma įmonė „Veolia Baltics & Eastern Europe“ kartu su „Vilniaus energija“ ir „Litesko“. Bendrovės reikalauja atlyginti apie 100 mln. eurų žalos dėl neva nesąžiningo valstybės elgesio ir investicijų Lietuvoje nusavinimo. Neatmetama, kad galutinė ieškinio suma bus didesnė.

„Icor“ yra netiesiogiai susijęs su šilumos tiekėja „Vilniaus energija“. A.Janukonis yra buvęs įmonės valdybos narys ir „Icor“ vadovas, L.Samuolis yra „Vilniaus energijos“ prezidentas, o G.Jaugielavičius yra dirbęs „Vilniaus energijos“ akcininkės bendrovės „Veolia Lietuva“ (buvusios „Dalkia Lietuva“) valdyboje.

„Global Energy Consulting“ yra vienintelė holdingo ir investicijų bendrovės „Lag&d“ akcininkė, o pastaroji įmonė valdo 100 proc. koncerno „Icor“ įstatinio kapitalo.
„Icor“ priklauso apie 70 įmonių, tarp jų – komunalinių paslaugų bendrovė „City Service“, pramonės ir energetikos projektų įmonė „Axis Industries“, nekilnojamojo turto bendrovė „Realco“ ir naftos ir jos produktų prekybos įmonė „Oilead“.

„Icor“ praėjusiais metais uždirbo 19,547 mln. eurų konsoliduoto grynojo pelno – 26,7 proc. mažiau nei 2014 metais, koncerno konsoliduota apyvarta per metus sumažėjo 1,6 proc. iki 320,936 mln. eurų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų