„Soudal“ nuotr.

kokį hermetiką naudoti siūlėms sandarinti

kokį hermetiką naudoti siūlėms sandarinti

Hermetikai, paprasčiau vadinami tiesiog silikonais, yra medžiaga įvairiems plyšiams, įtrūkiams ar sandūroms užtaisyti ir sandarinti.

Hermetikų yra daug rūšių: skirtų įvairiems statybos ir remonto darbams, kai reikia užtikrinti elastingumą, ilgaamžiškumą, sandarumą, atsparumą skysčiams, pelėsiui, chemikalams, dujoms, dūmams, garams ar karščiui. Naudojimo sritys labai įvairios: visų rūšių hermetizacijai statybos ir maisto pramonėje, metalo konstrukcijų pramonėje, struktūriniam klijavimui vibrokonstrukcijose, kompensacinėms siūlėms, metalinėms konstrukcijoms sandarinti ir klijuoti, deformacinėms siūlėms sandarinti, elastingam klijavimui ir sandarinimui, konteineriuose, transporto priemonėse, vagonų ir laivų statyboje, oro kondicionavimo sistemoms, suvirinimo siūlėms sandarinti ir kt.

Renkantis tinkamiausią produktą, specialistai pataria atkreipti dėmesį į keletą aspektų.

„Soudal“ nuotr.

Pasak UAB „Soudal“ atstovo Gintauto Grabausko, hermetikų rūšys skiriamos pagal tai, kokiu pagrindu jie pagaminti:

 • bituminiai hermetikai pagaminti bituminių elastomerų pagrindu;
 • silikoninių hermetikų pagrindą sudaro derva, kurios pagrindinės sudedamosios dalys – silicis, anglis, vandenilis ir deguonis;
 • akriliniai hermetikai yra pagaminti akrilo dispersijos pagrindu, čia skiedžiamoji medžiaga yra vanduo. Užtepus šio hermetiko ir jam džiūvant, vanduo išgaruoja, užteptame plyšyje lieka elastiška medžiaga, bet reikia atsiminti, kad, išgaravus vandeniui, atsiranda nusėdimas (tūrio praradimas);
 • poliuretaniniai hermetikai pagaminti poliuretano pagrindu. Jie plačiai naudojami statybos pramonėje, bet nerekomenduojami stiklinimo darbams;
 • MS polimeriniai hermetikai laikomi pažangiausia hermetikų rūšimi: polimerai nekenksmingi, nereaguoja su kitomis medžiagomis ir leidžia išgauti elastiškesnį, lipnesnį, paslankesnį produktą.

Pasirenkant gaminį, svarbu, tarp kokių medžiagų jis bus naudojamas (skirtingų medžiagų skirtingi temperatūriniai judėjimai), kokio gylio (pločio) yra plyšys, ar reikės siūlę dažyti, ar konstrukcija judanti (elastiška), ar hermetikas bus naudojamas lauko ar vidaus darbams.

„Esminis dalykas renkantis hermetiką – tarp kokių medžiagų ir kokioje patalpoje jis bus naudojamas“, – pabrėžė UAB „Soudal“ atstovas.

Renkantis sandariklį, specialistai ragina dėmesį atkreipti į keletą veiksnių:

 • atsparumą temperatūrai (Lietuvoje oro temperatūra svyruoja nuo –30°C iki +30°C ir daugiau);
 • atsparumą ultravioletiniams saulės spinduliams;
 • reakciją su skirtingomis medžiagomis;
 • tūrio praradimą (nusėdimą).

„Soudal“ nuotr.

Neutralūs ar rūgštiniai?

Silikonai būna neutralūs ir rūgštiniai. Rūgštinis silikonas blogai reaguoja su plastiku, nedažytu metalu, akriliniais paviršiais (šiandien populiarios dušo kabinos, vonios, praustuvai iš akrilo). Tokiame silikone esanti rūgštis sureaguoja su paviršiumi ir atsiranda mikroįtrūkių, pro kuriuos prasisunkia vanduo. Kai plyšyje atsiranda vandens, didėja tikimybė įsiveisti pelėsiui. Tad, dirbant su išvardytais paviršiais, reikėtų rinktis neutralų silikoną.

Rūgštinis silikonas tinka stiklinimui, keraminiams paviršiams sandarinti. Klijai, pagaminti rūgštinio silikono pagrindu, naudojami klijuojant akvariumus. Ir neutralus, ir rūgštinis silikonas gali būti sanitariniai, t. y. skirti didesnio drėgnumo patalpoms, jie papildomai turi fungicidų ir baktericidų, todėl atsparesni pelėsiui.

Svarbu

 • Silikoninių hermetikų uždažyti negalima, o, pavyzdžiui, akrilinius, poliuretaninius ir MS polimerinius – galima. Hermetikų spalva neturi įtakos jų savybėms, tai tėra estetinis dalykas.
 • MS polimeriniai hermetikai limpa ir ant drėgnų paviršių, o silikoniniai, akriliniai ir poliuretaniniai drėgmės bijo.
 • Prieš naudojant hermetiką, patariama sutvarkyti siūlę, kad ši būtų švari, sausa, neriebaluota ir nedulkėta.
 • Beveik visus hermetikus rekomenduojama naudoti, kai aplinkos temperatūra +5 °C ir aukštesnė.
 • Beveik visi hermetikai gali būti naudojami tiek vidaus, tiek išorės darbams, tik reikia atkreipti dėmesį į produkto elastiškumą, lemiantį atsparumą temperatūros pokyčiams.

„Kai jau pasirinktas tinkamas hermetikas, svarbiausiu siūlės ilgaamžiškumo veiksniu tampa kokybiškai atlikti darbai. Sandarinami paviršiai turėtų būti švarūs, sausi, neriebaluoti ir nedulkėti. Naudojant MS polimerinius hermetikus, paviršius gali būti drėgnas“, – tikino G. Grabauskas.

Dažniausiai pasitaikantis brokas:

 • didesnė, nei leidžia hermetiko elastiškumas, siūlės deformacija;
 • akrilinio hermetiko naudojimas labai drėgnose patalpose (neišgaruos vanduo – neišdžius);
 • rūgštinių silikonų naudojimas ant paviršių, su kuriais gali sureaguoti.

„Kadangi Lietuvoje prekiaujama daugelio gamintojų hermetikais, konkurencija labai didelė, todėl kaina realiai atspindi kokybę“, – į dažnai užduodamą klausimą, ar išties kaina parodo produkto kokybę, atsako G. Grabauskas.

„Soudal“ nuotr.

Patarimas

Norint apskaičiuoti, kiek silikono reikia konkrečiam darbui, būtina atsižvelgti į plyšio ar sandūros siūlės plotį. Skaičiuojama taip: jei siūlės skerspjūvis yra
5 × 10 mm, tai 310  ml talpos flakono pakaks  6,2 ilginio metro; jei siūlė tesiekia 2 × 2 mm arba 3 × 3 mm, tai tokiu pačiu kiekiu pavyks užpildyti atitinkamai 77,50 arba 34,44 ilginio metro.

 

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų