Operos kūrėjai būsimą premjerą pristatė Klaipėdos piliavietėje. (Fotopolis nuotr.)

Herkus Mantas vėl kviečia į Klaipėdą

Herkus Mantas vėl kviečia į Klaipėdą

Vasario 17-ąją Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras pristato Giedriaus Kuprevičiaus operą „Prūsai“.

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovas Jonas Sakalauskas sako, kad vasario 16-ąją, prieš šimtą metų, atkurta ne tik Lietuvos nepriklausomybė. Šią datą galima vadinti ir šalies operos atgimimu, nes netrukus po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo Lietuvių meno kūrėjų draugija įsteigė Operos vaidyklą.

Opera „Prūsai“ Klaipėdoje buvo pastatyta dar prieš 20 metų. Šio sezono premjeroje dalyvaus ir dainininkai, kurie dainavo senajame šio kūrinio pastatyme. „Pavyzdžiui Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistas dainininkas Kęstutis Nevulis vėl atliks Kolčio partiją. Tas pats, tik brandesnis atlikėjas“, – pasakojo dirigentas Tomas Ambrozaitis.

Operos režisierius Gediminas Šeduikis akcentavo, kad operos „Prūsai“ siužetas unikalus ir vertas didžiosios scenos, nes turi „platų kontekstą“: „Tai apie drama apie išlikimą, skirtingų kultūrų susidūrimą. Kartu apie žmones ir jų likimus. G.Kuprevičiaus sukurta opera nepavaldi laikui. Ir šiandien labai aktuali ir šiuolaikiškai skamba ypač aukšto meninio lygio kompozitoriaus sukurta muzika su daug romantizmo.“

Spektaklio pastatymas bus šiuolaikiškas, stilizuotas, o specialaus akcento ieškota net užsienyje. Vis dar slepiamas scenos rekvizitas parvežtas net iš Vokietijos. Slepiami ir spektaklio kostiumai, kuriuos sukūrė žymi drabužių dizainerė Sandra Straukaitė. Opera „Prūsai“ tapo šios kūrėjos debiutu Klaipėdoje. „Esu sužavėta puikaus Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro kolektyvo ir jų atsidavimo savo darbui. Noriu akcentuoti, kad spektaklis šiuolaikiškas, tad neišvysite tradicinių šarvų ir panašių dalykų“,- sakė S.Straukaitė.

Operos pagrindinio herojaus Herkaus Manto partiją atliks baritonai Mindaugas Rojus ir Steponas Zonys. Kristina naujajame spektaklyje taps Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro primadona, „Auksinį scenos kryžių“ pelniusi bei antrą kartą metų solistės titulu apdovanota Viktorija Miškūnaitė ir viena geriausių uostamiesčio muzikinio teatro solisčių Rasa Ulteravičiūtė.

S. Zonys akcentavo, kad opera „Prūsai“ Klaipėdoje ne „atstatoma“, o statoma naujai. Pagal G.Kuprevičiaus planą pagrindinis Herkaus Manto vaidmuo sukurtas specialiai tenorui Virgilijui Noreikai, o Klaipėdoje jį atlieka baritonai. „Mano Herkus Mantas bus kitoks. Ir su kolega Mindaugu Rojumi nesame panašūs“,- sako S. Zonys, kuriam šis „Herkus Mantas“ yra pirmas pagrindinis dramatinis vaidmuo operoje..

Vasario 17-ąją į atgimusios operos „Prūsai“ premjerą atvyksta ir kompozitorius G.Kuprevičius, o kovo 22 d. opera bus rodoma Kaune, Girstučio kultūros ir sporto centre.

Operos „Prūsai“ siužetas pasakoja apie tragišką šios tautos likimą. Centre – istorinė asmenybė Herkus Mantas, kurio asmeniniai interesai kertasi su prūsų laisve. Prūsų vadas, draskomas vidinės kančios, abejoja, kurie interesai – asmeniniai ar visuomeniniai – svarbesni. Tauta negali be vado, o vadas be mylimos moters Kristinos… Spektaklyje kuriamos dvi priešiškos stovyklos – prūsų ir kryžiuočių. Artėjančios tragedijos nuojautos fone Herkus Mantas, būdamas tikras savo tautos ir šalies patriotas, iki galo lieka ištikimas savo įsitikinimams ir tautai.

Nedaugelis lietuviškų operų gali pasigirti ilgaamžiškumu scenoje ir žmonių atminty, o „Prūsai“, anot garsaus dirigento Stasio Domarko, turi išliekamąją – istorinę, kultūrinę, meninę – vertę. Ne veltui ant operos partitūros užrašyta G. Kuprevičiaus dedikacija, kuri aktuali kiekvienam laikmečiui, kiekvienai šaliai, skelbia: „Išnykusiųjų atminimui, nykstančiųjų perspėjimui“.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų