Liberalai Vilniaus meras Remigijus Šimašius ir vicemeras Linas Kvedaravičius bei vicemeras socialdemokratas Gintautas Paluckas ir

Griūva valdančioji koalicija Vilniaus savivaldybėje

Griūva valdančioji koalicija Vilniaus savivaldybėje

Vilniaus savivaldybėje – permainos. Daugiausia narių taryboje turintys liberalai nusprendė nebetęsti darbo koalicijoje su konservatoriais. Tarybos nariai nori formuoti naują daugumą.

Liberalų sąjūdžio pranešime nurodoma, kad toks sprendimas priimtas pirmadienį per Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Liberalų frakcijos bei šios partijos Vilniaus skyriaus prezidiumo narių posėdį.

„Siekiant greitesnių bei efektyvesnių sprendimų Vilniuje, stabdomas bendradarbiavimas su konservatorių frakcija“, – teigiama pranešime.

Vilniaus meras, liberalų vadovas Remigijus Šimašius BNS sakė, kad dėl darbo koalicijoje nutraukimo galutinai bus apsispręsta kitą pirmadienį per savivaldybės tarybos posėdį.

Jis taip pat patvirtino, kad atkritus aštuoniems konservatoriams, dėl naujos koalicijos deramasi su Lenkų rinkimų akcijos (LLRA) ir Rusų aljanso koalicija, turinčia dešimt narių, taip pat trimis „Tvarkos ir teisingumo“ atstovais, jie dirba opozicijoje, nors oficialiai nėra pasitraukę iš koalicijos.

R.Šimašius tikino, kad sprendimas „brendo kelis mėnesius“, taryboje dėl konservatorių priešinimosi dirbta „mažumos koalicijos sąlygomis“.

R.Šimašius tikino, kad sprendimas „brendo kelis mėnesius“, taryboje dėl konservatorių priešinimosi dirbta „mažumos koalicijos sąlygomis“

„Šiandien yra mano ir liberalų sprendimas, kvietimas kartu kitoms frakcijoms bendrauti vardan Vilniaus, kad vyktų sklandus darbas. Aišku, kad reikia normaliai iš naujo performuoti koaliciją, kviečiu visus bendradarbiauti. Tai reiškia, kad artimiausiame tarybos posėdyje turės būti ir atitinkami sprendimai“, – BNS sakė R.Šimašius.

Anot jo, norint turėti daugumą sostinės taryboje, „matematika yra paprasta“, t. y. joje turi būti mažiausiai trys ar keturios frakcijos.

„Natūralu, kad su Lenkų rinkimų akcija kalbėsiuosi ir esu pradėjęs jau tam tikrą kalbėjimąsi, ir manau, kad galutinai turėtumėme sutarti. Su „tvarkiečiais“ galbūt situacija yra dar kitokia, nes nuo pat pradžių buvome pasirašę bendrą koaliciją, tik dėl buvusio jų lyderio Rolando Pakso viražų, kuriuos paskui perėmė konservatorių frakcija, jie formaliai nelaikomi koalicijoje. Bet jie pasisakė daugiau prieš pusmetį, kad norėtų grįžti į koaliciją ir yra de facto daugiau koalicijoje“, – teigė R.Šimašius.

„Nematau jokių problemų dėl to“, – pridūrė jis, kalbėdamas apie tolesnį darbą su „tvarkiečiais“.

Liberalų vadovas taip pat sako nematantis jokių ženklų, kad liberalų frakcija taryboje galėtų skilti.

V.Benkunskas: tai reakcija į skaidrumo reikalavimus

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos vadovas, vicemeras Valdas Benkunskas liberalų sprendimą siejo su partijai pateiktais įtarimais.

„Matyt, mūsų keliami skaidrumo reikalavimai jau kurį laiką kėlė daug nepatogumų tiek R.Šimašiui, tiek liberalams, dar daugiau nepatogumų kilo, kai partija oficialiai sulaukė įtarimų“, – teigė jis.

Anot V.Benkunsko, jau nuo pavasario buvo juntamas politinis liberalų flirtas su opozicinėmis Lenkų rinkimų akcijos – Rusų sąjungos aljansu ir „Tvarka ir teisingumu“: „tvarkiečiams“ atiteko vieno svarbiausių Aplinkos ir energetikos komiteto pirmininko postas, tuo metu liberalų palaikymą balsuojant dėl ilgųjų gimnazijų statuso suteikimo tautinių mažumų mokykloms jis vadino „politine prekyba“. Konservatoriaus teigimu, jei švietimas naujoje koalicijoje atitektų LLRA atstovams, „vėl bus grįžtama į tą pelkę, kurioje savivaldybė buvo aštuonerius metus“.

„Išskiriamos atskiros mokyklos, kurios turi išskirtines sąlygas veiklai tiek finansų, tiek visa kokybine prasme, protekcijos ir panašiai. Bandėme įsivesti kriterijus, kelti švietimą iš dugno, bet kai prasideda politiniai dalykai, švietimo klausimai tampa politine prekyba, proveržių per likusius pusantrų metų tikėtis nebereikės“, – piktinosi jis.

Apie pasiūlymus opozicija nekalba

LLRA frakcijos seniūnė Renata Cytacka BNS kol kas nekomentavo liberalų siūlymo jungtis prie valdančiųjų. Tuo metu Vilniaus „tvarkiečių“ frakcijos seniūnas Gediminas Rudžionis BNS tikino, kad kol kas su liberalais vyksta pokalbiai, ne derybos.

„Ne derybos, o pokalbiai – apie miesto savivaldybės tarybos darbą. Jokių konkretybių kol kas visiškai nėra. Čia visiškai pradinis etapas. Meras labai teisingai daro – jo pareiga pateisinti 70 tūkst. rinkėjų lūkesčius ir jis turi turėti komandą. O patys puikiai žinote, kad konservatoriai labai nepadoriai elgiasi“, – kalbėjo G.Rudžionis.

„Tvarkiečių“ seniūnas vengė konkretaus atsakymo, ar jau gavo kvietimą dėtis prie liberalų vadovaujamos koalicijos.

„Dar anksti kalbėti. Negavome jokio kvietimo. (…) Čia ne turgus, mes – ne komersantai, mes žiūrime, kad Vilniui būtų geriau. (…) Tas žodis „derybos“ nepadorus. Turi būti gyventojų interesai, o ne derybos vienų frakcijų su kitomis. Man sąžinė neleidžia taip galvoti ir taip elgtis“, – BNS sakė „tvarkietis“.

Klausiamas, ar pastaruoju metu „tvarkiečiai“ sostinės taryboje buvo opozicijoje ar rėmė koaliciją, G.Rudžionis pasiūlė pasiskaityti miesto tarybos sprendimų protokolus ir kartojo tą patį atsakymą: „Mes visą laiką buvome vilniečių pusėje“.

Tris atstovus Vilniaus taryboje turinčio „Lietuvos sąrašo“ vadovas Darius Kuolys BNS tvirtino, kad jog šiuo metu su valdančiaisiais dirbanti partija analizuos padėtį po Liberalų sąjūdžio sprendimo – jį sakė vertinantis itin negatyviai.

„Šitą liberalų sprendimą vertiname labai negatyviai. Jis yra žalingas miestui, ir tai yra tam tikras posūkis į tą miesto situaciją, kurioje jis jau yra buvęs iki rinkimų – kai prasideda tam tikri interesų grupių žaidimai. Mes buvome kaip koalicijos partneriai už tai, kad liberalai ir konservatoriai tartųsi, ieškotume kartu bendrų sprendimų ir nesielgtume taip, kaip saviveiklinis provincijos skudutininkų ansamblis“, – BNS pirmadienį sakė D.Kuolys.

Socialdemokratai nori pokyčių

Vilniaus socialdemokratai dar anksčiau pirmadienį pranešė, kad tęs darbą su liberalais, tačiau iškėlė tam tikrus reikalavimus dėl permainų. Anot socialdemokratų pirmininko, Vilniaus vicemero Gintauto Palucko, konfrontacija tarp konservatorių ir liberalų „peržengia normalaus politinio oponavimo ribas“, tai trikdė koalicijos darbą.

Jis sakė, kad siūlymai dėl naujos koalicijos su LLRA ir „tvarkiečiais“ dar bus svarstomi Vilniaus skyriuje.

Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas sakė, kad siūlymai dėl naujos koalicijos su LLRA ir „tvarkiečiais“ dar bus svarstomi Vilniaus skyriuje.

„Šnekant apie Lenkų rinkimų akciją, pirmiausia, mes norėsime išgirsti, kaip jie įsivaizduoja įsitraukti į tuos darbus, ar jie įsipareigoja tam patvirtintam darbų sąrašui, nuo to viskas priklauso. Mes paskui dar turėsime spręsti skyriuje, ar mums tai priimtina, ar ne“, – teigė G.Paluckas.

Valdančiąją koaliciją Vilniaus savivaldybėje šiuo metu sudaro 31 politikas iš 51: penkiolika liberalų, aštuoni TS-LKD atstovai, po keturis narius turi socialdemokratai bei „Lietuvos sąrašas“.

Formaliai opozicijoje yra trys „tvarkiečiai“, iš liberalų frakcijos pasitraukęs britas Markas Adamas Haroldas, iki šiol opozicijoje taip pat dirbo dešimt Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicijos atstovų, šeši Artūro Zuoko vadovaujami Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) politikai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite