Evakuatorius – paskutinė išeitis degant dangoraižiui

Evakuatorius – paskutinė išeitis degant dangoraižiui

Pasaulinėje gaisrinės saugos konferencijoje Londone pristatytas olandų išradimas.

Kaip parodė Rugsėjo 11-osios įvykiai, dangoraižių ir kitų aukštų pastatų gyventojai ir darbuotojai gali juose įstrigti nutikus nelaimei. Naujai sukurtas evakuatorius suteikia žmonėms paskutinę galimybę lėtai ir saugiai nusileisti žemyn plieniniu trosu pastato išorėje. Pasaulyje šis įtaisas gali išgelbėti tūkstančius gyvybių: nuo dangoraižių gyventojų iki vėjo turbinų mechanikų.

Evakuatorius pristatytas Tarptautinėje aukštų pastatų gaisrinės saugos konferencijoje Grinvičo universitete Londone 2014 m. birželio 17–20 d. „Discovery“ kanalas apie šį produktą jau kuria dokumentinį filmą, kuris pasirodys eteryje dar šiais metais.

Olandų išradėjams Eugene Verstegen ir Joris Veeger kilo idėja, kai jie pamatė žmones, šokančius tiesiai į mirtį iš degančių Niujorko bokštų-dvynių. ,,Jeigu Jūs gyvenate arba dirbate tokiame aukštyje, Jūs turite turėti galimybę išeiti iš pastato bet kuriuo metu. Mes galime nuskraidinti žmones į Mėnulį, tai kodėl nėra paprasto būdo saugiai evakuoti žmones iš didelio aukščio?“ – stebėjosi jie.

Kartu su profesionalia inžinerijos kompanija jie sukūrė ugniai atsparaus plieno gervę, kuri užtikrintai veikia visą laiką, net kai nėra elektros energijos. Prietaisas leidžia tuo pačiu metu nusileisti keturiems asmenims iš 50, 140 ar 300 m aukščio. Nusileidimas vyksta automatiškai, ant plieno troso pritvirtintais saugos diržais, maždaug 1 m/s greičiu. Evakuatorius yra paskutinė išeitis žmonėms, kai pastate išsijungia liftai, avariniai išėjimai užpildyti dūmų, o gaisrininkai negali jų pasiekti. ,,Tai, ką automobiliuose atlieka oro pagalvė, aukštuminiuose pastatuose atlieka evakuatorius. Ši technologija gali 99 procentų tikrumu išgelbėti gyvybę iš bet kurio aukšto pastato pasaulyje“, – teigia E. Verstegen.

Išradėjus į Londono konferenciją pakvietė profesorius Ed Galea, Priešgaisrinės saugos inžinerijos grupės (FSEG) prie Grinvičo universiteto steigėjas ir direktorius.

Evakuatorius buvo sukurtas, išbandytas ir pagamintas Nyderlanduose, patvirtintas Vokietijos saugumo, kokybės ir aplinkosaugos ekspertizių centre DEKRA ir sertifikuotas 33 Europos šalyse pagal EN341:2011 „Asmeninė apsaugos nuo kritimo iš aukščio įranga. Gelbėjimosi nuleistuvai“.

Gaisro metu dauguma žmonių puola į paniką: tokioje situacijoje jie nebegali aiškiai galvoti ar atlikti sudėtingų veiksmų. Todėl evakuatoriaus idėja yra labai paprasta, o jo veikimas – dar paprastesnis. Estetiškame modelyje sumontuoti būgnai su plieniniais trosais. Kiekvienu trosu vienu metu gali nuleisti keturi žmonės, jeigu jų bendras svoris neviršija 254 kg. Tereikia užsisegti saugos diržą ir prisisegti prie karabino, pritvirtinto ant troso. Tuomet galima – vienam ar su trimis kitais asmenimis – išlipti per langą. Beje, evakuatorius leidžia Jums kontroliuoti nusileidimą – jis netampa nevaldomu procesu. Prietaisas visiškai mechaninis, todėl jo veikimas nepriklauso nuo elektros ar kito energijos šaltinio. Jis veikia visada ir saugiai.

Jūsų poreikiams – tinkamas įrenginys

Evakuatorių galima pritaikyti Jūsų poreikiams: yra sukurti ir atitinkami priedai. Priklausomai nuo gyvenimo ar darbo vietos aukščio, žmonių skaičiaus ir net asmeninio skonio galima parinkti kiekvienam tinkamą sprendimą: vaikui ir senam žmogui, neįgaliajam ir net augintiniui.

Sukurtas Nyderlanduose

Kelias nuo paprastos idėjos iki išbaigto produkto buvo nueitas Nyderlanduose. Atlikti skaičiavimus padėjo viena geriausių mašinų gamyklų pasaulyje (Eindhovene). Joje evakuatorius buvo sumodeliuotas ir iki smulkiausių detalių išbandytas. Tik po nuoseklaus DEKRA patikrinimo ir pripažinimo EN 341 sertifikatu 33 Europos šalyse jis buvo pateiktas masinei gamybai.

 • Evakuatorius tvirtinamas patalpos viduje.
 • Nusileidimą trosu galima kontroliuoti, esant 1 m/s nusileidimo greičiui.
 • Tinka tiek individualiam naudojimui, tiek įmonėms ir institucijoms, kurios yra atsakingos už saugumą aukštyje.
 • Evakuatoriaus veikimui nereikia elektros, jis veikia automatiškai.
 • Visuomet paruoštas naudoti.
 • Patogus naudoti ir kompaktiškas.
 • Galima montuoti visur, kur reikia.
 • Gali padėti nusileisti iš 6–300 m aukščio.
 • Su kiekvienu būgnu vienu kartu gali nusileisti ir išsigelbėti 4 asmenys (didžiausias leistinas svoris būgnui – 254 kg).
 • Pateikta paraiška tarptautiniam patentui (PCT).
 • Patvirtintas DEKRA ir sertifikuotas 33 Europos šalyse pagal EN341.
 • Suteikiama penkerių metų garantija.
 • Evakuatoriaus montavimą, apmokymus ir kasmetinį patikrinimą atlieka sertifikuota bendrovė.

Gamintojo puslapis evacuator.com

Komentarai

 • Dar reikia kad žmonės nebijotų juo leistis, o kokie 99 procentai iš jų tikrai bijos ir iš prietaiso nebus jokios naudos.

  • kai ugnelė pasvilina odą tai ne tik leistis su šituo, bet ir be šito šokt nebijo

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų