(Reuters nuotr.)

E. Macronas: Prancūzija pripažįsta savo vaidmenį holokauste

E. Macronas: Prancūzija pripažįsta savo vaidmenį holokauste

Sekmadienį Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pasmerkė savo šalies bendradarbiavimą su okupantais per Holokaustą. Jis užsipuolė tuos, kurie vis dar menkina prancūzų vaidmenį tuo metu, kai į mirtį buvo siunčiami dešimtys tūkstančių žydų.

Prancūzijos žydų lyderiai sakė kalbas per emocingą ceremoniją prie Žiemos velodromo (Velodrome d’Hiver), į kurį prieš 75 metus, 1942-ųjų liepos 16-17 dienomis, Viši režimo policija suvarė maždaug 13 tūkst. žydų. Iš tų, kurie čia pateko ir paskui buvo išsiųsti į nacių mirties stovyklas, išgyveno mažiau nei 100 žmonių.

Per masinio Prancūzijos žydų sulaikymo netoli Paryžiaus 75-ųjų metinių renginį E.Macronas patvirtino, kad „tai organizavo būtent Prancūzija“. Pasak Prancūzijos prezidento, tiesiogiai nedalyvavo nė vienas vokietis, tai vykdė prancūzų policija, bendradarbiaudama su naciais.

Pasak prezidento, tiesiogiai nedalyvavo nė vienas vokietis, tai vykdė prancūzų policija, bendradarbiaudama su naciais.

E.Macronas atmetė Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų lyderių argumentus, kad kolaborantų Viši režimas neatstovavo Prancūzijos valstybei, ir sakė, jog taip teigti yra patogu, bet neteisinga.

Per ceremoniją, kurioje dalyvavo Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu, E.Macronas pažadėjo kovoti su tebesitęsiančiu antisemitizmu. Jis paragino nuodugniai ištirti neseniai buvusį paryžietės nužudymą, kuris, kaip manoma, yra susijęs su antižydiškomis nuotaikomis.

Aš užtikrinau jį, mes būsime akyli, ypač, kad sutarties … ir visų jos sąlygų būtų griežtai laikomasi.

B.Netanyahu „išreiškė savo susirūpinimą dėl Irano režimo, – sakė žurnalistams E.Macronas, kai šalia buvo ir pats B.Netanyahu. – Aš užtikrinau jį, mes būsime akyli, ypač, kad sutarties … ir visų jos sąlygų būtų griežtai laikomasi“.

Taip pat Prancūzijos prezidentas užtikrino besisvečiuojantį Izraelio premjerą, kad akylai stebės, kaip laikomasi 2015 metais Vakarų sudarytos branduolinės sutarties su Iranu.

„Ypatingas didvyriškumas“

B.Netanyahu gyrė Prancūzijos pasipriešinimo naciams „ypatingą didvyriškumą“ ir „kilnius Prancūzijos piliečius, kurie nepaprastai rizikuodami savo pačių gyvybėmis“ išgelbėjo tūkstančius žydų nuo pražūties mirties stovyklose, kur 1941–1945 metais buvo nužudyti mažiausiai 6 mln. žydų.

„Dėl šventos tų, kas žuvo, garbės … prisiminkime praeitį, apsaugokime rytojų, – sakė jis. – Izraelio stiprybė ta, kad jis yra viena tikra garantija, jog žydų tauta niekada nebepatirs Holokausto.“

 Izraelio stiprybė ta, kad jis yra viena tikra garantija, jog žydų tauta niekada nebepatirs Holokausto.

B.Netanyahu dalyvavimas ceremonijoje buvo vertinamas prieštaringai. „Prancūzijos žydų sąjunga už taiką“ (UJFP) sprendimą pakviesti B.Netanyahu pavadino šokiruojančiu ir nepriimtinu.

UJFP kaltino Izraelio vyriausybę uzurpuojant nacizmo aukų atminimą, siekiant priversti žmones manyti, kad Izraelis atstovauja visiems pasaulio žydams.

Prancūzijos komunistų partija taip pat protestavo ir sakė, kad B.Netanyahu neatveža taikos žinios.

Tarp kitų B.Netanyahu dalyvavimo kritikų yra buvęs Prancūzijos ambasadorius Izraelyje Elie Barnavi, kuris naujienų agentūrai AFP sakė: „Netanyahu buvimas verčia mane jaustis truputį nesmagiai.“

E.Barnavi, kuris dabar yra nevyriausybinės organizacijos „Peace Now“ aktyvistas, propaguojantis dviejų valstybių sprendimą Artimųjų Rytų konfliktui, pridūrė: „ Ši istorija neturi nieko bendra su Izraeliu.“

E.Macronas yra ketvirtas Prancūzijos prezidentas, pripažinęs kaltinimus dėl Prancūzijos vaidmens deportuojant daugiau kaip 75 tūkst. žydų. Pirmasis tai 1995 metais padarė Jacques’as Chiracas.

„Laikas atlieka savo darbą, – sakė E.Macronas, kalbėdamas apie vieną tamsiausių Prancūzijos karo metų istorijos puslapių. – Archyvai atsiveria (ir) tiesa paaiškėja. Ji akivaizdi, neatšaukiama. Ji prikimba prie mūsų visų.“

Archyvai atsiveria (ir) tiesa paaiškėja. Ji akivaizdi, neatšaukiama. Ji prikimba prie mūsų visų.

Aiškiai turėdamas omenyje kraštutinių dešiniųjų lyderę Marine Le Pen, kurią įveikė antrajame prezidento rinkimų rate gegužės mėnesį, E.Macronas pasmerkė „politikus, pasirengusius perversti tiesą“.

M.Le Pen rinkimų kampanijos metu tvirtino, kad šiandienos Prancūzija neturėtų atsakyti už Viši režimo veiksmus.

E.Macronas į B.Netanyahu kreipėsi „brangus Bibi“ ir pavadino „antisionizmą“ nauja antisemitizmo forma.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų