(Reuters nuotr.)

Dešimtys tūkstančių čekų išėjo į gatves

Dešimtys tūkstančių čekų išėjo į gatves

Čekijos sostinėje ir kituose didžiuosiuose miestuose dešimtys tūkstančių žmonių trečiadienį protestavo prieš prezidentą Milošą Zemaną ir finansų ministrą Andrejų Babišą.

Prahoje protestuotojai buvo susirinkę centrinėje Vaclovo aikštėje; tęsiantis Čekijos politinei krizei jie reikalavo, kad būtų atleistas A.Babišas ir atsistatydintų M.Zemanas.

Premjeras Bohuslavas Sobotka praėjusią savaitę paprašė prezidento atleisti iš pareigų finansų ministrą dėl neaiškių jo verslo sandorių, ypač kaltinimų, kad jis deramai nepaaiškino įtariamo vengimo mokėti mokesčius.

A.Babišas, vienas turtingiausių šalies žmonių, neigė padaręs ką nors neteisėta ir atsisakė atsistatydinti. Jam priklausė du dideli nacionaliniai laikraščiai, radijo stotis ir maždaug 250 kompanijų konglomeratas „Agrofert“, bet anksčiau šiais metais jis juos perleido vienam fondui, nes nauju įstatymu buvo apribota vyriausybės ministrų verslo veikla.

Kol kas M.Zemanas atsisakydavo atleisti savo sąjungininką ir tvirtina, kad vyriausybės trijų partijų valdančioji koalicija pirmiausia turėtų nutraukti savo koalicijos susitarimą.

B.Sobotkos kairiojo sparno socialdemokratai yra A.Babišo centristų judėjimo ANO varžovai parlamento rinkimuose, kurie turi įvykti spalį. ANO prognozuojama daugiausiai vietų, o tai sudarytų sąlygas A.Babišui tapti kitu šalies premjeru.

M.Zemanas vėlai trečiadienį sukvietė koalicijos partijų lyderius aptarti politinės krizės.

Tuo tarpu žemieji parlamento rūmai pritarė rezoliucijai, kurioje teigiama, jog A.Babišas „ne kartą melavo“ visuomenei ir „piktnaudžiavo savo žiniasklaidos“ imperija, kad pakenktų oponentams.

Balsavimas dėl šios rezoliucijos buvo surengtas po ilgų ir audringų debatų dėl neseniai socialiniuose tinkluose paskelbtų įrašų, kurie, regis, rodo, kad A.Babišas ir vienas jo laikraščio žurnalistas planavo žiniasklaidos kampaniją prieš savo varžovus, įskaitant socialdemokratus.

A.Babišas trečiadienį sakė, kad „padarė didžiulę klaidą“ susitikęs su tuo žurnalistu, bet tvirtino, kad tai buvo provokacija siekiant jį diskredituoti. Žurnalistas buvo atleistas.

A.Babišas kartais pavadinamas „čekų Berlusconi“ – lyginant jį su Italijos žiniasklaidos magnatu Silvio Berlusconi, daug metų dominavusį savo šalies politikoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų