D.Trumpas pasmerkė Sirijos režimą. (Reuters nuotr.)

D.Trumpas: „B. al Assadas peržengė daug raudonųjų linijų“

D.Trumpas: „B. al Assadas peržengė daug raudonųjų linijų“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas įvykius Sirijoje pavadino „įžeidimu žmogiškumui“, kurio apkaltino Sirijos prezidentą Basharą al Assadą.

Tačiau paklaustas, kokių veiksmų Vašingtonas planuoja imtis sprendžiant konfliktą, pareiškė, kad nesiruošia iš anksto pranešti žiniasklaidai apie planus panaudoti karinę jėgą sprendžiant konfliktus užsienyje.

Sirijos sukilėlių kontroliuojamame šiauriniame Chan Šeichūno mieste ankstų antradienį įvykdyta įtariama cheminė ataka pasiglemžė mažiausiai 86 žmonių gyvybes. Ligoninėse gydomi dešimtys nukentėjusiųjų raitėsi konvulsijose, iš burnos jiems virto putos.

Tarp žuvusiųjų yra 30 vaikų ir 20 moterų, pranešė padėtį šalyje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR). „Aukų skaičius gali dar padidėti, nes esama dingusių žmonių“, – perspėjo SOHR.

Po ankstesnių didelio masto cheminių atakų Sirijoje 2013 metais D.Trumpas primygtinai ragino tuometį JAV prezidentą Baracką Obamą nesiųsti kariuomenės kovoti su B. al Assado režimu.

Be to, prieš tapdamas prezidentu jis pažadėjo pagerinti santykius su B. al Assado sąjungininkės Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, o Sirijoje sutelkti JAV pajėgas vieninteliam tikslui – sunaikinti „Islamo valstybės“ grupuotę.

Tačiau trečiadienį, pamatęs reportažą apie kančiose mirštančius Sirijos vaikus, apsinuodijusius dujomis, D.Trumpas pareiškė, kad jo nuomonė apie konfliktą pasikeitė, ir kad ta ataka yra „netoleruotina“.

„Tai peržengė daug ribų“, – sakė JAV prezidentas per Baltuosiuose rūmuose vykusią bendrą spaudos konferenciją su Jordanijos karaliumi Abdullah II, užsimindamas apie tai, kaip B.Obama 2013-aisiais nesugebėjo nubrėžti „raudonos linijos“.

Kai žudote nekaltus vaikus, nekaltus kūdikius, mažus kūdikius… tai peržengia daug, daug ribų – ne vien raudoną liniją, bet ir daug, daug (kitų) ribų.

„Kai žudote nekaltus vaikus, nekaltus kūdikius, mažus kūdikius… tai peržengia daug, daug ribų – ne vien raudoną liniją, bet ir daug, daug (kitų) ribų“, – perspėjo D.Trumpas.

„Pasakysiu jums, taip jau nutiko, kad mano požiūris į Siriją ir B. al Assadą smarkiai pasikeitė… Dabar kalbame apie visiškai kitokį lygį“, – sakė jis.

Vis dėl to JAV prezidentas nemini jokių konkrečių veiksmų, planuojamų prieš Sirijos režimą. Paklaustas, kokią žinutę jis pasiryžęs perduoti Iranui, siunčiančiam į Siriją sukarintus dalinius, JAV prezidentas pareiškė: „Pamatysite, kokią žinutę turėsime.“

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba trečiadienį surengė posėdį, per kurį aptartas Vakarų šalių parengtas šį aviacijos smūgį smerkiančios rezoliucijos projektas. Tačiau Maskva, turinti Saugumo Taryboje veto teisę, gynė savo sąjungininką Damaską: nors ir pripažino, kad antskrydį įvykdė Sirijos vyriausybės pajėgų lėktuvai, pabrėžė, kad mieste pasklidusios nuodingosios cheminės medžiagos iš tikrųjų buvo saugomos subombarduotame „teroristų“ sandėlyje.

JAV ambasadorė Nikki Haley per skubų JT Saugumo Tarybos posėdį pareiškė, kad JAV valdžia būna priversta imtis vienašališkų veiksmų tarptautinėje arenoje, kai kokios nors problemos nepavyksta išspręsti kartu su pasauline bendruomene. „Kai mums nesiseka rasti bendro sprendimo, būna situacijų, kai esame priverstos imtis vienašališkų veiksmų“, – pareiškė ji.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų