(Reuters nuotr.)

Britų ministrė pirmininkė Th.May šaukia pirmalaikius rinkimus

Britų ministrė pirmininkė Th.May šaukia pirmalaikius rinkimus

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May, šaliai rengiantis keblioms deryboms dėl išstojimo iš Europos Sąjungos, antradienį netikėtai sušaukė pirmalaikius visuotinius rinkimus birželio 8 dieną.

„Mums reikia visuotinių rinkimų ir mums jų reikia dabar. Šią akimirką turime vienintelį šansą tai padaryti, … kol neprasidėjo išsamios derybos“, – sakė Th.May, kuri anksčiau neigė, kad žengs tokį žingsnį.

Kalbėdama prie savo rezidencijos Dauningo gatvėje Londone, Th.May perspėjo, kad „susiskaldymas Vestminsteryje kels pavojų mūsų gebėjimui paversti „Brexit“ sėkme“.

Pasak jos, parlamento bus paprašyta trečiadienį balsavimu nuspręsti, ar rengti rinkimus.

Šis dramatiškas pareiškimas buvo paskelbtas po sąmyšio britų politikoje mėnesių šaliai per referendumą nubalsavus už „Brexit“.

Pagal Didžiosios Britanijos įstatymus, ministrė pirmininkė gali sušaukti rinkimus, jei už tai nubalsuoja du trečdaliai parlamentarų. Pagrindinės opozicinės leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas anksčiau sakė, kad paremtų tokį sprendimą.

Kelios apklausos Velykų savaitgalį taip pat parodė, kad jos Konservatorių partija populiarumu smarkiai lenkia pagrindinę opozicinę Leiboristų partiją.

Konservatorius palaikė 38–46 proc. respondentų, o leiboristus – 23–29 proc., rodė „YouGov“, „ComRes“ ir „Opinium“ atliktos apklausos.

Toks pirmavimas paskatino daug įtakingų konservatorių pareikalauti rinkimų, ypač turint omenyje, kad ministrei pirmininkei reikės tvirtos daugumos parlamente jai derantis dėl Didžiosios Britanijos išstojimo iš Europos Sąjungos.

Konservatoriai nuo ankstesnių, 2015 metais vykusių rinkimų turi vos 17 vietų daugumą, o kai kurie jų parlamentarai yra užsiminę, kad dėl svarbių „Brexit“ aspektų gali balsuoti prieš vyriausybės poziciją.

Konservatoriai nuo ankstesnių, 2015 metais vykusių rinkimų turi vos 17 vietų daugumą, o kai kurie jų parlamentarai yra užsiminę, kad dėl svarbių „Brexit“ aspektų gali balsuoti prieš vyriausybės poziciją.

ES lyderiai, išskyrus Th.May, per viršūnių susitikimą balandžio 29 dieną turi susitarti dėl derybų Didžiosios Britanijos išstojimo klausimu strategijos.

Pačios derybos turėtų prasidėti anksčiausiai gegužę ar birželį. Europos Komisija yra sakiusi, jog nori, kad derybos būtų užbaigtos vėliausiai 2018 metų spalį. Didžioji Britanija išstotų tikriausiai 2019 metais.

Kiti visuotiniai rinkimai turėjo įvykti 2020 metais, pagal įstatymą, kuris nustato, kad rinkimai vyksta kas penkeri metai, gegužės mėnesį.

Pirmalaikius rinkimus galima surengti, jeigu vyriausybės vadovo pasiūlymui tai padaryti pritaria ne mažiau kaip du trečdaliai parlamentarų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų