Didžiausias San Marino bankas Cassa di Risparmio (Reuters nuotr.)

„Blogų paskolų“ krizę San Marine stabdyti imsis šalies centrinis bankas

„Blogų paskolų“ krizę San Marine stabdyti imsis šalies centrinis bankas

San Marino centrinis bankas planuoja spręsti bankų krizę gelbėdami į krizę puolusius bankus.

Bankų krizė San Marine gali visiškai pakirsti šios mažos valstybės ekonomiką: nors blogų paskolų suma respublikoje yra kur kas mažesnė negu kitose Europos šalyse, ji jau pasiekė 113 proc. jos bendrojo vidaus produkto (BVP).

San Marino centrinis bankas miesto valstybės bankams planuoja suteikti likvidumą ir tai gali tapti pirmuoju žingsniu link jų visiško restruktūrizavimo, rašo leidinys „The Times of Malta“, remdamasis informuotais šaltiniais.

Bendra visų šešių San Marino bankų blogų paskolų suma sudaro 1,8 mlrd. eurų. Vos 34 tūkst. gyventojų turinčio centrinėje Italijos dalyje esančio anklavo bankų sistema yra paveldėta iš tų laikų, kai šis miestas valstybė buvo turtingų užsieniečių mokesčių rojumi.

Kaip ir Italija, San Marinas dar ne visiškai atsigavo po gilios recesijos, kurią išprovokavo pasaulinė finansų krizė ir kurios metu respublikos valdžiai teko gelbėti bankus nuo žlugimo.

Šį kartą vyriausybė yra linkusi įkurti atskirą banką, kuriam atitektų visas su San Marino rezidentais susijęs probleminis turtas – o tai sudaro maždaug pusę visos blogų paskolų sumos, interviu agentūrai „Reuters“ pareiškė San Marino finansų ministras Simone Cellis.

Šį kartą vyriausybė yra linkusi įkurti atskirą banką, kuriam atitektų visas su San Marino rezidentais susijęs probleminis turtas – o tai sudaro maždaug pusę visos blogų paskolų sumos

Jis nepatikslino, iš kur bus gautos lėšos bankų likvidumui atkurti.

Tuo tarpu informuoti šaltiniai tvirtina, kad San Marino centrinis bankas birželį ketina pritraukti 100–150 mln. eurų, kurie bus panaudoti padėčiai bankų sektoriuje stabilizuoti. O valdžia toliau ieškos ilgalaikio blogų paskolų problemos sprendimo.

San Marino vyriausybei teks veikti greitai: valstybė kol kas nepriklauso Europos Sąjungai (ES), nors naudoja eurą ir laikosi jo apyvartos taisyklių, tačiau iki 2018 metų rugsėjo ji turėtų pereiti prie ES taisyklių dėl valstybės pagalbos probleminiams bankams. Pagal atitinkamą ES direktyvą reikalaujama, kad bankų gelbėjimo išlaidas pirmiausia prisiimtų privatūs investuotojai, t. y. akcininkai ir obligacijų turėtojai, taip pat didžiausi indėlininkai, ir tik po to būtų pasitelkiami valstybės finansai.

San Marino centrinio banko vertinimais, šešiems bankams reikia padidinti kapitalą maždaug 260 mln. eurų, o tai atitinka maždaug 20 proc. šalies BVP, praneša šaltiniai.

Praėjusią savaitę tarptautinė reitingų agentūra „Fitch Ratings“, visų pirma atsižvelgusi į San Marino bankų sektoriaus problemas, valstybės skolinimosi reitingą sumažino nuo BBB iki BBB-, o tai yra žemiausias investicinio lygio reitingas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų