Ar pavyks J.Kelly suvaldyti Baltųjų rūmų chaosą? (AP nuotr.)

Baltuosiuose rūmuose tęsiasi beprecedentė kadrų kaita

Baltuosiuose rūmuose tęsiasi beprecedentė kadrų kaita

Baltųjų rūmų komunikacijos direktorius Anthony Scaramucci iš pareigų pirmadienį buvo atleistas praėjus vos 10 dienų po paskyrimo į šį postą. Ir praėjus vos kelioms valandoms po naujojo prezidento Donaldo Trumpo administracijos vadovo prisaikdinimo.

A.Scaramucci, pasaulyje pelnęs prastą šlovę dėl tulžingų pasisakymų apie kolegas, buvo atstatydintas tuojau po buvusio Jūrų pėstininkų korpuso generolo Johno Kelly prisaikdinimo Ovaliajame kabinete. J.Kelly buvo paskirtas, kad grąžintų tvarką ir drausmę skandalų, tarpusavio nesutarimų, nusmukusio populiarumo ir nesėkmių įstatymų leidybos srityje persekiojamus Baltuosius rūmus.

„Įspūdingų darbų“ pradžia

J.Kelly atėjimas ir A.Scaramucci pasitraukimas yra naujausi iš virtinės personalo pokyčių, dėl kurių D.Trumpo Baltųjų rūmų darbas atrodo labiau panašus į muilo operą, o ne įprastą prezidento administracijos veiklą.

Po prisaikdinimo ceremonijos Ovaliajame kabinete D.Trumpas pasitikinčiu balsu pranašavo, kad 67 metų kariuomenės veteranas J.Kelly atliks „įspūdingą darbą“. Baltųjų rūmų pareigūnai nesutiko atsakyti, ar A.Scaramucci pasitraukti paskatino D.Trump, ar J.Kelly, taip pat kada buvo priimtas ši sprendimas. Anksčiau pirmadienį, tuojau po J.Kelly prisaikdinimo, A.Scaramucci buvo pastebėtas įžengiantis į Ovalųjį kabinetą.

„Ponui Scaramucci atrodė, kad administracijos vadovui J. Kelly būtų geriausia sudaryti galimybę pradėti viską ir naujo ir kurti savo komandą. Linkime jam geriausios kloties“, – sakoma Baltųjų rūmų atstovės spaudai Sarah Sanders lakoniškame pranešime.

A.Scaramucci išprovokavo skandalą, kai surengė necenzūriniais išsireiškimais prisodrintą puolimą prieš ankstesnį Baltųjų rūmų administracijos vadovą Reince‘ą Priebusą, priverstą atsistatydinti praeitą savaitę, ir vyriausiąjį Baltųjų rūmų strategą Steve’ą Bannoną.

Buvęs Baltųjų rūmų atstovas Seanas Spiceris, atsistatydinęs daugiau nei prieš savaitę, atsisakė komentuoti, ar pasikeitus aplinkybėms jis gali likti dirbti Baltuosiuose rūmuose, nors planuota, kad jis baigs darbą rugpjūtį.

Sudėtingi administratoriaus uždaviniai

J.Kelly teks rūpintis kasdieniais Baltųjų rūmų administracijos darbo reikalais. Šiuo metu jų personalas atrodo tarsi karių būrys, prispaustas prie žemės smarkios priešų ugnies, gaunantis vienas kitam prieštaraujančius vado įsakymus ir nesutariantis, ką daryti toliau.

J.Kelly pakeitė įtakingą Respublikonų partijos veikėją R.Priebusą, išverstą iš posto praeitą savaitę, kai įspūdingai žlugo D.Trumpo pastangos atšaukti savo pirmtako Baracko Obamos inicijuotą sveikatos apsaugos sistemos reformą („Obamacare“) ir į viešumą iškilo aštrus ginčas tarp administracijos vadovo ir A.Scaramucci.

Administracijos vadovas yra aukščiausio rango Baltųjų rūmų darbuotojas. Jis atsakingas už personalą, prezidento darbotvarkę ir sprendžia, kas ir kada galės susitikti su valstybės vadovu. Šis darbas ypač sudėtingas D.Trumpo Baltuosiuose rūmuose, kur dažnai besikeičiantys prezidento šeimos nariai ir kiti darbuotojai, atliekantys neaiškius vaidmenis, regis, lankosi Ovaliajame kabinete kada panorėję.

Labai abejotina, ar kam nors pavyks suvaldyti nepastovaus būdo, nuolat kažką per „Twitter“ neplanuotai paskelbiantį D.Trumpą. Atrodo, kad prezidentas nusiteikęs skatinti priešpriešą tarp įvairių stovyklų, besivaržančių dėl įtakos jo administracijoje.

Labai abejotina, ar kam nors pavyks suvaldyti nepastovaus būdo, nuolat kažką per „Twitter“ neplanuotai paskelbiantį D.Trumpą.

„Trumpas liks Trumpas, ir įvairūs Baltųjų rūmų veikėjai vargu ar skaitysis su Kelly labiau negu vieni su kitais“, – žurnale „Atlantic“ rašė Valstybės departamento pareigūnas Eliotas Cohenas.

„Jokio chaoso“

Visada savo sprendimų sėkmę prognozuojantis D.Trumpas pirmadienį tvirtino, kad Baltuosiuose rūmuose nėra jokio chaoso, administracija dirba kaip kruopščiai suderintas mechanizmas.

D.Trumpas tvirtino, kad Baltuosiuose rūmuose nėra jokio chaoso, administracija dirba kaip kruopščiai suderintas mechanizmas.

Vis dėlto D.Trumpui nėra kuo itin džiaugtis, išskyrus neblogus ekonomikos rodiklius. Spaudžiamas besiplečiančio tyrimo dėl jo rinkimų kampanijos darbuotojų su Rusija, D.Trumpas praeitą savaitę užsipuolė savo paskirtą generalinį prokurorą Jeffą Sessionsą dėl nelojalumo. Vėliau jis aštriai sukritikavo R.Priebusą ir sukėlė savo šalininkų konservatyviojo sparno nerimą.

Nuo prezidento kadencijos pradžios prieš šešis mėnesius nerami padėtis D.Trumpo administracijoje nuolat provokuodavo neigiamas žiniasklaidos antraštes ir didėjančius skandalus.

Milijardierius respublikonas pats dar labiau pakurstydavo ugnį ir atleido virtinę aukšto rango pareigūnų. Neskaičiuojant R.Priebuso ir A.Scaramucci, prezidentas atsisveikino su savo nacionalinio saugumo patarėju jo pavaduotoju ir Federalinio tyrimų biuro direktoriumi. Ši sparti kadrų kaita pačioje kadencijos pradžioje neturi precedentų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų