(Pixabay nuotr.)

Balandį Sirijoje buvo panaudotas cheminis ginklas, teigia OPCW

Balandį Sirijoje buvo panaudotas cheminis ginklas, teigia OPCW

Pasaulinės Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) tyrimas patvirtino, kad balandžio 4 d. per brutalią cheminę ataką Sirijos Chan Šeichūno mieste buvo panaudotos zarino dujos, rašoma konfidencialioje ataskaitoje.

OPCW tyrimo išvados bus perduotos bendrai Jungtinių Tautų ir OPCW komisijai, kuri turės nustatyti, ar už šią ataką yra atsakingos Sirijos vyriausybės pajėgos.

„Remdamasi savo darbo rezultatais faktų nustatymo misija padarė išvadą, kad daug žmonių, dalis kurių mirė, buvo paveikti zarino ar į jį panašios medžiagos“, – rašoma ataskaitoje.

Naujienų agentūrai AFP pavyko gauti dalį šios ataskaitos.

„Labiausiai tikėtina, kad šį poveikį sukėlusi medžiaga buvo paskleista toje vietoje, kur dabar kelyje yra likusi duobė“, – rašoma konfidencialioje ataskaitoje.

Faktų nustatymo misija priėjo prie išvados, kad šis paskleidimas laikytinas zarino, kaip cheminio ginklo, panaudojimu.

„Faktų nustatymo misija priėjo prie išvados, kad šis paskleidimas laikytinas zarino, kaip cheminio ginklo, panaudojimu“, – priduriama dokumente.

Per ataką Chan Šeichūne žuvo mažiausiai 87 žmonės, tarp jų daug vaikų. Ataka sukėlė pasipiktinimo audrą Vakaruose, apkaltinusiuose dėl šio incidento Sirijos prezidento Basharo al Assado režimą.

JAV kariuomenė davė griežtą atkirtį Damasko režimui, balandžio 7 dieną prezidento Donaldo Trumpo įsakymu paleidusi 59 sparnuotąsias raketas „Tomahawk“ į Sirijos karinę bazę, iš kurios esą buvo surengta ta pražūtinga ataka.

„Griežtai smerkiu šį žiaurumą, kuris visiškai prieštarauja normoms, įtvirtintoms Cheminio ginklo uždraudimo konvencijoje“, – sakė OPCW vadovas Ahmetas Uzumcu.

Šios siaubingos atakos vykdytojai turi atsakyti už savo nusikaltimu.

„Šios siaubingos atakos vykdytojai turi atsakyti už savo nusikaltimus“, – pabrėžė jis.

JAV ambasadorė Nikki Haley savo ruožtu pažymėjo, kad „visiškai pasitiki OPCW ataskaita“, kurioje pateikiama galutinė išvada dėl zarino dujų atakos.

„Dabar, kai žinome nepaneigiamą tiesą, su nekantrumu laukiame nepriklausomo tyrimo, kuris nustatys, kas konkrečiai yra atsakingi už šiuos brutalius veiksmus, kad galėtume užtikrinti teisingumą aukoms“, – sakė ambasadorė.

Bendra OPCW ir JT komisija – Jungtinis tyrimų mechanizmas (Joint Investigative Mechanism, JIM) – jau nustatė, kad Sirijos vyriausybės pajėgos yra atsakingos už 2014 ir 2015 m įvykdytas chemines atakas prieš tris kaimus, per kurias buvo panaudotos chloro dujos.

Komisija taip pat nustatė, kad 2015 m. rugpjūtį džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ kaip ginklą panaudojo ipritą (garstyčių dujas).

Sirijos sąjungininkė Rusija atmetė JIM išvadas kaip nepatikimas. Vasarį Maskva vetavo JT Saugumo Tarybos rezoliuciją dėl sankcijų Sirijai už cheminių ginklų naudojimą šešerius metus trunkančiame pilietiniame kare.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų