(Reuters nuotr.)

Atsisveikinimas su politikos legenda H.Kohliu

Atsisveikinimas su politikos legenda H.Kohliu

Europos Sąjunga šeštadienį pradėjo precedento neturinčias ceremonijas, per kurias reiškiama pagarba velioniui buvusiam Vokietijos kancleriui Helmutui Kohliui, vienam iš šiuolaikinės Europos architektų.

Šiuose renginiuose dalyvauja virtinė lyderių.

H.Kohlis, vadovavęs Vokietijos pakartotiniam suvienijimui ir tapęs svarbiu Europos integracijos varikliu, mirė birželio 16-ąją, būdamas 87 metų.

Ceremonija Europos Parlamente pradėjo virtinę šeštadienio atminimo ir gedulo renginių. Jų kulminacija taps H.Kohlio laidotuvės Vokietijos mieste Špejeryje.

Ekskanclerio našlės prašymu valstybinių laidotuvių ceremonija nebus surengta.

H.Kohlio karstas buvo atgabentas į Europos Parlamento salę Prancūzijos mieste Strasbūre. Per ceremoniją kalbas sako dabartinė Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas.

Rusijai atstovaus premjeras Dmitrijus Medvedevas, Didžiajai Britanijai – ministrė pirmininkė Theresa May, o Izraeliui – premjeras Benjaminas Netanyahu.

Rusijai atstovaus premjeras Dmitrijus Medvedevas, Didžiajai Britanijai – ministrė pirmininkė Theresa May, o Izraeliui – premjeras Benjaminas Netanyahu.

Per kalbas ir parlamente parodytą trumpą filmą daugiausiai dėmesio skiriama H.Kohlio vaidmeniui suvienijant Vokietiją po Berlyno sienos griūties 1989-aisiais, taip pat į jo glaudų bendradarbiavimą su tuomečiu Prancūzijos prezidentu Francois Mitterrand’u formuojant Europos Sąjungą.

Pagerbia „tikrą europietį“

Drauge su B.Cintonu maždaug 20 politinių lyderių iš visos Europos prisidėjo prie gedėtojų H.Kohlio pagerbimo ceremonijoje Europos Parlamente.

Europos Sąjungos vėliava uždengtas Vokietijos susivienijimo „tėvo“ karstas buvo pastatytas Europos Parlamento salėje. 1982–1998 metais kancleriu dirbęs H.Kohlis taip pat daug prisidėjo prie ES plėtros.

„Helmutas Kohlis buvo tikras europietis ir draugas. Europa jam daug skolinga“, – sakė Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude‘as Junckeris, kuris yra vienintelis dabartinis lyderis Europoje, dirbęs drauge su velioniu.

H.Kohlio „palikimas Europoje yra milžiniškas“, sakė J.-C.Junckeris ir pridūrė, kad kalba pirmiausia kaip šio Vokietijos politikos milžino draugas.

Buvęs JAV prezidentas B.Clintonas, Vokietijos kanclerė A. Merkel, Prancūzijos prezidentas E.Macronas, EK pirmininkas J.-C.Junckeris, buvusi Ispanijos karalienė Sofija ir buvęs karalius Juanas Carlosas dalyvavo H.Kohlio pagerbimo ceremonijoje. (Reuters nuotr.)

Europos Parlamentas tokią atsisveikinimo ceremoniją rengia pirmąjį kartą – J.-.Junckerio iniciatyva.

Jį H.Kohlis maloniai vadindavo „jaunuoliu“, kai J.-C.Junckeris būdamas 41 metų tapo Liuksemburgo premjeru.

Mirus H.Kohliui J.-C.Junckeris sakė, kad buvęs Vokietijos lyderis buvo jo „mentorius, draugas, pati Europos esmė“.

Sūnaus kritika

Prieš ceremoniją prie Prancūzijos ir Vokietijos sienos esančiame Strasbūre imtasi griežtų saugumo priemonių: daugiau kaip 2 tūkst. policininkų buvo sutelkti saugoti susirinksiančių garbingų svečių.

Po ceremonijos Strasbūre H.Kohlio karstas bus sraigtasparniu nuskraidintas į Vokietijos miestą Liudvigshafeną, kur bus įkeltas į laivą ir nuplukdytas Reino upe į pietvakarinį Špėjerio miestą.

Šią programą aptemdė H.Kohlio vyresniojo sūnaus išsakyta kritika. Interviu savaitraščiui „Die Zeit“ jis sakė, kad šie planai „neverti“ jo tėvo vaidmens Vokietijos istorijoje.

Walteris Kohlis, kanclerio velionės pirmosios žmonos Hannelore Kohl sūnus, kritikavo sprendimą nerengti valstybinių laidotuvių, kai joms leidimo nedavė H.Kohlio antroji žmona Maike Kohl-Richter.

H.Kohlis vedė 34 metais už jį jaunesnę Maike būdamas 78-erių.

Viena iš priežasčių, kodėl našlė nesutiko leisti surengti valstybinių laidotuvių, buvo išliekantis pyktis dėl A.Merkel elgesio su savo buvusiu mentoriumi.

Viena iš priežasčių, kodėl našlė nesutiko leisti surengti valstybinių laidotuvių, buvo išliekantis pyktis dėl A.Merkel elgesio su savo buvusiu mentoriumi.

A.Merkel pašalino H.Kohlį iš Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) vadovybės ir paragino partiją apskritai panaikinti jo narystę, kai ekskancleris įsivėlė į partijos finansavimo skandalą.

W.Kohlis sakė norįs, kad jo tėvo karstas būtų nugabentas į Vokietijos sostinę „nacionalinės pagarbos, ekumeninių gedulingų mišių ir karinio atsisveikinimo ceremonijai“ prie Brandenburgo vartų, kur buvęs lyderis stebėjo Berlyno sienos griūtį.

Dėl seniai besitęsiančio ginčo su pamote, uoliai ginančią savo vyro politinį palikimą, W.Kohlis jau daug metų nebendravo su tėvu ir apie jo mirtį sužinojo tik iš radijo žinių pranešimo.

Jis sakė nedalyvausiantis laidotuvių ceremonijoje Špėjeryje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų